Využití lojového krému na ovčí kožešinu vypranou v pračce
Možná doma máte menší pravé ovčí kožešiny a pomalu řešíte, zda je odnesete do čistírny nebo nějak doma na sucho vyčistíte. Články na internetu většinou varují před mokrým praním v pračce, protože hladká část kůže („vnitřní vrstva“) může popraskat, vlákna mohou z vysoké teploty zdredovatět a už je po kráse. Napadlo mě, že jestliže je hlavní problém popraskaná kůže, pak možná bude stát za risk ihned „po koupeli“ v pračce hladkou kůži ještě zamokra ošetřit krémem – ideálně lojovým.
Takže jsem šoupla kožešinu do pračky, použila prací prostředek s lanolínem a zapnula pračku na program „vlna a hedvábí“. Po vytažení z pračky jsem kožešinu vodorovně rozložila na sušák hladkou kůží nahoru. Z lednice jsem si pár hodin předem vytáhla lojový krém (recept na něho najdete zde: https://kosimesnadno.cz/index.php?route=journal3/blog/post&journal_blog_post_id=259 ) a štědře jím ještě mokrou kůži promazala, pěkně ho do ní vmasírovala. Snažila jsem se být důsledná, abych nevynechala ani cm². I když jsem použila asi 2 polévkové lžíce loje, vše se pěkně do kůže vstřebalo, takže jsem nemusela později ani stírat nějaké přebytky krému.
Po pár dnech jsem kožešinu obrátila dlouhým vláknem nahoru, pročesala jí jemným prasečím kartáčem a bylo hotovo.
Závěr: Kůže je v původním stavu, nic nepopraskalo a hlavně je čistá – bez prachu a odrobinek ze svačiny, popcornu apod. Lojový krém je zjevně to, co do kůže zvířete přirozeně patří. Došla jsem tedy k závěru, že prát ovčí kožešinu v pračce podle všeho možné je, jen za dodržení podmínek, které ještě jednou zopakuji:
- zapnout program u pračky na vlnu
- použít prací prostředek na vlnu s lanolínem
- vypranou kožešinu rozvěsit vodorovně hladkou kůží nahoru
- ihned po rozvěsení ještě zamokra vetřít do hladké kůže štědré množství lojového krému
Samozřejmě neručím, za kožešiny jiných zvířat nebo za jiná mazadla (rostlinný olej apod.).
Leave a Comment