Scythe Blades (Schröckenfux)
V naší nabídce pro vás máme kosy od osvědčeného výrobce, jehož výrobky si stabilně drží svou kvalitu. V tom ostatně spočívá i smysl této kategorie našeho eshopu – nabízet pouze kvalitní kosy. Jde o RAKOUSKÉ kosy značky SCHRÖCKENFUX (model FUX). Tyto kosy jsou vyrobeny z kvalitní tvrdé oceli, která se díky své dobré flexibilitě dobře naklepává a drží ostří. Níž najdete už obchod.
Jaký je tedy ROZDÍL mezi kosou Schröckenfux a jinými?
Máme za to, že každý by dokázal sám intuitivně poznat, která kosa je od pohledu kvalitněji zpracovaná než třeba kosa ruská. Ruské jsou ne tvrdší (jak se často říká), ale přesněji řečeno méně flexibilní při naklepávání, nebo než kosy jiného původu, které zřejmě ani naklepat nejdou (Made in ...).
Nemůžeme se jinak vyjadřovat ke kosám jiných značek nebo kategoricky říci, která kvalita oceli kosy je lepší, z kolika procent se jedná o recyklovanou ocel, aniž bychom „kvalitu" každé jednotlivé kosy nechali metalurgicky zkoumat v laboratoři. Nelze říci, kolikrát nechali buchar na kosu bouchnout, než byli v Rakousku nebo jinde s její výrobou hotovi. S rakouskými kosami značky Schrockenfux máme ty nejlepší zkušenosti. Zákazníci si u rakouských kos, které nabízíme, chváli zejména flexibilitu oceli čepele při naklepávání a také to, že si tuto ostrost umí podržet.
Čepel rakouského modelu Fux je kolmo od páteře po ostří poměrně úzká, tedy lehká (jen zanedbatelně), ale prakticky se jakékoliv rozdíly ve váze na námaze nijak prakticky neprojeví, teoreticky jen v čase, pokud by sekáč měl kosit spoustu hektarů.
Když bude mít sekáč kosy dobře naklepané, nebude muset tupost kompenzovat sílou a riskovat, že by mu kosa praskla, ať již byla původně jakékoliv značky. Pokud má hrana prasklinky, příčina nutně nemusí být v setkání s kamenem či drnem, ale “zaděláno” na ně mohlo být už při klepání, respektive když se některé místo překlepalo. Taková prasklina je patrná spíš pod lupou, ale projeví se v terénu.Konečný „rozdíl mezi různými kosami" není pak ve značce, ale může spočívat pouze v ROZDÍLECH MEZI JEJICH MAJITELI, jen v samotném sekáči, jak si dovede tu, kterou kosu naklepat a jak ji umí používat. Proto jako serviskteří si od nás tyto rakouské kosy kupují) pořádáme 2x do roka kurz kosení a naklepávání (půldenní o sobotách, v cenně okolo 880 kč). Myslíme v tomto ohledu zejména na naše zákazníky, aby jejich nákup rakouské kosy v našem eshopu kosimesnadno splnil svůj účel, totiž aby jim v kosa jejich rukách dobře sloužila, aby je kosení bavilo a kosaznačky Schroeckenfux tak mohla šířit svou slávu, kterou si nepochybně zaslouží.
Kosy pro nás speciálně na zakázku vyrábí stále fungující rakouská společnost Schröckenfux. V obci Roßleithen, kde má společnost sídlo, se tam již přes 480 let vyrábějí kosy s pověstnou nejvyšší kvalitou, které se vyvážejí do celého světa. V roce 1540 tam u řeky Pießling založil Franz de Paul Schröckenfux kosárnu. Dnes jde o jeden z nejstarších průmyslových podníků v Horním Rakousku. Nové kosy, kterým se díky jejich lepší kvalitě brzy začalo říkat „modré", brzy dobyly celou Evropu. V době založení kovárny na kosy kovářští mistři a jejich učni tvarovali rozžhavené železo pomocí kladiv, aby z něho vytvarovali kosy. V 16. století to byli odvážní a prozíraví majitelé dílny, kteří se v Roßleithenu pustili do stavby bucharů poháněných vodou. Silné údery vodou poháněných kladiv umožnily vyrobit dokonalejší a rovnější ostří kosy než předtím vyčerpávajícími fyzickými údery do železa. Kdysi se tu kovářům běžně říkalo „schwarzen Grafen" (černá hrabata). Mnohé rodiny „černých hrabat" se v 18. a 19. století totiž staly mimořádně zámožnými. Ačkoliv tradice zůstala v továrně na kosy Schröckenfux vždy neoddělitelně spojena s pokrokem, míra industrializace výroby kos však byla vždy omezena. Kovárna kos stále vyrábí kvalitní kosy s vysokou úrovní řemeslného zpracování aiI dnes staří kovářští mistři stále disponují velkou technickou zručností. Od skromných začátků, kdy se ročně vyrobilo asi 50 000 kusů, se jich dnes vyrábí přes 8 milionů. Významným mezníkem ve vývoji směrem nahoru bylo zavedení kalení pomocí vysokofrekvenční technologie a také mnoha automatizací. Více nejen k pozoruhodné historii výroby kos najdete také v knížce Příručka kosení od Mladé fronty v překladu spolumajitelky tohoto eshopu Věry Dudmanové.