Kosíme snadno


TECHNICKÝ ÚSEK

KOSÍME SNADNO (autor Peter Vido)

Je třeba zdůraznit, že propagujeme a popularizujeme jinou verzi tohoto nástroje, než jakou zná mnoho Američanů, Kanaďanů a obyvatel Britských ostrovů.

 Ashley - 8letá žnečka se starým ostřím kosy, o kterém říká, že je příliš pěkné na to, aby se používalo, protože by se odřela ta hezká nálepka.

Když pomineme nostalgii, tradice v oněch oblastech velela, že na zacházení s kosou to chce chlapa a že vskutku velmi zřídka by žena sekala trávu kosou po celé dopoledne.

 

Na druhou stranu v mnoha zemích kontinentální Evropy a Blízkého východu, dospívající nebo i mladší dívky a ženy až do sklonku svého života skutečně pravidelně používaly kosu pro intenzivní sečení.

Bylo pravidlem, že jejich kosa byla o poznání lehčí než jejich anglické a americké protějšky a jejich kosiště bylo často (byť ne vždy) lépe navržena. Dobře naklepané ostří (vysvětleno dále) bylo rovněž účinnější než to, které bylo tvarovano na kamenném brusném kotouči.

Kosy této váhy - relativní k jejich vnitřní síle - se již bohužel nebudou vyrábět. Za tohle můžeme poděkovat "pokroku", ačkoliv to nejlepší, co je k dostání dnes, je stále jen "potenciálně" vhodné pro snadné sečení.

Onen potenciál má souvislost a bude realizován v přímé úměrnosti s tím, jak zlepšíme:

  • design kosiště
  • pohyb těla
  • zručnost při údržbě ostří kosy
Doufáme, že kosa, kterou jednou uchopíte do svých rukou Vy, bude při používání přesně taková, s jakou by mohlo zacházet asi desetileté dítě, aniž by se při tom muselo nadměrně namáhat.

 

Na dvou fotografiích vpravo seče 7letá dívka 240cm pás téměř tak úhledně, jak by to svedla sekačka na trávu. (Ve skutečnosti by se mnoho sekaček ucpalo ještě před tím než by pokročily o jeden metr při této hustotě porostu). Nejde sice o nijak vysokou trávu, ale je to otava z pozdního léta na zavedené a dobře hnojené pastvině. Pod zdánlivou vrchní vrstvou šťavnatých pampeliškových listů je velmi hustá tráva z bílého jetele a lipnice. Všimněte si té píce nahromaděné v řádku.

 

Kromě správně nabroušeného ostří kosy, ergonomicky navrženého kosiště a optimální techniky kosení používá tato dívka pohybový styl, při němž využívá zákona o tíhové rychlosti (hybnosti). Tím, že švihá tělem do stran, aniž by se předkláněla dopředu, většina síly, která je potřebná k pohánění kosy, pochází spíše z jejich nohou než z horního trupu a paží.

 

Počátek záběru (7mi letá holčička!)

Konec záběru(7mi letá holčička!)

Tohle není konvenční styl. Kosení v jednom z několika tradičních stylů by ale člověka, který je silný a těžký (21 kg) jako tato dívka, "utahalo" ještě před posečením stejného množství trávy.Zde tentýž malý žnec nyní ve věku 8mi let seče po boku své 11leté sestry.

Na severu je koncem května mladá a měkká tráva - snadno se seče. Ve skutečnosti ta malá holka spadla před třemi dny před focením těchto snímků ze stromu a zlomila si zápěstí. (Všimněte si sádrového obvazu na její levé paži). Trvala na tom, že kosit bude a vůbec si nestěžovala na to, že by ji sádra vadila. Ergonomicky vytvarované madla není třeba tolik svírat (nevyklouzávají z rukou, pozn. překl.), jaksi jen visí v ruce.

 

Tady je prostřed června. Tato polní tráva je relativně řídká, ale kvetoucí rostliny se nám začínají trochu vzpírat.

