O nás

Vážení zákazníci a sekáči!Imagem

Jsme obyčejní lidé, kteří bydlí trvale na venkově v malé vesničce ve východních Čechách. Občas se stává, že po vylidnění vesnice v ní zůstanou už jen důchodci a ti, kterým patrně nezbylo, než na chudém venkově zůstat, protože na víc nemají. My jsme se naopak na vesnici dobrovolně přistěhovali s uvědomněním toho, co činíme. Ve  skutečnosti si myslíme, že pokud má člověk rodový statek, vlastní louky a zahradu, neměl by se cítit chudý, neboť půda i v pohádkách představuje skutečné trvalé bohatství, které přináší hojnost. Úplným luxusem je možnost být obklopen přírodou, vlastní rukou zasázenými stromy, být zdravě uzemněn dennodenní realitou a přirozeně plynoucím časem (zpomaleným) přírody. Mít vlastní zahradu, sad či louky, znamená mít vlastní domácí potraviny. Tím, že jsou z vlastního statku, obsahují ono nepatrné, ale podstatné cosi, co svou výživou přesahuje pouhou materiální stránku věci. Statek se ale i přes přítomnou mechanizaci stejně neobejde bez dobré kosy a člověka, co ji umí dobře naklepat. Kosa pomůže nakosit trávu na futro či na seno. A dál je to v návazných souvislostech jako v té pohádce O Slepičce a kohoutkovi: Louka dá sekáči travičku pro kravičku, kravička dá smetanu, smetana dá máslo, máslo dá v tucích rozpustné vitamíny, které dají zdraví. Jsou prevencí zubního kazu a osteoporózy atd..

 Věra pochází z Kopřivnice, města sice věhlasně průmyslového (Tatra), avšak obklopeného ze tří stran kopci a lesy (Beskydy). Pravidelně jezdívala za babičkami na pár kilometrů vzdálený venkov na polosamoty, kde místo počítačů nacházela potěšení na zahradě, v lese či u rybníka, nebo s knížkou v ruce či hledáním pokladů na staré půdě. Vystudovala gymnásium v Příboře a Filosofickou fakultu v Olomouci. Zajímavou životní zkušeností byl pro ní 2letý studijní pobyt v Japonsku v Tokiu, jelikož kromě anglické filologie studovala i filologii japonskou.

Ačkoliv se krátce živila jako tlumočnice z japonštiny a dokonce i přeložila nějaké texty (pro starší děti třeba vyšla knížka Rennjo), táhlo ji to k nějaké smysluplné zdravé aktivitě, která by přesahovala její osobní potřeby, ale zohledňovala i přírodu a okolní svět. V roce 2002 se potkala v Olomouci s Neilem a trochu vyrušovala na jedné jinak velmi ušlechtilé přednášce, protože spolužákovi poslala lísteček, že asi bude chodit s Neilem. Asi. Stará se nyní o vedení e-shopu, o zahradu, květiny, o to, co bude k obědu, zda si jejich dvě děti umyly ruce a splnily úkoly. S manželem vydává místní čtvrtletník osady Mladočov, je členkou pravicové politické strany a věří i přes svou úzkost, že nakonec všechno bude v pořádku. A pokud to není v pořádku, tak to ještě není konec, protože práce ještě neskončila a případně skončí, až přeplujeme moře a přetrpíme hoře. A také věří, že když se dvěma starším bratrům nepovedlo nečeho dosáhnout (zabít draka), protože to prostě “nejde”, tak se najde někdo (třeba nejmladší Honza), který dokáže, že to jde.  Klikněte zde, pokud si chcete přečíst další podrobnosti od Věry.

