Videa

V průběhu uplynulých let jsme natočili několik videí, některá jsou povedenější než jiná,. Naším cílem bylo sdílet to, co známe, případně abyste se pobavili tím, co jsme se snažili vyjádřit.  Doufáme, že je shledáte užitečnými, zajímavými a zábavnými. Videa se týkají  kosení, Vyživujících tradic,  legrace. Natáčet video a upravovat ho pak na počítači je docela zábava,  této dovednosti se stále učíme. Pokud si přejete umístit své video mezi našimi, nebo nás něčím k tématu inspirovat  dejte nám vědět..

Videa ke kosení

Příroda volá část1, část2

Jednoduché video, na kterém je zachyceno kosení brzy ráno. Jde o malý pozemek, který byl přesetý osivem divoká loučka. Věra zpívá české písničky a pubrukuje místy i ruské. Pro nás je to návrat k poklidu a tichu k přirozené práci a ku pocitu štěstí a spokojenosti.

Ferda kosí - malinké děti mohou také zkusit ten pohyb s kosou

Náš synek si to chtěl už dříve zkusit, má krátké kosiště, ostrou kosu, vypadá to riskantně:) Dal se do práce, kteá je jen hra...

Holky sečou

Holkám se někdy namlouvá, nebo si to samy myslím, že sekat kosou neumějí. Pokud máte velmi ostrou kosu, dobrou techniku kosení a budete kosit brzy ráno nebo večer za mokré trávy a nebudete sekání odkládat do pozdního léta, kdy je tráva sušší a tužší, pak mají ženy výbornou šanci dokonce tváří tvář osvalenému muži, který s tím spěchá a moc u toho nepřemýšlí. 

 

Tohle krátké video zachycuje dvě ženy, jak se cvičí v kosení, jedna z nich je Věra, žena Neila.

Synergie při sečení 

Z videa září síla, jaká vyplývá, když se sejde najednou více sekářů. Sečením byl zakončen jeden z našich prvních kurzů před léty. Představte si, že se otočíte a za vámi seče tolik sekáčů, kteří se dotýkají louky současně. Tohle video se tímo zabývá a přesně tohle předvádí. 

3 učni

Jeden z nich Neil se na konci kurzu bavil s porovnal si jejich dovednosi poté, co ostatní účastníci již opustili pole, tvrdé jádro zůstalo, aby si ještě pohráli. 

Kurz 2009 -- kdeže se konaly kurzy kosení?

Pokud si někdo říká, kdepakže se konají kurzy kosení, uvidí, že v hezkém prostředíI, díky kterému je kurz o to příjemnější. Krátké podnětné video.

Sekáč Sandokan

Závan minulosti. Jde o jedno z našich prvních videí :), veliký sekáč se vrací do vesnice, aby ukázal kosu všem líným rodákům, kteří již dávno kosu opustili a vyměnili za hlučnou sekačku.

Kosíme snadno 2009

Další delší video z časů, kdy nás oslovila slova písně Dolly Parton Coat of Many Colours (Kabát z mnoha barev). Píseň vyvolává vzpomínky a video samoté je, ajk doufáme, dobrou inspirací k tomu, abyste se i Vy naučili efektivně kosit. Staňte se sekáčem své vesnice. 

Kurzy 2010 Fotky/Hudba

Krátké video s milými okamžiky na kurzu z roku 2010, díky patří hercům, kteří vypadají docela spokojeně jako my. 

Líný žnec

Neil je pyšný na to, že je líný sekáč, protože to pouze znamená, že se snaží kosit s lehkostí a efektivně, aby to nebyla žádná práce. Přesně to se snažilo zachytiti toto video, že tráva padá na zem bez zvláštního úsilí a jak snadné je kosit kosou okolo malých keříků, které třeba manželka zasadila. Už se Neilovi ale podařilo nějaký nebohý keřík useknout, když brzy ráno či pozdě na večer kosil. 

Oprava ostří kosy

Pokud kosíte s dobře naklepanou a naostřenou kosou, tak by k poškození nemělo dojít. A i když dojde, tak ten dopad škody by neměl být vážný, ba spíš minimální, protože máte-li skutečně ostrou kosu, co kosí jak po másle, nepoužíváte násilí, a tudíž nebyla energie způsobující tak velkou škodu.  

