Rakouské KOSY Schröckenfux, model FUX
Kosy nám speciálně na zakázku vyrábí poslední stále fungující rakouská společnost Schröckenfux. V obci Roßleithen, kde má společnost sídlo, se tam již přes 480 let. vyrábějí kosy s pověstnou nejvyšší kvalitou, které se vyvážejí do celého světa.
V roce 1540 tam u řeky Pießling založil Franz de Paul Schröckenfux kosárnu. Dnes jde o jeden z nejstarších průmyslových podníků v Horním Rakousku. Nové kosy, kterým se díky jejich lepší kvalitě brzy začalo říkat „modré", brzy dobyly celou Evropu. V době založení kovárny na kosy kovářští mistři a jejich učni tvarovali rozžhavené železo pomocí kladiv, aby z něho vytvarovali kosy. V 16. století to byli odvážní a prozíraví majitelé dílny, kteří se v Roßleithenu pustili do stavby bucharů poháněných vodou. Silné údery vodou poháněných kladiv umožnily vyrobit dokonalejší a rovnější ostří kosy než předtím vyčerpávajícími fyzickými údery do železa. Kdysi se tu kovářům běžně říkalo „schwarzen Grafen" (černá hrabata). Mnohé rodiny „černých hrabat" se v 18. a 19. století staly totiž mimořádně zámožnými. Ačkoliv tradice zůstala v továrně na kosy Schröckenfux vždy neoddělitelně spojena s pokrokem, míra industrializace výroby kos však byla vždy omezena. Kovárna kos stále vyrábí kvalitní kosy s vysokou úrovní řemeslného zpracování aiI dnes staří kovářští mistři stále disponují velkou technickou zručností. Více nejen k pozoruhodné historii výroby kos najdete také v knížce Příručka kosení v překladu Věry Dudmanové.
Od skromných začátků, kdy se ročně vyrobilo asi 50 000 kusů, se jich dnes vyrábí více než 8 milionů. Významným mezníkem ve vývoji směrem nahoru bylo zavedení kalení pomocí vysokofrekvenční technologie a také mnoha automatizací.
A jaký je rozdíl mezi kosou značky Schroeckenfux a Falci? Běžte na Kosy (všechny)