Tu jsme však již v jiném kraji - žil byl za kanálem na Britských ostrovech v části zvané Anglie ve městě Potters Bar kousek na sever od Londýna hošík jen o půl roku starší než Věra jménem Neil. Měl a má ještě bratra, jednovaječné dvojče, ale pokud byste ho někdy potkali, pozor, patrně to nemusí být Neil. Měl rád svou babičku, jejíž dům voněl po levanduli, a dědečka kliďase, který byl šikovný kutil a dožil se 94 let a ještě v 80 se proletěl ve vzduchovém balónu. Jeho klidem neotřáslo ani dětství s bitvou o Velkou Británii či pád na stará kolena do malého zahradního rybníčka. Neil má respekt k počítačům a všemu, co svedou a tento zájem ho dovedl ke studiu IT na Universitě Hartfordshire. Asi pět let pracoval pro různé firmy i jako bankovní konzultant. Vždycky rád zkoušel nové věci- totiž třeba hrát na saxofon nebo meditaci vipassana. Osud ho pak jednoho dne zavál až do Olomouce, kde se na narozeninové párty jiného Angličana seznámil s Věrou. Věra si jen zívla nudou, neboť intuice ji řekla: S tím si užiješ a budeš ještě nejmíň 50 let. Podle Věry je starostlivý, upřímný a laskavý, třebaže někdy -pokud si to druzí mylně interpretují- vypadá jako nedružný morous. V současné době je hospodářem, co se musel naučit od úplné píky chovat skot, jezdit se Zetorem 3011, strouhat kopyta, naklepávat kosu a seškrabovat štětiny z opařeného prasete a vůbec se celkem integrovat do české společnosti, na které se mu od začátku nejvíce líbilo to, že tu mají lidé dvojkoláky a že co si neudělají, to nemají. O vystěhování se zpátky do Anglie neuvažuje, protože není, kam by tam ustájil krávu Bohušku a sehnal tak dobré mléko se smetanou. 

Věra a Neil Dudmanovi

 • Masanobu Fukuoka: Revoluce jednoho stébla trávy Masanobu Fukuoka: Revoluce jednoho stébla trávy Květen 31, 2020

  "Můj otec v té době pěstoval mandarinky a já jsem se nastěhoval do chaloupky v horách a začal žít velice prostým životem." Masanobu Fukuoka „Revoluce jednoho stébla slámy je jedním ze základních dokumentů alternativního potravinového hnutí, který je nepostradatelný pro kohokoliv, kdo doufá, že porozumí budoucnosti potravin a zemědělství.“ – MICHAEL POLLAN, autor knihy Dilema všežravce...

 • Než dozrají švestky...? (Pár poznámek ke koronaviru) Než dozrají švestky...? (Pár poznámek ke koronaviru) Březen 18, 2020

  Ačkoliv se teď téměř denně věnuji předkládání původní knihy zubaře Westona A. Pricea <i><b>Výživa a fyzická degenerace</b></i>, kdy se znova a znova ujišťuji, že <strong>špatná strava může vést v případě některých ostrovů doslova k vyhynutí obyvatel, kteří snadno podléhají nemocem</strong> (TBC, záněty dásní), v souvislosti s koronavirem, jsem dnes udělala malou, ale rychle odbytou odbočku a přeložila článek Sally Fallonové, se kterou souvisí můj blog.<b> </b><h4>Pouze v něm připomíná, že není nikdy moudré (<b>ani s výmluvou na koronavirus</b>)<b> rezignovat na budování zdravé imunity člověka. </b></h4>Občas mám pocit, že <strong>hlavním virem</strong> a čímsi negativním (senzacechtivým), co lidé špatně snášejí, je samotný...

 • Novoroční pozdravení - PF 2019 Novoroční pozdravení - PF 2019 Leden 05, 2019

  Tak nám nastal nový rok 2019, ať uz v kalendáři, nebo na Nebi, neboť se uz přestal zkracovat čas světla a Slunce se nám zase vrací, ale až na jaře to bude markantnější. V tomto roce alespoň já a moje rodina hledáme rovnováhu mezi klidem, hlubokou relaxací, ale i tvořením a cílevědomostí v oblastech, které můzeme ovlivnit....

 • Dokosil Peter Vido (1950-2018) Dokosil Peter Vido (1950-2018) Prosinec 03, 2018

  Někdy před rokem 2005 si Neil přečetl knízku The Scythe Book od Davida Tresemera. V knize byl pozoruhodný dodatek od Petera Vida, který trpělivého čtenáře mohl blíze zasvětit do problematiky ručního kosení kosou. Někdy v zimě 2005-6 se k nám zastavil náš známý (http://kamnasdusi.cz/ ), který se zmínil o tom, ze na Slovensku pořádají v létě 2006 nějaké sekáčské soutěze a ze tam bude mít nějaký kurz kosení pán, který je autorem toho dodatku ve zmíněné knízce a pro kterého je kosa úplnou zivotní filosofií. Peter Vido byl Slovák, který v roce 1968 emigroval do Ameriky....

