Smetanovo-banánový krém (smoothie)

v Recepty, Vše Únor 14, 2012. 0 příspěvek

Jeden z výborných způsobů, jak využít smetanu od naší rodinné krávy Terezky, je udělat si v mixéru jakýkoliv ovocný krém, řidší koktejl či hustší nápoj, jakému se říká moderně smoothie. Ráda bych si brzy pořídila  i malý zmrzlinovač - i zmrzlina je příjemná forma, v jaké se dá zdravá smetana konzumovat. Anglické slovo ice-cream zastupující náš pojem "zmrzlina" mnohem lépe  vystihuje to, čím zmrzlina původně byla - ledovou smetanou (ice-cream) a anglické slovo máslo (butter) se příliš podobá "baterce" (o tom více v knížce Nourishing Traditions). Nedávno jsem četla dokonce toto: 

"Na epilepsii tukem. Tak by se dala shrnout staronová léčba, kterou představili lékaři z Thomayerovy nemocnice. V rámci takzvané ketogenní diety pacienti dodržují speciální jídelníček složený z potravin s vysokým podílem tuků a bílkovin. U více než poloviny z nich se po třech měsících dodržování snížila četnost epileptických záchvatů nejméně o polovinu. I přes pokroky v léčbě epilepsie zůstává pořád 20 až 30 procent pacientů, u kterých nezabírá podávání antiepileptik. Jen u menší části z nich připadá v úvahu chirurgické řešení. "Dříve byla tato dieta považována za alternativní léčebný postup 'poslední volby', v současnosti je u některých epilepsií doporučována již po selhání dvou nebo tří antiepileptik," uvádí nemocnice v tiskové zprávě.V posledních letech se proto zvyšuje zájem o ketogenní dietu, která byla k léčbě epilepsie u dospělých i dětí doporučována už ve 20. letech minulého století. Lékaři Thomayerovy nemocnice ji představili jako léčebnou metodu na tiskové konferenci uspořádané v pondělí k mezinárodnímu dni epilepsie. ...Většina pacientů ketogenní dietu dobře a dlouhodobě snáší, její účinnost a bezpečnost byla podle lékařů prokázána v mnoha klinických studiích. Více než polovina pacientů, která dietu dodržovala tři měsíce, zaznamenala pokles záchvatů až o polovinu. U skoro třetiny pacientů klesly frekvence záchvatů až o 90 procent a více." V  uvedeném jídelníčku měli pacienti velice často smetanu...

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/epilepsii-pomaha-lecit-specialni-dieta-slozena-z-tuku-a-bilkovin-pxk-/domaci.aspx?c=A120213_194718_domaci_brm Občas udělám nějaký hustý krém: do mixéru dám hrníček smetany, dva banány nebo jiné ovoce, někdy trochu medu, malou lžičku karobu  a ušlehám do tuha, posypu špetkou skořice.  

Štítky: recepty
Poslední Aktualizece: Březen 12, 2017

Příspěvky

Zanechej komentář

Zanechej odpověď

text_captcha