Základní hnědá rýže (namáčená)

ZÁKLADNÍ HNĚDÁ RÝŽE (NAMÁČENÁ)
6-8 porcí
2 šálky dlouhozrnné nebo krátkozrnné hnědé rýže
4 šálky teplé filtrované vody plus 4 polévkové lžíce syrovátky, jogurtu, kefíru nebo podmáslí (str. 83-87)
1 čajová lžička mořské soli
2-4 polévkové lžíce másla
Dejte rýži a směs teplé vody do žáruvzdorného kastrólu a ponechejte na teplém místě alespoň 7 hodin. (Poznámka: ti, kteří mají vážnou alergii na mléko, mohou místo syrovátky, jogurtu, kefíru nebo podmáslí použít šťávu z citrónu nebo ocet.) Přiveďte k varu, seberte pěnu, ztlumte žár, vmíchejte sůl a máslo a dobře přikryjte. Aniž byste otevírali pokličku, vařte na nejnižším možném plameni asi 45 minut.
Přeloženo z knihy Nourishing Traditions, str. 467.
----------------------------------
Moje poznámka: Tady je vidět, že pokud plánujeme jídlo dopředu, vždy je možné i tu rýži učinit stravitelnější, aby nás nepálela žáha (zvláště, když ji někdo ji častěji a není Ind či Číňan) a získali jsme z ní maximum živin. Já osobně jsem si vybrala pestrobarevnou rýži obsahující i tu divokou indiánskou a přidala do vaření i trošku hovězí želatiny - i ta pomáhá, abychom maximálně efektivně využili vlastní trávicí šťávy ke trávení rýže. Byla přílohou k pečenému kuřeti, tedy našemu mladému kohoutovi - měli jsme jich více, ale museli na pekáč, protože si na malou D. moc dovolovali a málem nemohla ani chodit sama ven. Čím kohoutovatější kohout, tím nám práci s useknutím své hlavy vždy usnadní -nejlépe tak učinit bezprostředně po pokusu o napadení, dokud je člověk nažhavený a fungují jeho instinkty lovce a obránce.
Veselá historka z vaření: Náš syn nám jednou po příchodu domu oznámil, že si chtěl ohřát rýži, ale po ohřátí se již nedala jíst, protože strašně zhořkla. Bylo mi "jasné", že do ní musel něco přidat, ale tvrdil, že prý nic. Skutečně chutnala ne hořce, ale příšerně hořce. Myslela jsem si, že to bude asi tou divokou rýží, která pustila nějaké hořčiny, ale vážně mi to nedávalo smysl, divoké rýže v ní nebylo moc a není přece možné, že až po tak dlouhém vaření a po pouhém ohřátí by mohla rýže tak zhořknout. "Opravdu jsem do ní nic nedával, je trošičku vody, ale jinak nic..." Byla hořká a pokud ta hořkost měla být nebezpečná, tak se ani nebylo čeho bát, protože rýže byla opravdu nepoživatelná a nikdo by jí stejně nejedl. Po týdnu mi syn oznámil: "Vzpomněl jsem si, že jsem do ní přidal trochu vody, ale použil jsem tu vodu z malého kastrůlku, ve které jsi rozpustila tu sůl.." Záhada vyluštěna: Na plotně zůstal kastrůlek s chladnoucí vodou s rozpuštěnou Epsomskou solí (síran hořečnatý), též zvanou "hořká"...
Postranní střípek:
Rýže je hlavním jídlem pro národy Orientu. Japonci a Číňané konzumují přes 45 kg rýže ročně na osobu, zatímco Američané jedí méně než 4, 5 kg. Makrobiotičtí nadšenci považují rýži za nejdokonalejší zrno, v němž energie jin a jang jsou v rovnováze. Jenomže člověk ze Západu by nutně neměl přijímat orientální zvyky spojené s pojídáním rýže. Asiaté mají větší slinivku a slinné žlázy v poměru k tělesné váze než lidé ze Západu a díky těmto rysům je pro ně výživa založená na obilí ideální. Západní člověk, který příjme přísný makrobiotický nebo orientální způsob stravování s rýží ke každému jídlu, si může přivodit vážné zdravotní problémy.
Celozrnná rýže, je-li jí střídmé množství, má ale své místo ve většině kuchyní. Jelikož rýže neobsahuje gluten, na trávení těžký protein, jaký se nachází v pšenici, ovsu, žitě a ječmeni, je často dobře snášená těmi, kteří mají na obilí alergii. Má relativně nízké množství kyseliny fytové, takže nepotřebuje nutně přes noc namáčet. Dlouhé, pomalé dušení v na minerály bohatém vývaru postačí k neutralizaci většiny množství kyseliny fytové a výsledkem je připravená rýže, kterou někteří lidé shledávají chutnější než rýži, která byla přes noc namočena.
Ze všech obilovin má hnědá rýže nejvíce vitamínů B a také obsahuje železo, vitamín E a bílkoviny.
Krátkozrná rýže má více škrobu a je lepkavější než dlouhozrnná. Rýže basmati pěstovaná v Himalájích, rýže wehini pěstovaná v Kalifornii a rýže texmati z Texasu se všechny vyznačují svou bohatou chutí a aroma.
A co obvinění, že "veškerá hnědá rýže je žluklá?" Testy ukazují, že vzduchotěsné balení ochrání rýží od vyvinutí volných radikálů a zatuchlosti. Takže kupujte rýži ve vzduchotěsné nádobě či balení, ne volnou rýži z truhlic. SWF
Citace přeložena z knihy Nourishing Traditions: the Cookbook that Challenges Politically Correct Nutrition and Diet Dictocrats, str. 466.