Komentáře některých zákazníků z uplynulých let. I Vy nám napište! Kontaktujte nás.
"vaše stránky naprosto miluju. Zrovna jsem dostal kosu přes internet a už se mi moc líbí, i když je to celé kovové. Opravdu se chystám tomu věnovat mnoho času a bylo by skvělé, kdybych jednou ovládl klepání kosy. Tady šťastlivec((: Díky za všechny další informace. Býval bych si nemyslel, že s kosou se pojí takové krásné techniky. Není nad stará řemesla!! ((-:

Zdraví,"

- Andreas Heijdendael
"Radost kosit. Vždy som kosil rád, ale teraz kosím ešte radšej. Ďakujem."
- Martin Babinec
"Děkuji za rychlou mezinárodní přepravu. Kosa a kosiště jsou skvělé! Naklepání je technicky perfektní, jsem dojat!!! Zdravím z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Ahoj Věro a Neile, včera jsem obdržel kosu Falci a deku. Kosa je záležitost krásy a tartanová deka je úžasná. Je škoda, že je tady dole v Austrálii ještě léto, je moc horko na to, abych se do deky schoulil. Děkuji za produkty takové skvělé kvality. Zdravíčko."
- Ed Adamthwaite
"Dobrý den ,  dnes mi pošťák v deset dovezl kosu . Krásná práce- díky za vyklepání a za obchod. Pěkný den."
- Michal Kopeck
"Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) Ahoj Věro a Neile Díky moc za odkaz, je to úžasné!!! Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) a to druhé video: 20 lidí kosí spolu, to je velmi dojemné a rád se na to dívám. Jsem už zase osamělý sekáč v naší zahradě, ale teď se to mění, dělám na kosišti pro svou dceru Terezku, ráda kosí. Až trochu potrénujeme, natočíme nějaké video a pošleme vám to, ať nás vidíte spolu. Ještě jednou díky, z Poděbrad Pozdravte Ferdu  a žijte krásně"

Poznámka editora: Honzův email se vztahuje k jednomu z videí "3 studenti", kde je sám v hlavní roli, sekáč v popředí.

- Honza Urbánek
"Ráda bych mnohokrát poděkovala za neuvěřitelně bleskové vyřízení objednávky. A proč píšu až teď po pěti dnech, co mi kosa dorazila? No přece proto, že až doteď jsem kosila - kosení je prostě radost. A teď už bez legrace, kosu jsem opravdu hned vyzkoušela a dokonce i můj manžel (má jinak obecně kladnější vztah k sekačkám) a spokojenost je velká. Děkuji”
- Věra L. Válová
"Poděkování Děkuji za bleskové zaslání naklepané rakouské kosy. Kosí nádherně. Jsem maximálně spokojen."
- Petr Linhart
"Moje přednaklepaná kosa krájí trávu jak máslo a usekne mi trávník víc nakrátko než bych to zvládl se sekačkou. Dokonce I cena je v dobrém smyslu ostrá, protože mě to nestálo víc, než špatná kosa, jakou jsme si koupil v místním obchodě v Belgii. Ale kosa od Neila má tak moc lepší kvalitu po všech stránkách. Jsem velmi spokojený zákazník. "
- Valleyken, Belgie
'Dvě nové kosy konečně doma. Děkuji Vám a mnoho pozdravů z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Děkuji za brilantní vyřízení mé objednávky po zakoupení kosy. Již se snažím ožvýkávat svůj svahovitý pozemek a moc mne to baví. Teď ještě ten srp... děkuji a zdravím vás"
- Houzarová
"Witam, jestem bardzo zadowolony z zakupów. Kupiem oselki bo w Polsce nigdzie nie ma porzadnych oselek. Kosa po ostrzeniu rozutecem zaczêla normalnie kosiæ. Dziekujê i pozdrawiam."

"Dobrý den, jsem velmi spokojený s nákupem. Kupuji si brousky, protože v Polsku nemají nikde pořádné brousky. Po použitím brousku Rozsutek kosa úplně normálně kosí. Děkuji a zdravím."

