Výběr kosy


TECHNICKÝ ÚSEK

Výběr kosy (autor Peter Vido)

[Poznámka o mírách: Tento text byl původně publikován ve Spojených státech, proto je použita anglická délková míra coul. Na původně kanadské webové stránce obecně používáme téměř všude přijateý metrický systém. Při pokusu o to, aby zde nic nechybělo, jsou dole do tabulky zařazeny přibližné přepočty relevantních čísel do metrického systému.]

1 coul: 2,54 cm
12": 30 cm
16": 40 cm
18": 45 cm
20": 50 cm
22": 55 cm
24": 60 cm
26": 65 cm
28": 70 cm
30": 75 cm
32": 80 cm
34": 85 cm
36": 90 cm
50": 125 cm

Kosy se stále vyrábějí o délce 30 až 125 cm v rozličných vzorech a v ještě více modelech každého vzoru. Pravděpodobně nejčastěji ve světě užívaná je kosa o délce mezi 60 až 80 cm. Mám přesto pocit, že rozhodnout o tom, který jednoduchý vzor, model a délka je pro dnešního průměrného žence nejvhodnější, je nemožné. Tento problém by ovšem měl stát za hlubší úvahu, aby prodejci a také zákazníci mohli jaksi vědomě a společně učinit rozhodnutí na úrovni kompromisu. Nejkratší a nejdelší kosa představují extrémy, jednak co se týče manévrovací schopnosti (sekat třeba kolem stromků, pozn. překl.), jednak možnosti pokosit jediným záběrem ten největší možný pás trávy.

Není fér, když prodejci omezí výběr na pouze jedinou kosu. Ať už je to jakkoliv opodstatněno, určitě většině sekáčů nebude sloužit nejlépe za všech podmínek. Dále se přenáší neznalost, a sice většina zákazníků nebude vědět o tom, že existuje větší výběr. Naopak jakýkoliv napůl vážný žnec, jemuž je nabídnuta kosa o různých délkách a jenž je ale spokojen pouze s jedinou, znehodnocuje potenciál kosy i svůj vlastní. Z časového hlediska jde o špatné hospodaření (mít jen jednu kosu, pozn. překl.) a to i přesto, že nebereme v úvahu pohodlí díky dobře pasujícímu a vhodnému (k naší postavě, pozn. překl.) nástroji.

Já sám sice seču bos, jak tady ale tak sedím a hledám nějakou analogii, boty všeho druhu mi přicházejí na mysl. My všichni bychom mohli vystačit jen s jedním párem. V pohodlných pohorkách bychom mohli po celý rok chodit do práce, do kostela nebo tančit, lézt po zasněžených horách, procházet se po tropických plážích či běhat pro zdraví po chodnících vělkoměst. Proč to neděláme? Mimochodem pro mě osobně by život s jediným párem bot byl snažší a přijatelnější než s pouze jedinou kosou.

Proto si, prosím, uvědomte, že při mé snaze Vám pomoci s výběrem té "ideální "kosy, kdybych to napsal jakkoliv, mohl bych polemizovat sám se sebou.

Délky kos na sečení trávy, které jsou v současné době dostupné v Severní Americe jsou rozděleny zhruba následovně:

50, 55, 60 cm -- zastřihování (kolem stromků, plotů apod., pozn. překl.)
65, 70 cm -- kompromis
75 až 90 cm -- pole

To neznamená, že by nebylo možné požát kolem 5 hektarů pole s kosou o délce 50 cm nebo zastřihovat dvorek se 75 centimetrovou kosou.

Pro začátečníka, který seče na ohraničeném prostoru, bude snazží ovládat kratší kosu, a tak být přesnější v blízkosti kmenů stromů, plotů apod. Bude toho také na Vás méně, když se budete učit obtahovat kosu brouskem a naklepávat ji.

Schopnost dlouhé kosy sekat jedním tahem více je povzbudivé a umocňuje pocit, že to stojí za to trávit čas na poli či velikém trávníku s jediným ručním nástrojem. Ctnost dlouhé kosy spočívá v možnosti ukrajovat větší kus trávy směrem dopředu, bez ohledu na šířku pokosu (šířka záběru zprava doleva, pozn. překl.).

