Nové Ergonomické kosiště rakouského stylu skladem od 15.9.20

Dokosil Peter Vido (1950-2018)

v Teorie, Videa, Vše, Z knihy Výživující tradice Prosinec 03, 2018. 0 příspěvek

foto: děkuji Alfonzo Diazovi, Peter Vido s kůzletem, Kanada, New Brunswick[/caption]

 

Někdy před rokem 2005 si Neil přečetl knízku The Scythe Book od Davida Tresemera. V knize byl pozoruhodný dodatek od Petera Vida, který trpělivého čtenáře mohl blíze zasvětit do problematiky ručního kosení kosou. Někdy v zimě 2005-6 se k nám zastavil náš známý (http://kamnasdusi.cz/ ), který se zmínil o tom, ze na Slovensku pořádají v létě 2006 nějaké sekáčské soutěze a ze tam bude mít nějaký kurz kosení pán, který je autorem toho dodatku ve zmíněné knízce a pro kterého je kosa úplnou zivotní filosofií. Peter Vido byl Slovák, který v roce 1968 emigroval do Ameriky.

V knize byla uvedena jeho adresa, a tak jsme mu napsali, zda by podobný kurz neuspořádal i v Čechách. Často jsme si telefonovali a vedli dlouhé hovory. Souhlasil s podmínkou, ze kurz udělá pod podmínkou, ze budeme prodávat kosy a aspoň jedním kurzem ročně budeme šířit myšlenku, ze kosa můze být nadále uzitečným pomocníkem pro zahradkáře a hospodáře.

Kurz jsme tenkrát pořádali na loukách u přátel o pár vesnic dál v okrese Kutná Hora. Přijelo mnoho zájemců. Bylo krásné léto 2006. Čekalo se uz jen na “gurua”. Peter Vido měl zpozdění. Tak jsem se šla podívat na náves, zda uz tam nepřijel a nehledá nás. Po starými stromy tam parkoval starší vůz. Peter Vido odpočíval po rychlé jízde. Můj první dojem byl, ze jsem se tváří v tvář setkala s autentickým indiánem, někým z divoké přírody, ve které umí přežít, neremcá a nekňourá. Auto řídil naboso, byl opálený, tvář měl přirozeně vrásčitou a prošedivělé vlasy zdobně svázané do dvou spletených cůpků. Indiánům ale prý říkával, ze se neopičí po nich, jen tím vzdává holt Jánošíkovi, slovenskému Robinu Hoodovi. Snadno ho ale mohl někdo dle vizáze interpretovat mylně třeba jako nějakého bohéma. (V New Brunswiku v Kanadě si na bohémy asi nikdo hrát nemůže, když jde třeba prosekávat led.) Peter poprosil nějakou místní babičku, která koukala z okna, kdo to přijel, zda by mu neudělala kávu.

Pak u nás zůstal ještě na další den, kdy zejména Neila zasvěcoval do všech jemností výroby ergonomického kosiště a naklepávání kosy. Byl do kos tak strašně zapálený, ze byl ochoten si o nich povídat dlouho a zapomenout na čas, třeba do tří do rána a aby vydrzel, měla jsem mu dát do hrnku před zalitím několik lziček kávy. Jeho dýmka příjemně provoněla dům. Tehdy ještě trafiky prodávaly tabák značky Taras Bulba. Bylo na něm varování, ze způsobuje rakovinu. Tehdy mi řekl: Vieš, takiéto nápisy sú veľmi nebezpečné, ľebo ti vsugeruju, ze dostaneš rakovinu." V Americe nebývá kazdý zdravotně pojištěn a pokud se něco přihodí, platí nemalé částky. Vzpomínám si, ze tenkrát plánoval ošetření u zubaře na Slovensku, protoze je to levnější.

Peter byl chodící encyklopedií všeho okolo kos. Pravidelně navštěvoval Evropu (kde měl přátelé ) a zbylé továrny, které ještě vyráběly kosy a poradil technikům, jak některé věci mohou vylepšit, včetně ergonomického kosiště. Přímo on sám se osobně zaslouzil o zapálení několika jedinců, a tedy o vznik několika eshopů specializujících se na kosy. Nás do kos zapálil v r. 2006, a tak jeho výraz mowing with ease vlastně dalo název našeho eshopu kosimesnadno.cz, ve Velké Británii je to Simon http://www.thescytheshop.co.uk/, v Austrálii je to http://www.scythes.com.au/, v USA je to pak Botan a jeho https://www.onescytherevolution.com/index.html a stránky samotného Petera a jeho bratra: http://scytheconnection.com/ aj.

foto:Montanafestival 2007[/caption]Spolu s rodinou kosili Vidovi několik hektarů ručně kosou. Jeden umělec o něm a jeho kosení a zivotním stylu natočil trochu romantizující, ale velmi inspirativní dokument nejen o kosení Living Lightly (Zít s lehkostí), byť nešel a ani nemohl jít do větších hloubek. Je dostupný na kanále YouTube. Petrovou vizí bylo dát kosu do ruky i lidem z rozvojových zemí, jako je Bután, Indie ale i jiné země (Cuba) a ukázat jim, ze to můze jít s kosou za určitých podmínek snadno. Jestli kosa někomu vděčí za svou rehabilitaci, tak určitě Petrovi Vidovi. V jeho rukách nebyla kosa jen pouhou jiz nezivou součástí folkloru (sekáčské soutěze a festivaly), ale zivým uzitečným nástrojem.

