Nové Ergonomické kosiště rakouského stylu skladem od 15.9.20

Vepřové dilema

v Teorie, Vše Listopad 24, 2012. 0 příspěvek

"Vepřo-knedlo-zelo je úplně vymyšlené jídlo, vymyslel ho jeden restauratér a začal prosazovat jako české jídlo. Dřív se podávaly knedlíky posypané škvarky nebo osmaženou cibulkou či polité omastkem a bylo to samostatné jídlo. Když se vařilo vepřové, tak se do něj zavařily noky, ale žádné knedlíky a zelí k tomu. Zelí se jedlo k masu. Třeba martinská husa se zelím je velice staré jídlo, ale bez knedlíků" PhDr. Magdaléna Beranová, DrSc (nar. 1930, historička a archeoložka zabývající se dějinami výživy) "V Číně si připravujeme vepřové speciálním způsobem, jinak bychom ho považovali za nezdravé." Čínský člen Nadace Westona A. Pricea

V tuto chvíli ponechám stranou, zda vepřové "ochlazuje", či "zahřívá", zda má "stahující" účinky, zda je jin či extrémní jang. Koneckonců si nejsem jistá, zda v tradiční (staletími osvědčené lidové) výživě obyčejného negramotného čínského rolníka, který si jen těžko mohl přečíst Kánon Žlutého císaře (kolik z nás si ho bedlivě přečetlo aspoň anglicky?) nebo Knihu proměn, tyto pojmy měly zas tolik místa. Zabývat se jimi důsledně (přestože lid rád napodobuje vyšší vrstvy) si možná mohla dovolit spíš přece jen úzká intelektuální elita mudrců na dvoře Pána Nebes a Říše středu.

Jde mi zde o něco jiného, co výše zmíněná kosmologie patrně neřeší: čtenáři tohoto blogu si totiž již mohli přečíst kapitolu Bílkoviny z knihy Vyživující tradice, která u nich možná zanechala smíšené pocity stran toho, zda vepřové je, či není  zdravéOhledně vepřového se v dotyčné kapitole psalo, že je sice někde tradiční (japonská Okinawa) a tamější lidé jsou dlouhověcí, ale že "...vyšetřování účinků konzumace vepřového na krevní obraz odhalilo vážné změny do několika hodin po snězení vepřového...Jelikož je čas zimy a domácích zabíjaček, trochu jsem se tím víc zabývala (vždyť rakovina je přece pořádné strašidlo) a ráda bych se velmi stručně podělila o další informace týkající se naší konzumace vepřového.  Takže je vepřové zdravé, nebo není? Nebojte, i paní Sally Fallonová má na své farmě prasátka, ale podstatný háček to má mimo jiné i v jeho správné tradiční přípravě (v tomhle není vepřové mezi ostatními potravinami jako třeba luštěninami a obilovinami, které se musejí namáčet, žádnou výjimkou).

Myslím si, že pokud se nějaká potravina zavrhne jako nezdravá, zdémonizuje se a zoškliví, ve jménu nějakého systému expertů či výsledků výzkumu se nám s konečnou absolutností v našich představách  nějak "zmrzačí" (jako  kdysi podvazováním "zmenšená" chodidla belhajících stamiliónů čínských žen*, které představují moralisty zneužitý princip jin), pokud cítíme třeba nátlak na rozpuštění části kontinua naší národní (lidové) tradiční kuchyně, ale nějak se nám to nepozdává a intuice nám našeptává, že jde jen o svatokrádežný vábivý hlas bludiček, které nás svádějí na scestí do podsvětí, kladu si pak a odpovídám ohledně dotyčné potraviny na zhruba 3 klíčové otázky:

1) Zda jde o potravinu tradiční ? (Místní, sezónní, jaká je třeba tradiční míra konzumace? - dozvěděli jsme se z Vyživujících tradic např., že Indové konzumují rýži a obiloviny historicky déle, a proto mají větší slinivku a slinné žlázy než lidé Západu.)