Pro ty, kteří uvažují o sečení několika hektarů louky, bude značně výhodná kosa s délkou k sečení na poli.

Mít k dispozici kosu o dvou délkách místo jedné, považuju za víc než vhodné. V ohraničených prostorách jako je zahrada, dvůr, sad nebo kolem překážek, seču rychleji a úhledně, když používám 55 centimetrovou kosu, ne delší. Je těžké vysvětlit kdy, ale za výše zmíněných podmínek bych zvolil 60cm kosu pro rychlejší práci, nebo 50cm kosu, abych byl výsledek přesnější a úhlednější. Někdy bych použil dokonce 65cm kosu a rozhodl se tak pro větší rychlost práce na úkor snazšího manevrování. S malou zkušeností je snadné po spěšném posouzení místa se rozhodnout pro ten, či který typ kosy.

55ti centimetrová je asi mou nejoblíbenejší ze všech krátkých kos a velmi ji doporučuji těm, kteří by uvažovali později o další, ale pro začátek by chtěli menší. (Použijte ji rovněž na kosiště s velikostí pro zastřihování.)

Dobrá délka kosy k doplnění této by byla 70 cm pro sečení větších areálů. Ti, kteří stejně jako já uvažují o kose jako o seriózním nástroji k sečení trávy, by si mohli místo něho přibrat model kosy o délce 75 cm. Slušná kombinace dvou kos je :

55 a 70 cm
60 a 75 cm
50 a 65 cm -- pro děti nebo "ty, co se specializují na malé prostory"
70 a 80 až 90 cm --pro rozlehlé plochy s relativně rovným povrchem.

Kdybych se musel rozejít se všemi kosami kromě dvou, nechal bych si 55 cm a 85 cm ostří. "Ti, co udělají kompromis ve prospěch kosy ke všeobecnému použití" se možná spokojí s 60cm kosou, pokud trávu s kosou převážně zastřihují nebo s 70cm kosou, pokud většina travnatého povrchu je otevřeným prostorem (třeba žádné stromy, pozn. překl.)

KŘOVINOŘEZNÉ KOSY

Odkaz Davida Tresemera (autor Knihy o kose, pozn. překl.) na kosu pro "keře a houštiny" je omezen pouze na jedinou větu. Kosy na křoviny - techniku, kterou vyžadují, nelze připasovat ke druhu pohybu z tai-či, s nímž bych čtenářům rád pomohl. Byly vyvinuty pro staré silné žence, kteří pro takový nástroj měli spoustu práce (nejspíš zanedbané zarostlé prostory, pozn. překl.) Nicméně, pokud máte pocit, že ji potřebujete, nemusí být dlouhá; při použití se dělá kratší pohyb, často zaměřený na jediné stéblo či jejich svazek. Délka 50 cm je moc dlouhá a 45 cm či 40 bude stačit. V mnoha případech budete vděční za nižší hmotnost.

Dlouho existovaly dva typy kosy, které překrývají rozdíly v účelu použití mezi kosou pro tuhé křoviny a lehkými kosami na trávu. Jedná se o typy kosy zvané "Lesní kultura" a "Příkop". Mnohem častěji je používám než jejich těžší bratrance. Navíc je toho málo, co potkávám na svém hospodářství, o co by se trávový model kosy se správně tvarovaným ostřím nepostaral, pokud je použit se zdravým selským.

[Původně kapitola v Kosa musí tančit, náš dodatek z Knihy o kose od Davida Tresemera ]

Komentáře některých zákazníků z uplynulých let. I Vy nám napište! Kontaktujte nás.
"Ráda bych mnohokrát poděkovala za neuvěřitelně bleskové vyřízení objednávky. A proč píšu až teď po pěti dnech, co mi kosa dorazila? No přece proto, že až doteď jsem kosila - kosení je prostě radost. A teď už bez legrace, kosu jsem opravdu hned vyzkoušela a dokonce i můj manžel (má jinak obecně kladnější vztah k sekačkám) a spokojenost je velká. Děkuji”
- Věra L. Válová
"Dobrý deň, ako jeden z mnohých Vašich spokojných zákazníkov Vám chcem poďakovať za expresné vybavenie zásielky, ktorá prišla včera 21.05.09. Mám doma 4 ks rôznych kôs a aj kosísk, kosím - ak sa to dá nazvať kosením - minimálne 9 rokov, ale až včera som konečne držal v rukách kosu čo sa s ňou dalo aj kosiť. Ešte raz ďakujem. S pozdravom"
- M. Pecho
"Witam, jestem bardzo zadowolony z zakupów. Kupiem oselki bo w Polsce nigdzie nie ma porzadnych oselek. Kosa po ostrzeniu rozutecem zaczêla normalnie kosiæ. Dziekujê i pozdrawiam."