- Tomasz Szulecki
"Dobrý den, jsem sekáč teoretik, zatím, čtu s nadšením vše zde psané a mám z toho v hlavě guláš, zatím, a nemám muže, který by mi s tím technicky pomohl, s výběrem, sestavením a následným naklepáváním i broušením. Jsem však schopná všeho, jen potřebuji v začátku vaši pomoc jak to tak čtu. Ovšem jít na kurz a nemít kosu a kosiště je blbost a tak prosím o radu s výběrem. Svažitý pozemek mám v severních Čechách, terén nelehký a členitý, já mám 170 cm, žena střední postavy a 55 let - šikovná myslím... tatínek kosil, ale už nežije a já to zkusila jen párkrát za mlada...ale teprve nyní se opět těším, že bych toto sama uměla také a moje zahrada se těší také, sekaček už máme obě plné zuby."
- Naděžda Houzarová
"Ahoj. Chtěl jsem Vám jen poděkovat za video, které jste umístili na youtube. Jsem z USA a v kosení nováčkem. Ta videa jsou velmi velmi užitečná. Požehnání vám a celé rodině."
- Pablo Teodoro
"Vážená Věro a Neile, jsem z Holandska (okres Friesland) a kosím přes 30 let. Kosil jsem intenzivně asi 2 700 m2, protože tady v Holansku jsme používali velmi těžkou kosu (tlustou a širokou asi 9 cm) a velké těžké kosiště s rukojeťmi natočenými dopředu. Letos jsem hledal na internetu něco k technice naklepávání a kosení a natrefil jsem na vaše stránky. Zkontaktoval jsem Vás a hned jsem si koupil kosu, kosiště a brousky (slavný Rozsutec) a skvělou babku na naklepávání do společnosti Schroeckenfux z Rakouska."
- Albert Hofstra
"Dobrý den, nedávno jsem u Vás zakoupil kosu 120cm dlouhou, označenou jako pro sportovní účely. Kosa mi přišla výborně naklepaná. Já ji používám na normální sečení větších ploch. Na začátku jsem měl trochu obavu ze zvládnutí tohoto nástroje a jestli to nejsou vyhozené peníze, ale opak je pravdou. Sečení s touto kosou je úplně jiné než s běžnou 70-90cm kosou. Záběr na jedno seknutí je 20 až 30cm, dle hustoty trávy. Metry tak přibývají mnohem rychleji a člověk se tolik neunaví. Za 2 hodiny poseču 500m2 klidným tempem, aniž bych se honil a ještě je čas na odpočinek a rozhlížení po kraji. Kosa je náročnější na správné nabroušení a není vhodná do hodně tvrdé a vysoké trávy. Tuto kosu vřele doporučuji na větší rovné plochy s jemnější travou. I můj bratr, který nemá se sečením mnoho zkušeností si ji pochvaluje.

Také musím ocenit zde zakoupenou kosu pro leváky. Bohužel byla jen v délce 70cm. Při sečení větších ploch je skvělé mít možnost vystřídat ruce a zapojit protilehlé svalové partie. Člověk tak má možnost se vyhnout bolesti zad a nesymetrickému posilování svalů. Pokud by byla možnost zakoupit levou kosu 80 nebo 90 cm, měl bych zájem. Na Kosimesnadno jsem si oživil spoustu informací, co mě učil praděda, děda i táta. Děkuji a přeju hodně štěstí a úspěchů."

- Jiří Vrbický
"Díky:-) "Nadchlo mě, že i já, městský člověk kosením nepolíbená jsem schopná po jednom odpoledni kosit celkem slušně a bez větší námahy!Děkuji všem lidem na kurzu a především vedoucím, za krásné a poetické odpoledne:-) "
- Iveta
"Dobrý den, propadl jsem kouzlu ručniho kosení a váš web mi k tomu hodně pomohl. Děkuji za to. Chtěl bych si koupit kvalitní rak.kosu,ale navím jakou délku.Budu si vyrábět i kosištì. Mám ruskou 65 ku a pozemek někde křivý, někde rovný. Doporučíte? Díky a pěkný den."
- Michal Kopecký
"Vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Jsem rehabilitační lékařka, a vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Tak se mějte hezky, a se dobře kosí, a přeju hezký den! "
- Alexandra Vosátková
"Vážení Kosime, díky velice moc za Vaše video o naklepávání kosy. Díky vám se moje dovednost v naklepávání kosy hodně zlepšila. 

Mnoho pozdravů z Katalánska, Barcelona"

- Dalmau Amath
"Dobrý deň, ako jeden z mnohých Vašich spokojných zákazníkov Vám chcem poďakovať za expresné vybavenie zásielky, ktorá prišla včera 21.05.09. Mám doma 4 ks rôznych kôs a aj kosísk, kosím - ak sa to dá nazvať kosením - minimálne 9 rokov, ale až včera som konečne držal v rukách kosu čo sa s ňou dalo aj kosiť. Ešte raz ďakujem. S pozdravom"
- M. Pecho
"Pěkná rychlost. Šlo o mou druhou objednávku. Výborná babka (jsem dojat) a nejlepší kladívko, jaké jsem kdy měl. Děkuji!"
- Wawrzyniec Wichrowski