Dodatek z knihy The Scythe Book (Kosa)


TECHNICKÝ ÚSEK

Apendix z knihy Kosa (autor textu Peter Vido)

 

 

Vido, Peter. Kosa musí tančit, 2001. V Knize o kose od Davida Tresemera, druhé vydání s dodatkem od Petera Vida. Alan C. Hood & Company, Chambersburg, Pennsylvania, U.S.A. Dodatek, str. 189-191.

Od roku 1994 až do dneška, kdy píšu tyto řádky, jsem oslovoval každého amerického dovozce kos - většina z nich distribuovala kosy a doplňky "evropského typu" - s tím, že mu nabízím pomoc. (Šlo o bezplatnou službu; platil jsem za hodiny telefonování a ztrácel spoustu času psaním dopisů.) Někteří mě měli za zvláštního fanatika a podle toho se ke mně chovali; zdálo se mi, že někteří zdvořile naslouchali, a přesto pokračovali ve své předešlé práci jako před tím. A přece jen chtěli někteří návrhy (nebo to alespoň tvrdili), ovšem neřídili se jimi či relativně málo toho změnili na svých službách. Aniž bych uváděl jejich názvy, dělili se dle těchto postojů:
1) Zákazníci by byli zmateni příliš velkým výběrem;
2) Zájem o nástroj nevyvolají jen výdaje za výtisk katalogu s podrobnějším popisem nebo zásoba s širším inventářem;
3) Jejich výběr, i když snad není kompletní, "začátečníkovi" postačí.

Snad jsem naivním optimistou, který si potrpí na kosy a jenž věří, že tento nástroj si zaslouží, aby s ním bylo nakládáno na stejné úrovni jako se zbožím, u něhož je vyžadována a tedy poskytována nadprůměrná kvalita ve smyslu služeb a také samotného prodejního artiklu.

Největším "neúspěchem" dosud dle mého soudu byla má zkušenost s jednou kanadskou firmou, která v posledních 20ti letech začala představovat příkladnou kvalitu a služby okolo nástrojů z oblasti zpracování dřeva a zahradkářství. I když jsem je dokázal přemluvit, aby přidali kosu do své nabídky, teď si přeju, abych to tenkrát ani nezkoušel. Když mi přišel jejich další katalog, byl jsem šokován výběrem: jedna kosa, hliníkové kosiště, plastikový toulec a jeden syntetický brousek. Tohle se dá očekávat od nějakého neosobního obchodu, jenž je součásti obchodního řetězce, ale ne (alespoň u mně) od firmy, která nabízí světu pracujících se dřevem zhruba 250 různých dlát a dutých dlát a celou řadu nástrojů k jejich broušení.

Víte, v několika dopisech jsem na ně naléhal, aby prodávali kosy kratší než jen 70 cm a navrhoval jsem jim, že spolehliví amisští dělníci z pily v Ontariu by vyrobili kosiště z kanadského dřeva a s lepším designem než má jakékoliv kosiště dostupné na trhu. Uvolil jsem se, že napíšu - zdarma - krátkou naučnou brožurku, která by byla přidána zákazníkovi kupujícímu kosu; mou nabídkou se nezabývali a až později mi došlo proč ne...

Jasně bych v nich prohlásil - což jsem řekl i oné společnosti - že tyto kosy nebudou dobře fungovat, pokud se kosa nebude pravidelně " klepat". Byl jsem vzteklý, i když jsem to ještě nevzdával, a zatelefonoval jsem šéfovi společnosti. Řekl mi, že maximálně čtyři lidé v celé této zemi používají kosu intenzivně a kromě toho by nikdo normálního člověka nemohl učit, jak má zastudena tvarovat ostří nástroje, byť za pomocí "kovadlinky", (jejíž funkci jsem mu už v předchozím textu podrobně popsal pomocí diagramů ve zdlouhavých dopisech.) To mě opravdu vykolejilo. Jedna věc byla nízká úcta tohoto člověka vůči svým kanadským krajanům; druhá věc je ta, že se nemůže odvolávat na neznalost problému broušení. Coby jeden ze současných expertů na "břitké hrany" napsal na toto téma skvělou knihu. Naštěstí tam kosu neprobíral. Jsem zvědav, jak by vysvětlil nebo ospravedlnil brousek, který jeho firma prodává na broušení kosy. Firma, která je zásobuje kosami a doplňky, nabízí pět přírodních brousků a pět syntetických. Oni zvolili ten nejlevnější z té druhé skupiny.

Prozatím už nemám sílu potřebnou k proniknutí zavedených postojů a způsobů obchodování. Místo toho se soustřeďuju na alternativní přístup - sázím semínka na přízemní úrovni s vizí zavedení kooperativní sítě v Americe a Evropě. Bude sestávat z těch, kteří by se místo pouhého prodeje kos, rádi naučili, jak ji dobře používat, a prostřednictvím kurzů předávali tuto dovednost jiným. Kniha není žádnou náhražkou dobrého učitele s nástrojem v ruce, ale je prvním krokem. Tresemerova Kniha o kose je velmi inspirující (aniž by byla zatěžující) a splňuje do jisté míry důležitou roli. Můj Dodatek ke knize někoho možná potrápí, ale nabízí mnohem ucelenější naučný text.