Občas k tomu ale dojde a toto video se tím zabývá a ukazuje, jak to napravit, co s tím a jak zrestaurovat ostří do jeho původní slávy. 

Naklepávání soutěžní kosy

Neprodáme jich přes rok mnoho těchto oblůdek, Neil ji sám vlastně na rozdíl od ostatních věcí z našeho obchůdku nepoužívá. Jsou ale občas zákazníci, kteří si ji objednají, a to prosím naklepanou. Neil se sice vymluví, že nemá na to čas, ale zákazníkovi to nevadí nějaká ta prodleva a rád si počká. Video zachycuje naklepávání této kosy. Neil si nezvykl na manipulaci s něčím tak dlouhým, natož na naklepávání tak dlouhého ostří. 

Jak se používá naklepávač 

Instruktážní video k naklepávači, který prodáváme na kosimesnadno.cz. Video (po kliknutí na CC dole na liště vpravo) má české titulky.

Kterak ručně naklepat srp

Další instruktážní video o tom, jak naklepat srp. Metoda je stejná, jen je třeba být opatrný, ať se kvůli zahnutí čepele neporaníte. Video (po kliknutí na CC dole na liště vpravo) má české titulky.

Naklepávání zblízka

Video ukazuje ostří kosy při kosení z pohledu sekáče, který neklepává. Záměrem videa je ukázat, že s trochou nápaditosti (a sice udržeování všeho, tj. hřebene babky, ostří i nosu kladívka čistým díky brusné kostky) je možné ve skutečnosti vidět, kam přesně na hranu dopadají údery, a tudíž přizpůsobením ruky dosáhnout větší přesnosti a kvality konzistence naklepávání.

Test ostrosti nehtem palce

Jde o jednoduchý způsob zkoušky trloušťky/tenkosti ostří kosy. V podstatě jen převalujete palcem pod ostřím a pozorujete pohyb samotného ostří, který je spatřitelný díky odrazu světla. Pokud to není jasné takto řečeno, podívejte se na video, věříme, že to díky němu bude jasnější, o čem hovoříme.Čím víc síly musít vyvinout, tím je ještě tlusté a tupé.

Naklepávání s dlouhou babkou FUX část 1, část 2A, B

tři delší videla o naklepávání na dlouhé babce FUX (Rakousko). Obsahuje řdu podrobností, které horlivý student může pochytit, jako by stál a hleděl mi přes rameno pod ruce. Takto jsem se i já učil od Petera Vida (Slovako-Kanaďana, mistra sekáčského).

Vyživující tradice

 

Jak děláme máslo

Video ukazuje, jak jsme dělali máslo na ukrajinské máselnici, kterou jsme po čase vyměnili za nerezovou tureckou, která se lépe vymývá, ale postup je stejný.

Máslo utřepete i z trochy vychlazené smetany ve sklenici s víčkem, kterou budete jen třepat. Udělá Vám ho kuchyňský mixér, ale některý bude asi dost túrovat a nebude chtít dělat pro Vás máslo často, motor se může zadřít.  U většího objemu smetanu se určitě vyplatí pořídit si elektrickou máslenici. 

Jednou jsme zkusili utlouci máslo ve dřevěné máselnici, ale nebyli jsme úspěšní. Stroj máselnice má náš respekt. 

Bláznivé krávy

Každý jednu dvě doma má. Po dlouhé zimě na jaře je čas pro Vaši krásnou, ale trochu už zimním ustájením frustrovanou krávu, vypoustit ji na pastvu. 

Video zachycuje 1. máj, krávy trochu blázní, protože jsou po dlouhé zimě vyhnán ven. I koně jsou rozdováděné z toho, že se k nim krávy přidají.

Zubař Weston A. Price - video s českými titulky

Starý vzácný film s doktorem Priceem, který zkoumal, co opřesně obsahuje strava přírodních národů a proč mají tak pěkné zuby.

 

 

Zábava

William koňský zaříkávač

Satirické video, které jsme udělali velice rychle. Tak trochu jím pošťuchujeme postavu zaříkavače koní, experta, který s koněm cosi provádí, ale lidem to náležitě nevysvětluje, proto budí dojem, že skutečně je obdařen mimořádnou schopností čarovat.

Mladočov -dokument

Něco jsme načetli o dějinách naší vesnice, něco jsme pak nafotili a natočili a vytvořili tento amatérský dokument, který obecní rozpočet nic nestál a nežádal si ani žádných grantů.