Na zimní okno dýchnout a nakouknout
...na to, co se v zimě děje na statku. To by znamenalo příliš toho hlavně po ránu neuvidět, protože vnější okna nám mráz pomaloval mrazivými květy, které vypadají jako mořské korály. Teploty v posledních dnech skutečně klesly k - 20 st. C.
Kocouři se derou dovnitř, pes leží v kotelně a hlídá oheň...
Slepice přestaly úplně snášet vajíčka. Brikety trusu z oslíka se proměnily v tvrdé oblé kameny...Až do posledka byly koně s oslíkem přes bezvětrné jasné noci venku ve výběhu, narostla jim všem hustší a delší srst.
Nejzajímavější bývá v zimě vždy jejich napájení, protože jim musíme, jsou-li na venku nosit v kyblíkách vodu a nalévat ji do jejich velké plastové nádoby a pokud možno jen v takovém množství, kolik vypijou, jinak by to, co by nevypili, zmrzlo a postupně by namrzaly další a další vrstvy vody a nádoba by vypadala jako ta na dvoře, jejíž obsah dešťové vody jsme nevylili.
Produkce mléka klesla (ale nijak dramaticky), třebaže je kráva na zimu ustájena a přímo na venku noci ani dny s koňmi teď netráví. Když jsem ze sklepa vynesla hrnec s pokladem - s námi obzvlášť ceněným letním přepuštěným a neprůmyslově vyprodukovaným máslem, abych z něho udělala kokosovo karobové bonbóny, znovu jsem se divila, že je jeho barva o tolik sytější než barva lednového ghí.
Slunce a čerstvá rychle rostoucí tráva na jaře a na podzim dělá z másla své.
Máslo (od starého plemene Jersey), a obzvlášť to letní, je moc důležitým přirozeným zdrojem vitamínů A, D a K2 (živočišný K- důležitý pro vývin obličeje dětí, kostí a zubů, na plodnost atd.), které fungují synergicky - to proto se jimi z másla člověk nemůže předávkovat. Kvalitní máselný tuk je důležitý i pro úspěšné hubnutí - je to totiž především kvalita, nikoliv kalorie, co se počítá. Mýtus ohledně počítání kalorií při hubnutí vyvrací např. i další kniha Fallonové a Enigové, PhD s názvem Jezte tuky, zhoďte tuky (Eat fat, Lose Fat).