2) Jak byla potravina vyprodukována, v případě živočišné potraviny, co zvíře konzumovalo, jak bylo chováno, nevyrostlo nějak moc rychle, nejde o hypermoderní vyšlechtěné plemeno?

3) Jak byla potravina zpracována? Jde o tradiční zpracování a úpravu před konzumací? Zůstavá po něm  potravina celistvá? Požíváme takové jídlo v celistvém stavu se všemi živinami-součiniteli?

Zaměřme se v rámci těchto tří okruhů na vepřové na českém talíři a ptejme se: Je tradiční? Je správně a přirozeně vyprodukováno? Je před konzumaci správně upraveno? Dostává se do našeho těla se všemi živinami-součiniteli?

S tradicí konzumace vepřového jistě my Češi problém mít nemůžeme (i když v naší národní krvi koluje i krev židovská, přičemž vepřové není košer - i spoluautorka knihy Vyživující tradice dr. Mary G. Enigová je Židovka, snad proto v ní nejsou recepty z vepřového.)  U nás má vepřové zakořeněnou tradici, která se odráží i v místních názvech obcí, mezi nimiž ne a ne najít nějakou Sójovou Lhotu, ale jen:  Bravinné, Svinary,Svinaře, Svinařov, Svinčany, Svinčice, Svinětice, Svinišťany, Svinky, Svinná,  Svinná Lada, Svinný, Sviňomazy, Svinošice , Svinov, Sviňovice, Sviny, Trhové Sviny...

Problém s tradicí tedy v tomto smyslu u nás (a nejen u nás) mají leda moderní produkty sójového průmyslu - sójové mléko, sójová mouka, sójové maso, sójová slanina (v USA značky Smart Bacon), sójový olej (v sardinkách v konzervě) apod. Vepřové je kromě nás rovněž tradiční i v zemích, jako jsou Fipilíny, Polynézie a Melanézie (mimo Filipíny tamější přírodní zdravé národy navštívil dr. Price), tradiční je v Argentině, Americe, v bývalé sovětské Gruzii i u nás v Evropě i v Číně a jinde (Polsko - Svinoústí). Ostatně jistě z Číny, kde dle Marie Úlehlové- Tilschové chovali černá chlupaná tradičně (obchod s Jižní Čínou - Tchajwan) se vepřové dostalo do Rjúkjúského království (bývalý název území, jemuž dnes odpovídá zhruba japonská prefektura Okinawa), na které si jak Čína tak Japonsko činily nároky (jsou to ale opravdu Japonci s dialektem, který je vytlačován "dialektem s vlastní armádou a námořnictvem" : standardní japonštinou z médií). Nyní tam mají i v rámci Japonska nejdelší průměrnou délku života na světě se spoustou stoletých (tučné vařené vepřové + mořské řasy, chřest...).

Tuhle knížku Astrid Lindgrenové
právě čteme, ve Švédsku
jistě také znají vepřové…
Spal. Mezi střívky od klobásek
ležel a spal, ten roztomilý
hošíček, a maminka měla
takovou radost, jako
kdyby ve skříni našla
hroudu zlata. Co na
tom, že Emil zhltal
všechny klobásky.”
 str. 80
Zkusila jsem použít ovesné neomílané kroupy
v biokvalitě, i Skotové používají do haggis oves –
do ovčího žaludku se dává takový pajšl z
vnitřností, tak jsem oves chtěla zkusit a chuťově
je to výborné (před vařením je namáčím
až 48 hodin, raději déle než vločky)