 

Fotky po pravé straně jsou z pozdního června. Bílý jetel je v plném květu. Vzhledem k tomu, že je tu velmi úrodná pastvina (nejprve sečena na seno, poté rotačním způsobem spásána), je sečení náročnější. Tráva je hustá a trochu začíná "polehávat". Všimněte si směru, jakým se sečení ubírá -všichni se postupně, jak tak sečou, stáčejí na jinak rovném poli, aby posekali větrem a deštěm slehnutou trávu. (Séci pole dokola a dokola je způsob vlastní strojům, které nemohou snadno jít "cestou nejmenšího odporu jako kosa.")

Všechny fotografie (do jisté míry) ilustrují používání nohou jako zdroje síly s tím, že ta nejmladší dívka to trochu přehání. Nicméně ji to umožňuje sekat pokosy široké, jako je dělá její starší sestra, někdy i širší. Na všech fotografiích se zdá, že obě dívky, ale zejména ta mladší, sečou jedním tahem nerozumně širokou plochu vzhledem k jejich velikosti. Mnoho starých sekáčů by dokonce nevyloučilo, že se jedná o nějaký trik s fotomontáží a uvěřili by tomu jen, až by to uviděli na vlastní oči.

Ve východní Evropě se od dospělého očekával například pokos o šířce 1, 5 až 1, 8 metrů, v Americe to bylo 1,8 metrů a u rolníka v Alpách přes dva 2 metry. Ten rozdíl má co do činění s designem kosiště a pohybovým stylem.

Šířka pokosu je sama o sobě méně relevantní než celková plocha posečená za určitý čas.

Tato děvčata by nelámala rekordy ve své třídě v alpském stylu soutěžení v kosení, které se rozvinulo do disciplíny podobné sprintu. Vítězové takových šampionátů (používají ostří dlouhé 1,2 m) oholí 100 m 2 louky pod dvě minuty. Je to úchvatné, ačkoliv zde nejde o žádný komfort kosících osob.

Způsob pohybu zpodobněn na našich fotografiích se více hodí k maratonu v sečení, ne ke sprintu. Jako takový by měl být pohodlný a také šetřící síly. Je proto žádoucí rozložit si potřebné síly co nejrovnoměrněji po celém těle.

V rámci úzkého záběru nemůže být vnitřní potenciál nohou jakožto zdroj síly plně realizován. Při pohybu dívek na obrázcích výše jsou nohy plně využity a proto je na ně přesunuta značná část námahy z ramen a paží.

Podobně důležitý je z hlediska šetření sil a vůbec zdravotního přínosu kosení způsob, jakým dýcháme. Široké pokosy si vyžadují hluboké dýchání, jehož rytmus je v harmonii s pohyby.

Tato technika kosení, jež se podobá tanci, je popsaná v doprovodných diagramech v Dodatku ke 2. vydání Knihy o kose (The Scythe Book) od Davida Tresemera, publikované v roce 2001 nakladatelstvím A. Hood and Co., Chambersburg, Pennsylvania, U.S.A. Ovšem před tím než teorie, kterou razím zde či v nějaké knize, může být předvedena v praxi, několik úseků řetězce je třeba poopravit . Ukázka z kapitoly 10 ze zmíněného Dodatku o 70ti stránkách se věnuje tomuto stále nezvládnutému problému.

Viz Problematika nasazování ostří

Komentáře některých zákazníků z uplynulých let. I Vy nám napište! Kontaktujte nás.
"Dobrý deň, ako jeden z mnohých Vašich spokojných zákazníkov Vám chcem poďakovať za expresné vybavenie zásielky, ktorá prišla včera 21.05.09. Mám doma 4 ks rôznych kôs a aj kosísk, kosím - ak sa to dá nazvať kosením - minimálne 9 rokov, ale až včera som konečne držal v rukách kosu čo sa s ňou dalo aj kosiť. Ešte raz ďakujem. S pozdravom"
- M. Pecho
"Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) Ahoj Věro a Neile Díky moc za odkaz, je to úžasné!!! Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) a to druhé video: 20 lidí kosí spolu, to je velmi dojemné a rád se na to dívám. Jsem už zase osamělý sekáč v naší zahradě, ale teď se to mění, dělám na kosišti pro svou dceru Terezku, ráda kosí. Až trochu potrénujeme, natočíme nějaké video a pošleme vám to, ať nás vidíte spolu. Ještě jednou díky, z Poděbrad Pozdravte Ferdu  a žijte krásně"

Poznámka editora: Honzův email se vztahuje k jednomu z videí "3 studenti", kde je sám v hlavní roli, sekáč v popředí.