"Dobrý den, jsem velmi spokojený s nákupem. Kupuji si brousky, protože v Polsku nemají nikde pořádné brousky. Po použitím brousku Rozsutek kosa úplně normálně kosí. Děkuji a zdravím."

- Tomasz Szulecki
"Vážená Věro a Neile, jsem z Holandska (okres Friesland) a kosím přes 30 let. Kosil jsem intenzivně asi 2 700 m2, protože tady v Holansku jsme používali velmi těžkou kosu (tlustou a širokou asi 9 cm) a velké těžké kosiště s rukojeťmi natočenými dopředu. Letos jsem hledal na internetu něco k technice naklepávání a kosení a natrefil jsem na vaše stránky. Zkontaktoval jsem Vás a hned jsem si koupil kosu, kosiště a brousky (slavný Rozsutec) a skvělou babku na naklepávání do společnosti Schroeckenfux z Rakouska."
- Albert Hofstra
"Dobrý den, jsem sekáč teoretik, zatím, čtu s nadšením vše zde psané a mám z toho v hlavě guláš, zatím, a nemám muže, který by mi s tím technicky pomohl, s výběrem, sestavením a následným naklepáváním i broušením. Jsem však schopná všeho, jen potřebuji v začátku vaši pomoc jak to tak čtu. Ovšem jít na kurz a nemít kosu a kosiště je blbost a tak prosím o radu s výběrem. Svažitý pozemek mám v severních Čechách, terén nelehký a členitý, já mám 170 cm, žena střední postavy a 55 let - šikovná myslím... tatínek kosil, ale už nežije a já to zkusila jen párkrát za mlada...ale teprve nyní se opět těším, že bych toto sama uměla také a moje zahrada se těší také, sekaček už máme obě plné zuby."
- Naděžda Houzarová
"Děkuji za rychlou mezinárodní přepravu. Kosa a kosiště jsou skvělé! Naklepání je technicky perfektní, jsem dojat!!! Zdravím z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Dobrý den, nedávno jsem u Vás zakoupil kosu 120cm dlouhou, označenou jako pro sportovní účely. Kosa mi přišla výborně naklepaná. Já ji používám na normální sečení větších ploch. Na začátku jsem měl trochu obavu ze zvládnutí tohoto nástroje a jestli to nejsou vyhozené peníze, ale opak je pravdou. Sečení s touto kosou je úplně jiné než s běžnou 70-90cm kosou. Záběr na jedno seknutí je 20 až 30cm, dle hustoty trávy. Metry tak přibývají mnohem rychleji a člověk se tolik neunaví. Za 2 hodiny poseču 500m2 klidným tempem, aniž bych se honil a ještě je čas na odpočinek a rozhlížení po kraji. Kosa je náročnější na správné nabroušení a není vhodná do hodně tvrdé a vysoké trávy. Tuto kosu vřele doporučuji na větší rovné plochy s jemnější travou. I můj bratr, který nemá se sečením mnoho zkušeností si ji pochvaluje.

Také musím ocenit zde zakoupenou kosu pro leváky. Bohužel byla jen v délce 70cm. Při sečení větších ploch je skvělé mít možnost vystřídat ruce a zapojit protilehlé svalové partie. Člověk tak má možnost se vyhnout bolesti zad a nesymetrickému posilování svalů. Pokud by byla možnost zakoupit levou kosu 80 nebo 90 cm, měl bych zájem. Na Kosimesnadno jsem si oživil spoustu informací, co mě učil praděda, děda i táta. Děkuji a přeju hodně štěstí a úspěchů."