Jestliže se splní i druhá podmínka (způsob chovu a krmení), tedy prasátko mělo dost správného světla, čerstvého vzduchu, nejlépe při pohybu na venku či dle možností v ohradě v lese či na louce, konzumovalo syrovátku (pěkná symbióza s krávou, z jejího mléka se dělají sýry a syrovátka je spíš odpadní produkt), případně odpadní brambory, kořeny řepy nebo pampelišek (to naše je žralo i s hlínou), kopřivy, tak jistě ani tento způsob chovu nemůže mít škodlivý dopad na zdravotní aspekty vepřového (kosti, maso, tuk, vnitřnosti, kůže) ze všežravého vepříka, sviňky či kanečka (nekastrovaného). Zakopaný pes (či spíš sviňa) ohledně škodlivosti vepřového (rakovina) bude tedy nejspíš pak leda ve třetím bodě, a sice ve způsobu přípravy vepřového masa. Jestliže si dnes my lidé kupujeme pravidelně po celý rok aspoň na neděli čerstvé maso na vepřový řízek a ihned či následující nejbližší dny ho usmažíme na rostlinném oleji, nastává hned dvojí problém: v použití rostlinného tuku a v použití čerstvého masa. V použití sice čerstvého masa, ale před osmažením nijak neupraveného masa (kromě osolení a případném obalení ve strouhance a vajíčku těsně před tepelnou úpravou). Tradičně se z  vepře každý týden řízky a zas jen řízky (přírodní či obalované)  nejspíše nejedly - na venkově se museli "postarat" o celé zabité prase(nevybírali si z něho jen něco - maso na řízky), než jim do roka vyroste další. Ve městě (když to takto zjednoduším) se objevili řezníci jako první a ti lidem mohli prodávat pravidelně na neděli "čerstvé prase", dnes si z něho někteří kupujeme spíš jen to maso na řízky, nekupujeme ho celistvé i s ušima, nestaráme se, abychom ho i celistvé postupně snědli, a tedy všechny živiny.

Vůbec obalovaný řízek (vídeňský schnitzel) se původně

dělal z telecího a někdy z o polovinu levnějšího vepřového, přičemž pojem vídeňský řízek (jak je ve světě známý "smažený řízek") se objevil v kuchařkách poprvé až na konci 18. století (viz wiki encykl.). Rakušané mi prominou mou domněnku, že vepřový obalovaný řízek je jakýsi fast food velkoměsta (Vídně) spojený s výskytem řezníka - prodané "čerstvé" maso se ihned v domácnostech přímo využilo, než hospodyně koupila po čase další čerstvé na neděli - nemusela nic nakládat a čekat další rok, až další prase vyroste. "Čerstvé" (slogan z propagace) vepřové maso - to je moderní záležitost daná existencí chladících zařízení, stejně jako pojem "kuřecí prsa bez kůže" - to by nás ale s takovým produktem staré selky hnaly!  Lednice a mražáky existují zkrátka teprve od včerejška.

Tradiční

Pochoutkou je mozeček s brzlíkem
(sweetbread tedy neni pro angličtináře
sladký chleb, ale brzlik)

metodou úpravy vepřového je:

1) Nakládání (po "dozrání"  čerstvého masa vyvěšením nebo rozložením porcí na stole). A to  naložením do soli ("láku" v dřevěném sudu nebo neckách), kdy se podpoří případná žádoucí fermentace, umoří případní parazité atd., a poté se maso udí.

Prdelačka, prdelanka, černá
polévka – zkrátka silný
vývar, do něhož se
vmíchá syrová krev s ovesnýma
kroupama (v Čechách
běžněji z obroku, tedy
ječmenných krup),
s majoránkou, pepřem…

2) Marinování, tedy nakládá se nejčastěji do kyselého prostředí (solí se až před vařením)  a teprve poté se uvaří či jinak tepelně upraví.  Pokud na kraj talíře k řízku dostanu v restauraci kolečko citrónu a jeho šťávu si na něho vymačkám, nejspíš už je to pozdě. Dr. Beverly Rubiková potvrdila v pokusech (viz Odkazy níže) s dobrovolníky, že  při konzumaci  nemarinovaného nebo v soli nenaloženého (uncured) vepřového skutečně dochází u lidí k patologickým změnám krevního obrazu, ale pokud bylo maso před tepelnou úpravou naloženo do soli nebo do octa, tak k žádným patologickým změnám krevního obrazu nedošlo. Marinování nebo nakládání vepřového do soli ještě nedávno tedy představovalo štěstí v tom "neštěstí" absence mrazniček nejen proto, že je pak maso měkčí a chutnější.  Konzumace tuku, tedy sádla či slaniny, ale i třeba jehněčího, které před vařením nebylo naloženo, údajně žádné nepříznivé změny krve nevyvoalo.