- Honza Urbánek
"Vážení Kosime, díky velice moc za Vaše video o naklepávání kosy. Díky vám se moje dovednost v naklepávání kosy hodně zlepšila. 

Mnoho pozdravů z Katalánska, Barcelona"

- Dalmau Amath
"Dobrý den, propadl jsem kouzlu ručniho kosení a váš web mi k tomu hodně pomohl. Děkuji za to. Chtěl bych si koupit kvalitní rak.kosu,ale navím jakou délku.Budu si vyrábět i kosištì. Mám ruskou 65 ku a pozemek někde křivý, někde rovný. Doporučíte? Díky a pěkný den."
- Michal Kopecký
"Moje přednaklepaná kosa krájí trávu jak máslo a usekne mi trávník víc nakrátko než bych to zvládl se sekačkou. Dokonce I cena je v dobrém smyslu ostrá, protože mě to nestálo víc, než špatná kosa, jakou jsme si koupil v místním obchodě v Belgii. Ale kosa od Neila má tak moc lepší kvalitu po všech stránkách. Jsem velmi spokojený zákazník. "
- Valleyken, Belgie
"vaše stránky naprosto miluju. Zrovna jsem dostal kosu přes internet a už se mi moc líbí, i když je to celé kovové. Opravdu se chystám tomu věnovat mnoho času a bylo by skvělé, kdybych jednou ovládl klepání kosy. Tady šťastlivec((: Díky za všechny další informace. Býval bych si nemyslel, že s kosou se pojí takové krásné techniky. Není nad stará řemesla!! ((-:

Zdraví,"

- Andreas Heijdendael
"Radost kosit. Vždy som kosil rád, ale teraz kosím ešte radšej. Ďakujem."
- Martin Babinec
"Děkuji za rychlou mezinárodní přepravu. Kosa a kosiště jsou skvělé! Naklepání je technicky perfektní, jsem dojat!!! Zdravím z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Pěkná rychlost. Šlo o mou druhou objednávku. Výborná babka (jsem dojat) a nejlepší kladívko, jaké jsem kdy měl. Děkuji!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Ahoj. Chtěl jsem Vám jen poděkovat za video, které jste umístili na youtube. Jsem z USA a v kosení nováčkem. Ta videa jsou velmi velmi užitečná. Požehnání vám a celé rodině."
- Pablo Teodoro
"Dobrý den ,  dnes mi pošťák v deset dovezl kosu . Krásná práce- díky za vyklepání a za obchod. Pěkný den."
- Michal Kopeck
'Dvě nové kosy konečně doma. Děkuji Vám a mnoho pozdravů z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Poděkování Děkuji za bleskové zaslání naklepané rakouské kosy. Kosí nádherně. Jsem maximálně spokojen."
- Petr Linhart
"Ráda bych mnohokrát poděkovala za neuvěřitelně bleskové vyřízení objednávky. A proč píšu až teď po pěti dnech, co mi kosa dorazila? No přece proto, že až doteď jsem kosila - kosení je prostě radost. A teď už bez legrace, kosu jsem opravdu hned vyzkoušela a dokonce i můj manžel (má jinak obecně kladnější vztah k sekačkám) a spokojenost je velká. Děkuji”
- Věra L. Válová
"Ahoj Věro a Neile, včera jsem obdržel kosu Falci a deku. Kosa je záležitost krásy a tartanová deka je úžasná. Je škoda, že je tady dole v Austrálii ještě léto, je moc horko na to, abych se do deky schoulil. Děkuji za produkty takové skvělé kvality. Zdravíčko."
- Ed Adamthwaite
"Vážená Věro a Neile, jsem z Holandska (okres Friesland) a kosím přes 30 let. Kosil jsem intenzivně asi 2 700 m2, protože tady v Holansku jsme používali velmi těžkou kosu (tlustou a širokou asi 9 cm) a velké těžké kosiště s rukojeťmi natočenými dopředu. Letos jsem hledal na internetu něco k technice naklepávání a kosení a natrefil jsem na vaše stránky. Zkontaktoval jsem Vás a hned jsem si koupil kosu, kosiště a brousky (slavný Rozsutec) a skvělou babku na naklepávání do společnosti Schroeckenfux z Rakouska."
- Albert Hofstra
"Díky:-) "Nadchlo mě, že i já, městský člověk kosením nepolíbená jsem schopná po jednom odpoledni kosit celkem slušně a bez větší námahy!Děkuji všem lidem na kurzu a především vedoucím, za krásné a poetické odpoledne:-) "
- Iveta
"Dobrý den, nedávno jsem u Vás zakoupil kosu 120cm dlouhou, označenou jako pro sportovní účely. Kosa mi přišla výborně naklepaná. Já ji používám na normální sečení větších ploch. Na začátku jsem měl trochu obavu ze zvládnutí tohoto nástroje a jestli to nejsou vyhozené peníze, ale opak je pravdou. Sečení s touto kosou je úplně jiné než s běžnou 70-90cm kosou. Záběr na jedno seknutí je 20 až 30cm, dle hustoty trávy. Metry tak přibývají mnohem rychleji a člověk se tolik neunaví. Za 2 hodiny poseču 500m2 klidným tempem, aniž bych se honil a ještě je čas na odpočinek a rozhlížení po kraji. Kosa je náročnější na správné nabroušení a není vhodná do hodně tvrdé a vysoké trávy. Tuto kosu vřele doporučuji na větší rovné plochy s jemnější travou. I můj bratr, který nemá se sečením mnoho zkušeností si ji pochvaluje.

