Nové Ergonomické kosiště rakouského stylu skladem od 15.9.20

Domácí zubní pasta

v Recepty, Vše Listopad 01, 2012. 3 příspěvek

Dají se vyrobit dle různých návodů a receptů, každému vyhovuje momentálně něco jiného, než třeba zase něco jiného vyzkouší...Důvody pro výrobu obyčejné domácí zubní pasty místo nákupu zubní pasty z drogérie vidím zhruba 2:

1) Oficiální doporučení zni takto: "Budeme-li dodržovat pravidelné kontroly v zubní ordinaci a správně provádět ústní hygienu, můžeme úspěšně bojovat s bakteriálním plakem, který je příčinou zubního kazu, onemocnění dásní, pokročilé fáze paradentózy a nepříjemného dechu. Péče o zuby a dásně je velice důležitá. Předejdeme vzniku zubního kazu a onemocnění dásní." Ref. zde.

Zubař Price cestoval a objevil řadu přírodních národů, které měly krásné rovné zuby bez zubních děr a kazů vzdor tomu, že si zuby nikdy v životě nevyčistili zubní pastou (snad dřívkem), nechodili na rentgeny a pravidelné prohlídky k zubaři. Jinými slovy jejich dentální zdraví nebylo závislé na penězích a úrovni "zdravotnictví" (zubaře neměli),  na pravidelném používání kartáčků a moderních zubních past, ale patrně na něčem jiném, což je z tohoto blogu nabíledni. Netrápili se výběrem kartáčků a zubní pasty, zubní nití či ústní vody.

2)  Nicméně naše těla včetně zubů čelí výzvám moderního života, jako je stres, někdy i ne moc nutričně optimální začátek života, komplikovaný přístup k potravinám s vysokou koncentrací živin, zejména v tucích rozpustných aktivátorů (A,D, K2), složitější přístup k syrovému mléku z pastvy atd. a tak není divu, že se tu a tam zubní kaz objeví a nebo problémy s dásněmi, přičemž špatný dech možná může mít jednu příčinu např. v nemocných krvácejících dásních atd. Zubaři pak dělají dobře svojí práci, ale zbytek je jistě na nás, a to zejména v prevenci. Zkrátka i z estetických i ze zdravotních důvodů (a také abychom nebyli asociální) je třeba si zuby čistit, ale už není třeba používat komerční zubní pasty s fluorem a koktejlem roztodivných chemických látek, i když reklama na takové zubní pasty bude jistě velmi sugestivní a existenci lidí se zdravými zuby bez zubních past a kartáčků by nejspíš vytěsnila. Jeden nutriční odborník Michael Pollan říká: Nekupujte si jakékoliv jídlo, na které kdy byla reklama, nebo které obsahuje víc jak 5 položek. Možná to platí i o zubní pastě...Vyzkoušela jsem výrobu malého množství domácí zubní pasty v tomto složení:

3) čajové lžičky nějakého nasyceného tuku (sádlo, ale možný samozřejmě i kokosový tuk- v tom případě je dobré dát 3 lžíce kokosového tuku a asi 1 lžíci olivového oleje, protože kokosový tuk je nasycenější než to sádlo a mohlo by být příliš tvrdé), 1 lžička jedlé sody (hm, také je to ale vlastně "éčko" , ale někdo se pomocí prášku do pečiva snaží léčit i z rakoviny, protože je to alkaické...) půl lžičky mořské soli (v USA prodávají i zvláštní jíl) špetka mleté skořice... (práše ze stévie - volitelné) V sádle lze před jeho použitím na pastu po lehkém zahřátí případně vyluhovat bylinky (i el. keramický pomalý hrnec nastavený na I. tak může pomoci), jako je šalvěj, měsíček, nebo koření, jako je hřebíček, kořen vodilky (goldenseal) apod., a pak takové ztuhlé sádlo použít na pastu. Hodně lidí dává do domácích zubních past kapky esenciální oleje (volitelné), ale

Nejlepší je dát to do plastové nádobky, třeba po nějakém krému (Nivea apod.), aby se to v koupelně nerozbilo...ráda používám do pasty i sušené koření zázvoru, natlučený hřebíček apod...
Prababička západního oživení v oblasti bylinářství

např. dle zkušené americké bylinářky a léčitelky Susun Weedové, která se ostře proti nim vyhraňuje, jsou esenciální oleje "bílým cukrem" bylinářství a ani v ředěné formě nejsou dle ní vhodné k vnitřnímu použití (do pusinky dítěte i dospělého). Možná by stálo za to (nejen pro sociálně slabší) přidat do pasty špetku dřevěného popela či dřev. uhlí, ale nezkoušela jsem to.  Myslím si, že stačí, aby takováto pasta chutnala a voněla aspoň neutrálně, že jde koneckonců  jen o domácí prostředek na čištění zubů, s nimž nebudeme soutěžit na trhu. Paní bylinářka Juliette de Bairacli Levy v knížce Kompletní bylinková příručka pro hospodářství a stáj píše o dřevěném popelu: ..." je dobře známým čističem lidského a zvířecího těla...vysoce absorbční, nabere do sebe všechny nečistoty...vynese tyto nečistoty ze systému...Divoká zvířata vědí, jakým přínosem je pojídat dřevěné uhlí a když ucítí kouř ze dřeva, se stádem přijdou pojídat zbytek dřevěného uhlí. Pozorovala jsem to v oblasti New Forest v Anglii, kde jsou lesní požáry časté. ...Včely také používají dřevěný popel docela hodně." Str. 173.