Vepřové naložené v jablečném octě,
nechybí kvašený citrón (ze zásob
v lednici), jalovčinky, kvašené
chilli papričky s rajčatovým
protlakem, pepř a trochu r
ozmarýnu, cibule (není osoleno)…

V čem se po světě či u nás vepřové marinovalo? V celerové šťávě, ve víně, jablečném či jiném octě (takže zdravější bude přece jen nechat jablečný mošt raději zkysnout na ocet), citrónové šťávě, česneku, s bylinkami, rajčaty (raději u nás bez složitých koření), v jogurtu, dále s medem (enzymy) či javorovým sirupem... I paní Marie Úlehlová- Tilschová píše ve své knize Rok v české kuchyni z roku 1957 toto: "Po zabíjačce se vepřové maso také zavařuje a hlavně pak nakládá a udí..., pepř, jalovec, a také česnek(str. 62). Toxiny z uzeného (postaru uzeného a bez zbytečných dusitanů a éček) tělo lépe odstraní současným zvýšením příjmu vitamínu C ("protijed" :-)) a u nás se tradičně uzené jedlo přece s křenem, který je na něho bohatý. Dávám ale ve své kuchyni přednost mocnému křenu divokému z přírody s podivným tvarem kořene než křenům z obchodů, které jsou všechny tak stejně rovné a slabší. Divila jsem se donedávna, kde jen takové rovné křeny rostou, když já se namáhám s vykopáváním neforemných šklebících se skřítků s mnoha údy jako měly mandragory z Harryho Pottera.

Nejlepší "energetická třída" příslušela vždy leda tak sklepu či jiné chladné místnosti, která sloužila jako spíž.  Teprve pak se buď pomalu a postaru udilo, nebo jinde se vepřové po marinování uvařilo, opeklo či jinak připravilo, a to na ničem jiném než na sádle, které s obezitou nemá až tolik společného, protože i to samotné prase se spíš vykrmilo na sacharidech a odstředěném mléce či syrovátce, ne na tucích. Oddělit od vepřového sádlo s jeho živinami-součiniteli a jíst jen libové (nebo fandit plemenům prasat s libovým masem a dělat vepřové na jakkoliv kvalitním rostlinném oleji) je stejné krátkozraké, jako odstraňovat z obilí otruby a jíst bílé pečivo. Na zimu přece potřebujeme vitamín D ze sádla vepřového nebo husího. Aborodžinci by libového klokana vyhodili. Vlastně si jen vybrat libové maso (ne sádlo, ne vnitřnosti atd.) znamená toto maso "rafinovat",- tak jako se rafinuje (čistí) mouka, sůl, cukr. Zkrátka když celé zrno, tak celý vepř. Potřebuji tedy sice samozřejmě čerstvé (ne slizké staré) maso, to si ale před tepelnou úpravou naložím. 

Naše malinké prasátko už visí
ve spíži, kde jsou z půdy vyvrtané
díry na háky na klenbě, původně
tam byla dřevěná tyč (asi na
zavěšeníšpeku)

Taková slanina se přitom skládá z 50 % z mononenasycených mastných kyselin a její vitamín D funguje synergicky s vitamínem A z jater, pokud se tyto dělají na slanině (pouhé používání doplňku vápníku z lékárny s vit. D bez součinitele, kterým je vitamín A, může vést  k různým ledvinovým kamenům...). (viz odkazy níže) Osobní závěr:

Hovory s řezníkem: Kuchařka
pro dceru z masa a kostí”
 
právě vyšla…Jistě se dle
ní dá vařit s přihlédnutím k
Vyživujícím tradicím a k
nutnosti vepřové maso
marinovat.