- Jiří Vrbický
"Radost kosit. Vždy som kosil rád, ale teraz kosím ešte radšej. Ďakujem."
- Martin Babinec
"Ahoj Věro a Neile, včera jsem obdržel kosu Falci a deku. Kosa je záležitost krásy a tartanová deka je úžasná. Je škoda, že je tady dole v Austrálii ještě léto, je moc horko na to, abych se do deky schoulil. Děkuji za produkty takové skvělé kvality. Zdravíčko."
- Ed Adamthwaite
"Moje přednaklepaná kosa krájí trávu jak máslo a usekne mi trávník víc nakrátko než bych to zvládl se sekačkou. Dokonce I cena je v dobrém smyslu ostrá, protože mě to nestálo víc, než špatná kosa, jakou jsme si koupil v místním obchodě v Belgii. Ale kosa od Neila má tak moc lepší kvalitu po všech stránkách. Jsem velmi spokojený zákazník. "
- Valleyken, Belgie
"vaše stránky naprosto miluju. Zrovna jsem dostal kosu přes internet a už se mi moc líbí, i když je to celé kovové. Opravdu se chystám tomu věnovat mnoho času a bylo by skvělé, kdybych jednou ovládl klepání kosy. Tady šťastlivec((: Díky za všechny další informace. Býval bych si nemyslel, že s kosou se pojí takové krásné techniky. Není nad stará řemesla!! ((-:

Zdraví,"

- Andreas Heijdendael
"Vážení Kosime, díky velice moc za Vaše video o naklepávání kosy. Díky vám se moje dovednost v naklepávání kosy hodně zlepšila. 

Mnoho pozdravů z Katalánska, Barcelona"

- Dalmau Amath
"Děkuji za brilantní vyřízení mé objednávky po zakoupení kosy. Již se snažím ožvýkávat svůj svahovitý pozemek a moc mne to baví. Teď ještě ten srp... děkuji a zdravím vás"
- Houzarová
"Dobrý den ,  dnes mi pošťák v deset dovezl kosu . Krásná práce- díky za vyklepání a za obchod. Pěkný den."
- Michal Kopeck
"Vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Jsem rehabilitační lékařka, a vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Tak se mějte hezky, a se dobře kosí, a přeju hezký den! "
- Alexandra Vosátková
"Ahoj. Chtěl jsem Vám jen poděkovat za video, které jste umístili na youtube. Jsem z USA a v kosení nováčkem. Ta videa jsou velmi velmi užitečná. Požehnání vám a celé rodině."
- Pablo Teodoro
'Dvě nové kosy konečně doma. Děkuji Vám a mnoho pozdravů z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Poděkování Děkuji za bleskové zaslání naklepané rakouské kosy. Kosí nádherně. Jsem maximálně spokojen."
- Petr Linhart
"Díky:-) "Nadchlo mě, že i já, městský člověk kosením nepolíbená jsem schopná po jednom odpoledni kosit celkem slušně a bez větší námahy!Děkuji všem lidem na kurzu a především vedoucím, za krásné a poetické odpoledne:-) "
- Iveta
"Pěkná rychlost. Šlo o mou druhou objednávku. Výborná babka (jsem dojat) a nejlepší kladívko, jaké jsem kdy měl. Děkuji!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) Ahoj Věro a Neile Díky moc za odkaz, je to úžasné!!! Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) a to druhé video: 20 lidí kosí spolu, to je velmi dojemné a rád se na to dívám. Jsem už zase osamělý sekáč v naší zahradě, ale teď se to mění, dělám na kosišti pro svou dceru Terezku, ráda kosí. Až trochu potrénujeme, natočíme nějaké video a pošleme vám to, ať nás vidíte spolu. Ještě jednou díky, z Poděbrad Pozdravte Ferdu  a žijte krásně"

Poznámka editora: Honzův email se vztahuje k jednomu z videí "3 studenti", kde je sám v hlavní roli, sekáč v popředí.

- Honza Urbánek
"Dobrý den, propadl jsem kouzlu ručniho kosení a váš web mi k tomu hodně pomohl. Děkuji za to. Chtěl bych si koupit kvalitní rak.kosu,ale navím jakou délku.Budu si vyrábět i kosištì. Mám ruskou 65 ku a pozemek někde křivý, někde rovný. Doporučíte? Díky a pěkný den."
- Michal Kopecký