 

Poslední Aktualizece: Březen 12, 2017

3 příspěvek

Zanechej komentář

Zanechej odpověď

text_captcha
Komentáře některých zákazníků z uplynulých let. I Vy nám napište! Kontaktujte nás.
"Pěkná rychlost. Šlo o mou druhou objednávku. Výborná babka (jsem dojat) a nejlepší kladívko, jaké jsem kdy měl. Děkuji!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Ahoj Věro a Neile, včera jsem obdržel kosu Falci a deku. Kosa je záležitost krásy a tartanová deka je úžasná. Je škoda, že je tady dole v Austrálii ještě léto, je moc horko na to, abych se do deky schoulil. Děkuji za produkty takové skvělé kvality. Zdravíčko."
- Ed Adamthwaite
"Vážená Věro a Neile, jsem z Holandska (okres Friesland) a kosím přes 30 let. Kosil jsem intenzivně asi 2 700 m2, protože tady v Holansku jsme používali velmi těžkou kosu (tlustou a širokou asi 9 cm) a velké těžké kosiště s rukojeťmi natočenými dopředu. Letos jsem hledal na internetu něco k technice naklepávání a kosení a natrefil jsem na vaše stránky. Zkontaktoval jsem Vás a hned jsem si koupil kosu, kosiště a brousky (slavný Rozsutec) a skvělou babku na naklepávání do společnosti Schroeckenfux z Rakouska."
- Albert Hofstra
'Dvě nové kosy konečně doma. Děkuji Vám a mnoho pozdravů z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Ráda bych mnohokrát poděkovala za neuvěřitelně bleskové vyřízení objednávky. A proč píšu až teď po pěti dnech, co mi kosa dorazila? No přece proto, že až doteď jsem kosila - kosení je prostě radost. A teď už bez legrace, kosu jsem opravdu hned vyzkoušela a dokonce i můj manžel (má jinak obecně kladnější vztah k sekačkám) a spokojenost je velká. Děkuji”
- Věra L. Válová
"Witam, jestem bardzo zadowolony z zakupów. Kupiem oselki bo w Polsce nigdzie nie ma porzadnych oselek. Kosa po ostrzeniu rozutecem zaczêla normalnie kosiæ. Dziekujê i pozdrawiam."

"Dobrý den, jsem velmi spokojený s nákupem. Kupuji si brousky, protože v Polsku nemají nikde pořádné brousky. Po použitím brousku Rozsutek kosa úplně normálně kosí. Děkuji a zdravím."

- Tomasz Szulecki
"Dobrý den, propadl jsem kouzlu ručniho kosení a váš web mi k tomu hodně pomohl. Děkuji za to. Chtěl bych si koupit kvalitní rak.kosu,ale navím jakou délku.Budu si vyrábět i kosištì. Mám ruskou 65 ku a pozemek někde křivý, někde rovný. Doporučíte? Díky a pěkný den."
- Michal Kopecký
"Vážení Kosime, díky velice moc za Vaše video o naklepávání kosy. Díky vám se moje dovednost v naklepávání kosy hodně zlepšila. 

Mnoho pozdravů z Katalánska, Barcelona"

- Dalmau Amath
"Radost kosit. Vždy som kosil rád, ale teraz kosím ešte radšej. Ďakujem."
- Martin Babinec
"vaše stránky naprosto miluju. Zrovna jsem dostal kosu přes internet a už se mi moc líbí, i když je to celé kovové. Opravdu se chystám tomu věnovat mnoho času a bylo by skvělé, kdybych jednou ovládl klepání kosy. Tady šťastlivec((: Díky za všechny další informace. Býval bych si nemyslel, že s kosou se pojí takové krásné techniky. Není nad stará řemesla!! ((-:

Zdraví,"

- Andreas Heijdendael
"Moje přednaklepaná kosa krájí trávu jak máslo a usekne mi trávník víc nakrátko než bych to zvládl se sekačkou. Dokonce I cena je v dobrém smyslu ostrá, protože mě to nestálo víc, než špatná kosa, jakou jsme si koupil v místním obchodě v Belgii. Ale kosa od Neila má tak moc lepší kvalitu po všech stránkách. Jsem velmi spokojený zákazník. "
- Valleyken, Belgie
"Děkuji za brilantní vyřízení mé objednávky po zakoupení kosy. Již se snažím ožvýkávat svůj svahovitý pozemek a moc mne to baví. Teď ještě ten srp... děkuji a zdravím vás"
- Houzarová
"Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) Ahoj Věro a Neile Díky moc za odkaz, je to úžasné!!! Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) a to druhé video: 20 lidí kosí spolu, to je velmi dojemné a rád se na to dívám. Jsem už zase osamělý sekáč v naší zahradě, ale teď se to mění, dělám na kosišti pro svou dceru Terezku, ráda kosí. Až trochu potrénujeme, natočíme nějaké video a pošleme vám to, ať nás vidíte spolu. Ještě jednou díky, z Poděbrad Pozdravte Ferdu  a žijte krásně"