Vzhledem k převažujícím konvenčním moderním způsobům produkce vepřového a včera objeveného mražáku a vlastně i vzhledem k tomu, že se dnes nebere  zřetel k výše uvedené nezbytnosti úpravy vepřového pomocí nakládání, je vlastně od Židů, muslimů a všech, co vepřové z různých důvodů nejedí (v Babylónu se prý potulovala polodivoká prasata a žrala odpadky a snad i mršiny a lidé se báli, aby z nich neonemocněli, viz. Výživa ve světle věků, Tilschová-Úlehlová), do značné míry prozřetelné se ho vzdávat. Na jejich někdy možná spíš intuitivním rozhodnutí se ho vystříhávat je rozhodně kus čehosi moudrého, co mi je teď dost pochopitelné. Nekonzumovala bych tedy konvenčně vyprodukované vepřové z obchodu ani bio či domácí vepřové, aniž by došlo k jeho poctivému dozrání vyvěšením (nebo jen rozložením a obrácením na stole) a hlavně pak (po případném vyndání malé rodinné porce z moderního mražáku) k marinování v něčem kyselém. Nemusíme maso nutně nasolit a pak udit, protože máme na rozdíl od předků mražáky. Jen zkrátka bych  ale před tepelnou úpravou a následnou konzumací vepřového ho vždy alespoň na noc či nejlépe na několik  dnů naložila do výše zmíněného kyselého prostředí (tedy jablečný či vinný ocet, citron, limetka, jogurt, kefír, pak pepř, jalovčinky a česnek v kombinaci se surovým  medem (s enzymy) od českého včelaře nebo javorovým sirupem (možná melasou), třeba miluji i rozmarýnu, tymián, zázvor, lžička olivového oleje za studena lisovaného v tmavé sklenici, atd., jak to má kdo rád) a teprve pak ho po několika dnech strávených v ledničce dále připravila šetrně na sádle, nebo i přepuštěném másle. Jistě bude takové vepřové nejen mnohem chutnější, měkčí a stravitelnější, ale, jak nám dokázala dr. Rubiková, i především zdravější. Nemusím být všeználek, který zná všechny detaily biochemického procesu marinace. Stačí mi odtušit, že nejspíš činností enzymů, soli, kyselin a jiných látek z koření a bylinek dojde ve vepřovém k příznivým změnám a k odstranění všeho, co by mohlo pak způsobit patologické změny v našem krevním obraze a časem nás zařadit do neveselých statistik. Opět je vidět, jak životně důležité je znát tradiční úpravu i takové potraviny, jako je vepřové maso  -nejen celozrnná mouka (namáčení,kvašení), zelí (kvašení )či ořechy (namáčené Indiány v mořské vodě k odstranění inhibitorů enzymů, aby nám po ořeších nebylo "těžko" apod.).

Z hloubky naší kulinární tradice a po seznámení se s výsledky výzkumů vepřového, do nichž jsem měla možnost nahlédnout díky aktivitám Nadace Westona A. Pricea, jsem se zde pokusila vyjádřit k tomu, zda vepřové je, či není zdravé, a ozvala se tak trochu na jeho obranu, na obranu kontinua české kulinářské tradice, která čelí výzvám globalizace a průmyslového zpracování potravin. Možná zde dlužím recepty s vepřovým, ale jejich princip je jistě zřejmý. Svět výživy je plný různých zaručených pravd, polopravd, čtvrťopravd a informačních šumů a  tento text si nedělá nárok na pravdu s konečnou platností. Zajímavé ale je, že anglické sloveso to cure znamená současně nejen nakládat (do soli před uzením či sušením), ale i léčit. Věřím, že to není náhoda. Zkrátka vepřové dilema je přinejmenším pro mě po všech ostatních otázkách s ním spojených vyřešeno: marinovat, marinovat, marinovat! 