V současné době ho ještě rozšiřuju asi už nad úroveň, kterou by ocenil "běžný žnec" (bude také obsahovat kapitoly o ručním klepání s pomocí babky a o výrobě kosiště) . Navíc se připravuje naučné video, aby se zaplnila mezera mezi dneškem a "dobou, kdy bude učitelů mnoho".

Pokud jste ochotni pomoci s rozšířením projektu, můžete nás kontaktovat. Piště, prosím:

The Vido Family
1636 Kintore Road
Lower Kintore
New Brunswick
E7H 2L4, Canada.
Komentáře některých zákazníků z uplynulých let. I Vy nám napište! Kontaktujte nás.
"Dobrý den, nedávno jsem u Vás zakoupil kosu 120cm dlouhou, označenou jako pro sportovní účely. Kosa mi přišla výborně naklepaná. Já ji používám na normální sečení větších ploch. Na začátku jsem měl trochu obavu ze zvládnutí tohoto nástroje a jestli to nejsou vyhozené peníze, ale opak je pravdou. Sečení s touto kosou je úplně jiné než s běžnou 70-90cm kosou. Záběr na jedno seknutí je 20 až 30cm, dle hustoty trávy. Metry tak přibývají mnohem rychleji a člověk se tolik neunaví. Za 2 hodiny poseču 500m2 klidným tempem, aniž bych se honil a ještě je čas na odpočinek a rozhlížení po kraji. Kosa je náročnější na správné nabroušení a není vhodná do hodně tvrdé a vysoké trávy. Tuto kosu vřele doporučuji na větší rovné plochy s jemnější travou. I můj bratr, který nemá se sečením mnoho zkušeností si ji pochvaluje.

Také musím ocenit zde zakoupenou kosu pro leváky. Bohužel byla jen v délce 70cm. Při sečení větších ploch je skvělé mít možnost vystřídat ruce a zapojit protilehlé svalové partie. Člověk tak má možnost se vyhnout bolesti zad a nesymetrickému posilování svalů. Pokud by byla možnost zakoupit levou kosu 80 nebo 90 cm, měl bych zájem. Na Kosimesnadno jsem si oživil spoustu informací, co mě učil praděda, děda i táta. Děkuji a přeju hodně štěstí a úspěchů."

- Jiří Vrbický
"Děkuji za brilantní vyřízení mé objednávky po zakoupení kosy. Již se snažím ožvýkávat svůj svahovitý pozemek a moc mne to baví. Teď ještě ten srp... děkuji a zdravím vás"
- Houzarová
"Dobrý deň, ako jeden z mnohých Vašich spokojných zákazníkov Vám chcem poďakovať za expresné vybavenie zásielky, ktorá prišla včera 21.05.09. Mám doma 4 ks rôznych kôs a aj kosísk, kosím - ak sa to dá nazvať kosením - minimálne 9 rokov, ale až včera som konečne držal v rukách kosu čo sa s ňou dalo aj kosiť. Ešte raz ďakujem. S pozdravom"
- M. Pecho
"Děkuji za rychlou mezinárodní přepravu. Kosa a kosiště jsou skvělé! Naklepání je technicky perfektní, jsem dojat!!! Zdravím z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Jsem rehabilitační lékařka, a vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Tak se mějte hezky, a se dobře kosí, a přeju hezký den! "
- Alexandra Vosátková
"Radost kosit. Vždy som kosil rád, ale teraz kosím ešte radšej. Ďakujem."
- Martin Babinec
"Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) Ahoj Věro a Neile Díky moc za odkaz, je to úžasné!!! Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) a to druhé video: 20 lidí kosí spolu, to je velmi dojemné a rád se na to dívám. Jsem už zase osamělý sekáč v naší zahradě, ale teď se to mění, dělám na kosišti pro svou dceru Terezku, ráda kosí. Až trochu potrénujeme, natočíme nějaké video a pošleme vám to, ať nás vidíte spolu. Ještě jednou díky, z Poděbrad Pozdravte Ferdu  a žijte krásně"

Poznámka editora: Honzův email se vztahuje k jednomu z videí "3 studenti", kde je sám v hlavní roli, sekáč v popředí.

- Honza Urbánek
"Witam, jestem bardzo zadowolony z zakupów. Kupiem oselki bo w Polsce nigdzie nie ma porzadnych oselek. Kosa po ostrzeniu rozutecem zaczêla normalnie kosiæ. Dziekujê i pozdrawiam."

"Dobrý den, jsem velmi spokojený s nákupem. Kupuji si brousky, protože v Polsku nemají nikde pořádné brousky. Po použitím brousku Rozsutek kosa úplně normálně kosí. Děkuji a zdravím."