Poznámka editora: Honzův email se vztahuje k jednomu z videí "3 studenti", kde je sám v hlavní roli, sekáč v popředí.

- Honza Urbánek
"Dobrý den, nedávno jsem u Vás zakoupil kosu 120cm dlouhou, označenou jako pro sportovní účely. Kosa mi přišla výborně naklepaná. Já ji používám na normální sečení větších ploch. Na začátku jsem měl trochu obavu ze zvládnutí tohoto nástroje a jestli to nejsou vyhozené peníze, ale opak je pravdou. Sečení s touto kosou je úplně jiné než s běžnou 70-90cm kosou. Záběr na jedno seknutí je 20 až 30cm, dle hustoty trávy. Metry tak přibývají mnohem rychleji a člověk se tolik neunaví. Za 2 hodiny poseču 500m2 klidným tempem, aniž bych se honil a ještě je čas na odpočinek a rozhlížení po kraji. Kosa je náročnější na správné nabroušení a není vhodná do hodně tvrdé a vysoké trávy. Tuto kosu vřele doporučuji na větší rovné plochy s jemnější travou. I můj bratr, který nemá se sečením mnoho zkušeností si ji pochvaluje.

Také musím ocenit zde zakoupenou kosu pro leváky. Bohužel byla jen v délce 70cm. Při sečení větších ploch je skvělé mít možnost vystřídat ruce a zapojit protilehlé svalové partie. Člověk tak má možnost se vyhnout bolesti zad a nesymetrickému posilování svalů. Pokud by byla možnost zakoupit levou kosu 80 nebo 90 cm, měl bych zájem. Na Kosimesnadno jsem si oživil spoustu informací, co mě učil praděda, děda i táta. Děkuji a přeju hodně štěstí a úspěchů."

- Jiří Vrbický
"Vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Jsem rehabilitační lékařka, a vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Tak se mějte hezky, a se dobře kosí, a přeju hezký den! "
- Alexandra Vosátková
"Ahoj. Chtěl jsem Vám jen poděkovat za video, které jste umístili na youtube. Jsem z USA a v kosení nováčkem. Ta videa jsou velmi velmi užitečná. Požehnání vám a celé rodině."
- Pablo Teodoro
"Dobrý den, jsem sekáč teoretik, zatím, čtu s nadšením vše zde psané a mám z toho v hlavě guláš, zatím, a nemám muže, který by mi s tím technicky pomohl, s výběrem, sestavením a následným naklepáváním i broušením. Jsem však schopná všeho, jen potřebuji v začátku vaši pomoc jak to tak čtu. Ovšem jít na kurz a nemít kosu a kosiště je blbost a tak prosím o radu s výběrem. Svažitý pozemek mám v severních Čechách, terén nelehký a členitý, já mám 170 cm, žena střední postavy a 55 let - šikovná myslím... tatínek kosil, ale už nežije a já to zkusila jen párkrát za mlada...ale teprve nyní se opět těším, že bych toto sama uměla také a moje zahrada se těší také, sekaček už máme obě plné zuby."
- Naděžda Houzarová
"Díky:-) "Nadchlo mě, že i já, městský člověk kosením nepolíbená jsem schopná po jednom odpoledni kosit celkem slušně a bez větší námahy!Děkuji všem lidem na kurzu a především vedoucím, za krásné a poetické odpoledne:-) "
- Iveta
"Poděkování Děkuji za bleskové zaslání naklepané rakouské kosy. Kosí nádherně. Jsem maximálně spokojen."
- Petr Linhart
"Děkuji za rychlou mezinárodní přepravu. Kosa a kosiště jsou skvělé! Naklepání je technicky perfektní, jsem dojat!!! Zdravím z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Dobrý den ,  dnes mi pošťák v deset dovezl kosu . Krásná práce- díky za vyklepání a za obchod. Pěkný den."
- Michal Kopeck
"Dobrý deň, ako jeden z mnohých Vašich spokojných zákazníkov Vám chcem poďakovať za expresné vybavenie zásielky, ktorá prišla včera 21.05.09. Mám doma 4 ks rôznych kôs a aj kosísk, kosím - ak sa to dá nazvať kosením - minimálne 9 rokov, ale až včera som konečne držal v rukách kosu čo sa s ňou dalo aj kosiť. Ešte raz ďakujem. S pozdravom"
- M. Pecho