P.S. Napadlo mě, že vepřový guláš bych udělala jedině jako segedínský - jistě Češi kdysi nemívali k dispozici běžně mletou sušenou papriku. A tak bych kostky vepřového "naložila" na nějakou dobu do odměřeného množství kysaného zelí s medem, a teprve pak ho uvařila, přičemž cílový pokrm by byl segedínský guláš. Bude jistě chutný se slaninou a smetanou (na konec). Prasečí ouška naložená v octě dle okinawského receptu si nechám raději na jindy.  Bonus na závěr (Postranní sloupek z knihy Vyživující tradice):

Ind Harchand Singh zkolaboval počátkem června uprostřed rušné londýnské křižovatky. Praskla mu lebka, ba co hůř, probudil se v nemocnici, aby se dověděl, že utrpěl vážný srdeční infarkt. Jeho cholesterol je normální a jí striktní vegetariánskou stravu. Je mu 38 let. Toto není neobvyklý příběh u jižních Asiatů, z nichž většina jsou vegetariány. Jižní Asiaté z Indie, Pakistánu a Bangladéše mají o 40 procent vyšší výskyt srdeční choroby než Britové, kteří jedí hodně jakéhokoliv myslitelného druhu živočišného masa a tuku. V Singapuru je výskyt srdečního onemocnění o 400 procent vyšší než u místních Číňanů – kteří jedí hodně vepřového. William Campbell Douglass, MD Second Opinion [Druhý názor]


Byl to podle některých znalců historie Číny zneužitý systém prvků jin a jang, který posloužil "mudrcům" (čínským moralistům) k nápadu, aby  se v době růstu dívkám podvazovala chodidla (stále rostoucí) - výsledkem byly "zlaté lilie" (a elitu pošetile napodobují i nízké vrstvy). Pokud to takto zmrzačované dívky přežily, již nikdy nemohly běhat, někdy s obtížemi i mohly stát . Jde o tabu z čínské historie, které si nezadá s ženskou obřízkou v Africe. Jsem obezřetná, když se mi jménem nějakého systému expertů, jenž může být, jak ukazuje historie, "experty" také zneužit či mylně vyložen, nedoporučuje něco, co zde bylo po staletí, .

Odkazy:

http://www.lardy-da.com/  (Stránky paní Joyce, která nás loni s mužem navštívila, jsou vyznáním sádlu...to lardy da vlastně znamená něco jako sádlo -tralala)

http://www.westonaprice.org/food-features/pork

http://www.westonaprice.org/cardiovascular-disease/how-does-pork-prepared-in-various-ways-affect-the-blood

"Zachraňte si slaninu" (Save Your Bacon), Čtvrtletník Wise Traditions in Food, Farming and the Healing Arts (Moudré tradice v jídle, zemědělství a umění léčit), 3. listopad 2012, str. 38 -39.

http://biofarma.cz/cz/vyzkum-clanky-publikace/myty-o-uzeninach (Článek s názvem Mýty o uzeninách)

http://www.advojka.cz/archiv/2010/8/nase-praveke-jidlo-vsem-chutnalo  

Štítky: vepřové
Poslední Aktualizece: Březen 12, 2017

Příspěvky

Zanechej komentář

Zanechej odpověď

text_captcha
Komentáře některých zákazníků z uplynulých let. I Vy nám napište! Kontaktujte nás.
"Dobrý deň, ako jeden z mnohých Vašich spokojných zákazníkov Vám chcem poďakovať za expresné vybavenie zásielky, ktorá prišla včera 21.05.09. Mám doma 4 ks rôznych kôs a aj kosísk, kosím - ak sa to dá nazvať kosením - minimálne 9 rokov, ale až včera som konečne držal v rukách kosu čo sa s ňou dalo aj kosiť. Ešte raz ďakujem. S pozdravom"
- M. Pecho
"Vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Jsem rehabilitační lékařka, a vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Tak se mějte hezky, a se dobře kosí, a přeju hezký den! "
- Alexandra Vosátková
"Witam, jestem bardzo zadowolony z zakupów. Kupiem oselki bo w Polsce nigdzie nie ma porzadnych oselek. Kosa po ostrzeniu rozutecem zaczêla normalnie kosiæ. Dziekujê i pozdrawiam."

"Dobrý den, jsem velmi spokojený s nákupem. Kupuji si brousky, protože v Polsku nemají nikde pořádné brousky. Po použitím brousku Rozsutek kosa úplně normálně kosí. Děkuji a zdravím."