Také musím ocenit zde zakoupenou kosu pro leváky. Bohužel byla jen v délce 70cm. Při sečení větších ploch je skvělé mít možnost vystřídat ruce a zapojit protilehlé svalové partie. Člověk tak má možnost se vyhnout bolesti zad a nesymetrickému posilování svalů. Pokud by byla možnost zakoupit levou kosu 80 nebo 90 cm, měl bych zájem. Na Kosimesnadno jsem si oživil spoustu informací, co mě učil praděda, děda i táta. Děkuji a přeju hodně štěstí a úspěchů."

- Jiří Vrbický
"Děkuji za brilantní vyřízení mé objednávky po zakoupení kosy. Již se snažím ožvýkávat svůj svahovitý pozemek a moc mne to baví. Teď ještě ten srp... děkuji a zdravím vás"
- Houzarová
"Witam, jestem bardzo zadowolony z zakupów. Kupiem oselki bo w Polsce nigdzie nie ma porzadnych oselek. Kosa po ostrzeniu rozutecem zaczêla normalnie kosiæ. Dziekujê i pozdrawiam."

"Dobrý den, jsem velmi spokojený s nákupem. Kupuji si brousky, protože v Polsku nemají nikde pořádné brousky. Po použitím brousku Rozsutek kosa úplně normálně kosí. Děkuji a zdravím."

- Tomasz Szulecki
"Dobrý den, jsem sekáč teoretik, zatím, čtu s nadšením vše zde psané a mám z toho v hlavě guláš, zatím, a nemám muže, který by mi s tím technicky pomohl, s výběrem, sestavením a následným naklepáváním i broušením. Jsem však schopná všeho, jen potřebuji v začátku vaši pomoc jak to tak čtu. Ovšem jít na kurz a nemít kosu a kosiště je blbost a tak prosím o radu s výběrem. Svažitý pozemek mám v severních Čechách, terén nelehký a členitý, já mám 170 cm, žena střední postavy a 55 let - šikovná myslím... tatínek kosil, ale už nežije a já to zkusila jen párkrát za mlada...ale teprve nyní se opět těším, že bych toto sama uměla také a moje zahrada se těší také, sekaček už máme obě plné zuby."
- Naděžda Houzarová
"Vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Jsem rehabilitační lékařka, a vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Tak se mějte hezky, a se dobře kosí, a přeju hezký den! "
- Alexandra Vosátková