- Tomasz Szulecki
"Moje přednaklepaná kosa krájí trávu jak máslo a usekne mi trávník víc nakrátko než bych to zvládl se sekačkou. Dokonce I cena je v dobrém smyslu ostrá, protože mě to nestálo víc, než špatná kosa, jakou jsme si koupil v místním obchodě v Belgii. Ale kosa od Neila má tak moc lepší kvalitu po všech stránkách. Jsem velmi spokojený zákazník. "
- Valleyken, Belgie
'Dvě nové kosy konečně doma. Děkuji Vám a mnoho pozdravů z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Dobrý den, propadl jsem kouzlu ručniho kosení a váš web mi k tomu hodně pomohl. Děkuji za to. Chtěl bych si koupit kvalitní rak.kosu,ale navím jakou délku.Budu si vyrábět i kosištì. Mám ruskou 65 ku a pozemek někde křivý, někde rovný. Doporučíte? Díky a pěkný den."
- Michal Kopecký
"Pěkná rychlost. Šlo o mou druhou objednávku. Výborná babka (jsem dojat) a nejlepší kladívko, jaké jsem kdy měl. Děkuji!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Poděkování Děkuji za bleskové zaslání naklepané rakouské kosy. Kosí nádherně. Jsem maximálně spokojen."
- Petr Linhart
"Vážená Věro a Neile, jsem z Holandska (okres Friesland) a kosím přes 30 let. Kosil jsem intenzivně asi 2 700 m2, protože tady v Holansku jsme používali velmi těžkou kosu (tlustou a širokou asi 9 cm) a velké těžké kosiště s rukojeťmi natočenými dopředu. Letos jsem hledal na internetu něco k technice naklepávání a kosení a natrefil jsem na vaše stránky. Zkontaktoval jsem Vás a hned jsem si koupil kosu, kosiště a brousky (slavný Rozsutec) a skvělou babku na naklepávání do společnosti Schroeckenfux z Rakouska."
- Albert Hofstra
"Dobrý den, jsem sekáč teoretik, zatím, čtu s nadšením vše zde psané a mám z toho v hlavě guláš, zatím, a nemám muže, který by mi s tím technicky pomohl, s výběrem, sestavením a následným naklepáváním i broušením. Jsem však schopná všeho, jen potřebuji v začátku vaši pomoc jak to tak čtu. Ovšem jít na kurz a nemít kosu a kosiště je blbost a tak prosím o radu s výběrem. Svažitý pozemek mám v severních Čechách, terén nelehký a členitý, já mám 170 cm, žena střední postavy a 55 let - šikovná myslím... tatínek kosil, ale už nežije a já to zkusila jen párkrát za mlada...ale teprve nyní se opět těším, že bych toto sama uměla také a moje zahrada se těší také, sekaček už máme obě plné zuby."
- Naděžda Houzarová
"Dobrý den ,  dnes mi pošťák v deset dovezl kosu . Krásná práce- díky za vyklepání a za obchod. Pěkný den."
- Michal Kopeck
"Ahoj. Chtěl jsem Vám jen poděkovat za video, které jste umístili na youtube. Jsem z USA a v kosení nováčkem. Ta videa jsou velmi velmi užitečná. Požehnání vám a celé rodině."
- Pablo Teodoro
"Vážení Kosime, díky velice moc za Vaše video o naklepávání kosy. Díky vám se moje dovednost v naklepávání kosy hodně zlepšila. 

Mnoho pozdravů z Katalánska, Barcelona"

- Dalmau Amath
"Ahoj Věro a Neile, včera jsem obdržel kosu Falci a deku. Kosa je záležitost krásy a tartanová deka je úžasná. Je škoda, že je tady dole v Austrálii ještě léto, je moc horko na to, abych se do deky schoulil. Děkuji za produkty takové skvělé kvality. Zdravíčko."
- Ed Adamthwaite
"Ráda bych mnohokrát poděkovala za neuvěřitelně bleskové vyřízení objednávky. A proč píšu až teď po pěti dnech, co mi kosa dorazila? No přece proto, že až doteď jsem kosila - kosení je prostě radost. A teď už bez legrace, kosu jsem opravdu hned vyzkoušela a dokonce i můj manžel (má jinak obecně kladnější vztah k sekačkám) a spokojenost je velká. Děkuji”
- Věra L. Válová
"vaše stránky naprosto miluju. Zrovna jsem dostal kosu přes internet a už se mi moc líbí, i když je to celé kovové. Opravdu se chystám tomu věnovat mnoho času a bylo by skvělé, kdybych jednou ovládl klepání kosy. Tady šťastlivec((: Díky za všechny další informace. Býval bych si nemyslel, že s kosou se pojí takové krásné techniky. Není nad stará řemesla!! ((-:

Zdraví,"

- Andreas Heijdendael
"Díky:-) "Nadchlo mě, že i já, městský člověk kosením nepolíbená jsem schopná po jednom odpoledni kosit celkem slušně a bez větší námahy!Děkuji všem lidem na kurzu a především vedoucím, za krásné a poetické odpoledne:-) "
- Iveta