- Tomasz Szulecki
"Ahoj. Chtěl jsem Vám jen poděkovat za video, které jste umístili na youtube. Jsem z USA a v kosení nováčkem. Ta videa jsou velmi velmi užitečná. Požehnání vám a celé rodině."
- Pablo Teodoro
"Díky:-) "Nadchlo mě, že i já, městský člověk kosením nepolíbená jsem schopná po jednom odpoledni kosit celkem slušně a bez větší námahy!Děkuji všem lidem na kurzu a především vedoucím, za krásné a poetické odpoledne:-) "
- Iveta
"Moje přednaklepaná kosa krájí trávu jak máslo a usekne mi trávník víc nakrátko než bych to zvládl se sekačkou. Dokonce I cena je v dobrém smyslu ostrá, protože mě to nestálo víc, než špatná kosa, jakou jsme si koupil v místním obchodě v Belgii. Ale kosa od Neila má tak moc lepší kvalitu po všech stránkách. Jsem velmi spokojený zákazník. "
- Valleyken, Belgie
"Děkuji za rychlou mezinárodní přepravu. Kosa a kosiště jsou skvělé! Naklepání je technicky perfektní, jsem dojat!!! Zdravím z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Poděkování Děkuji za bleskové zaslání naklepané rakouské kosy. Kosí nádherně. Jsem maximálně spokojen."
- Petr Linhart
"Ahoj Věro a Neile, včera jsem obdržel kosu Falci a deku. Kosa je záležitost krásy a tartanová deka je úžasná. Je škoda, že je tady dole v Austrálii ještě léto, je moc horko na to, abych se do deky schoulil. Děkuji za produkty takové skvělé kvality. Zdravíčko."
- Ed Adamthwaite
"Děkuji za brilantní vyřízení mé objednávky po zakoupení kosy. Již se snažím ožvýkávat svůj svahovitý pozemek a moc mne to baví. Teď ještě ten srp... děkuji a zdravím vás"
- Houzarová
"Vážení Kosime, díky velice moc za Vaše video o naklepávání kosy. Díky vám se moje dovednost v naklepávání kosy hodně zlepšila. 

Mnoho pozdravů z Katalánska, Barcelona"

- Dalmau Amath
"Ráda bych mnohokrát poděkovala za neuvěřitelně bleskové vyřízení objednávky. A proč píšu až teď po pěti dnech, co mi kosa dorazila? No přece proto, že až doteď jsem kosila - kosení je prostě radost. A teď už bez legrace, kosu jsem opravdu hned vyzkoušela a dokonce i můj manžel (má jinak obecně kladnější vztah k sekačkám) a spokojenost je velká. Děkuji”
- Věra L. Válová
"Pěkná rychlost. Šlo o mou druhou objednávku. Výborná babka (jsem dojat) a nejlepší kladívko, jaké jsem kdy měl. Děkuji!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Dobrý den, jsem sekáč teoretik, zatím, čtu s nadšením vše zde psané a mám z toho v hlavě guláš, zatím, a nemám muže, který by mi s tím technicky pomohl, s výběrem, sestavením a následným naklepáváním i broušením. Jsem však schopná všeho, jen potřebuji v začátku vaši pomoc jak to tak čtu. Ovšem jít na kurz a nemít kosu a kosiště je blbost a tak prosím o radu s výběrem. Svažitý pozemek mám v severních Čechách, terén nelehký a členitý, já mám 170 cm, žena střední postavy a 55 let - šikovná myslím... tatínek kosil, ale už nežije a já to zkusila jen párkrát za mlada...ale teprve nyní se opět těším, že bych toto sama uměla také a moje zahrada se těší také, sekaček už máme obě plné zuby."
- Naděžda Houzarová
'Dvě nové kosy konečně doma. Děkuji Vám a mnoho pozdravů z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Vážená Věro a Neile, jsem z Holandska (okres Friesland) a kosím přes 30 let. Kosil jsem intenzivně asi 2 700 m2, protože tady v Holansku jsme používali velmi těžkou kosu (tlustou a širokou asi 9 cm) a velké těžké kosiště s rukojeťmi natočenými dopředu. Letos jsem hledal na internetu něco k technice naklepávání a kosení a natrefil jsem na vaše stránky. Zkontaktoval jsem Vás a hned jsem si koupil kosu, kosiště a brousky (slavný Rozsutec) a skvělou babku na naklepávání do společnosti Schroeckenfux z Rakouska."
- Albert Hofstra
"Dobrý den, nedávno jsem u Vás zakoupil kosu 120cm dlouhou, označenou jako pro sportovní účely. Kosa mi přišla výborně naklepaná. Já ji používám na normální sečení větších ploch. Na začátku jsem měl trochu obavu ze zvládnutí tohoto nástroje a jestli to nejsou vyhozené peníze, ale opak je pravdou. Sečení s touto kosou je úplně jiné než s běžnou 70-90cm kosou. Záběr na jedno seknutí je 20 až 30cm, dle hustoty trávy. Metry tak přibývají mnohem rychleji a člověk se tolik neunaví. Za 2 hodiny poseču 500m2 klidným tempem, aniž bych se honil a ještě je čas na odpočinek a rozhlížení po kraji. Kosa je náročnější na správné nabroušení a není vhodná do hodně tvrdé a vysoké trávy. Tuto kosu vřele doporučuji na větší rovné plochy s jemnější travou. I můj bratr, který nemá se sečením mnoho zkušeností si ji pochvaluje.

Také musím ocenit zde zakoupenou kosu pro leváky. Bohužel byla jen v délce 70cm. Při sečení větších ploch je skvělé mít možnost vystřídat ruce a zapojit protilehlé svalové partie. Člověk tak má možnost se vyhnout bolesti zad a nesymetrickému posilování svalů. Pokud by byla možnost zakoupit levou kosu 80 nebo 90 cm, měl bych zájem. Na Kosimesnadno jsem si oživil spoustu informací, co mě učil praděda, děda i táta. Děkuji a přeju hodně štěstí a úspěchů."

- Jiří Vrbický
"Dobrý den, propadl jsem kouzlu ručniho kosení a váš web mi k tomu hodně pomohl. Děkuji za to. Chtěl bych si koupit kvalitní rak.kosu,ale navím jakou délku.Budu si vyrábět i kosištì. Mám ruskou 65 ku a pozemek někde křivý, někde rovný. Doporučíte? Díky a pěkný den."
- Michal Kopecký
"Radost kosit. Vždy som kosil rád, ale teraz kosím ešte radšej. Ďakujem."
- Martin Babinec
"Dobrý den ,  dnes mi pošťák v deset dovezl kosu . Krásná práce- díky za vyklepání a za obchod. Pěkný den."
- Michal Kopeck
"Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) Ahoj Věro a Neile Díky moc za odkaz, je to úžasné!!! Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) a to druhé video: 20 lidí kosí spolu, to je velmi dojemné a rád se na to dívám. Jsem už zase osamělý sekáč v naší zahradě, ale teď se to mění, dělám na kosišti pro svou dceru Terezku, ráda kosí. Až trochu potrénujeme, natočíme nějaké video a pošleme vám to, ať nás vidíte spolu. Ještě jednou díky, z Poděbrad Pozdravte Ferdu  a žijte krásně"

Poznámka editora: Honzův email se vztahuje k jednomu z videí "3 studenti", kde je sám v hlavní roli, sekáč v popředí.

- Honza Urbánek
"vaše stránky naprosto miluju. Zrovna jsem dostal kosu přes internet a už se mi moc líbí, i když je to celé kovové. Opravdu se chystám tomu věnovat mnoho času a bylo by skvělé, kdybych jednou ovládl klepání kosy. Tady šťastlivec((: Díky za všechny další informace. Býval bych si nemyslel, že s kosou se pojí takové krásné techniky. Není nad stará řemesla!! ((-:

Zdraví,"

- Andreas Heijdendael