https://www.youtube.com/watch?v=sfhrZAfYZ9c&t=333s

Z jeho textů o kosení bylo cítit, ze je to nejen tradiční hospodář, ale intelektuál, který miluje knihy, ale ze jeho zivot zřejmě ovlivnilo levicové hnutí konce 60. let. Ještě v pokročilém věku měl na jedné fotce čepici s ikonou revolucí Che Guevarou. Jsou lidé, kteří z toho “vyrostli”, on však myslel svůj alternativní zivot v dobrém slova smyslu vázně. Trochu mi v tom připomínal i Susun Weed, americkou bylinářku. S manzelkou, kterou údajně poznal na studích, měl tři děti (syna a dvě dcery), koupil si pozemek s pastvinami a zili v dřevěném domečku, který nebyl napojený na bězné sítě. Chovali různá zvířata - ovce, osly.

foto: Monatana Film festival 2007

Zřejmě nevěřil, ze lidstvo stihne do vyčerpání zásob ropy objevit jiné zdroje energie za současného nárůstu počtu obyvatel planety a nárůstu spotřeby fosilních paliv. A nebyl ani přesvědčen, ze vysoká spotřeba energie je to, co by mělo být udrzováno a v čem bychom měli hledat štěstí.V dobrovolné skromnosti či jistém dnes moderním minimalismu spatřoval recept na bolest světa. Někdo to viděl romanticky, někoho toto podivínství nemuselo oslovit, coz nevadí, neboť koneckonců zádná dobrá věc by neměla být prosazována násilím, ale měl by k ní dojít kazdý sám vnitřním poznáním. Nebudu to zde nijak rozvádět, abych se nedopustila mylného výkladu jeho osobnosti, ale přesto mám za to, ze dával přednost všemu, co není na naftu a elektřinu a dobrovolné skromnosti. Sama jsem ráda, ze mám třeba malý sporák – kdyz vypne elektřina, to aby si člověk ani neměl jinak na čem uvařit. V tom pak ale vlastně zádná skromnost ani není. Není snad nic uklidňujícího víc, nez hukot ohně a pohled do ohně. Vido nás inspiroval ke koupi ručního mlýnku na obilí Diamant grain mill. Mám uz i elektrický, ale... Aspoň jako cvičební pomůcka místo posilovny. https://www.lehmans.com/product/diamant-grain-mill

Diamant grain Mill[/caption]

Ačkoliv jsme měli na některé věci jiné názory nez on (a jistě nejen my), je nám líto, ze odesel predcasně pred dokoncenim práce, a zůstáváme mu velice vděční, ze se kosa stala součástí i našeho zivota. A je dobře, ze bývají lidé jako on, kteří zkoušejí jiné zivotní způsoby, díky kterým jsou ve skutečnosti zřejmě více “při zemi” nez lidé ve městech, kteří spoustu věcí včetně elektřiny, vody a hotových potravin mohou brát za samozřejmost a spoustu věcí jiz zapomněli. Soustřeďujeme se sice spíš na to, co je spíš výsledkem ručního kosení (v našem případě třeba spokojený dobytek dávající mléko a maso), ale nebýt kosy, bylo by v naši vesnici více hluku a smradu ze sekaček a méně pohody. Kosa je fajn, hlavně kdyz je ostrá a kosí jak po másle.

V tuto chvíli mám rozpřekládané 3 knihy, přičemz The Scything Book od Iana Millera pro nakladatelství Mladá fronta bude dopřekládána jako první. I v ní bych se ráda o Peterovi zmínila v souvilosti s některými body jeho recenze na tuto knihu. Sám měl rozepsanou The Big Book of the Scythe (Velkou knihu o kose), která měla mít asi 4 části, kterou však uz bohužel nedopsal...její první část je ale na internetu zdarma k dispozici pro angličtináře na: http://scytheconnection.com/scwp/wp-content/uploads/2018/05/Part-1-Version-1.0-2018-05-01-1.pdf

Peter Vido podle všeho zemřel v červnu 2018 ve věku 68 let na rakovinu jícnu (esophageal cancer). 

Poslední Aktualizece: Prosinec 04, 2018

Příspěvky

Zanechej komentář

Zanechej odpověď

text_captcha
Komentáře některých zákazníků z uplynulých let. I Vy nám napište! Kontaktujte nás.
"vaše stránky naprosto miluju. Zrovna jsem dostal kosu přes internet a už se mi moc líbí, i když je to celé kovové. Opravdu se chystám tomu věnovat mnoho času a bylo by skvělé, kdybych jednou ovládl klepání kosy. Tady šťastlivec((: Díky za všechny další informace. Býval bych si nemyslel, že s kosou se pojí takové krásné techniky. Není nad stará řemesla!! ((-:

Zdraví,"

- Andreas Heijdendael
"Děkuji za brilantní vyřízení mé objednávky po zakoupení kosy. Již se snažím ožvýkávat svůj svahovitý pozemek a moc mne to baví. Teď ještě ten srp... děkuji a zdravím vás"
- Houzarová
"Dobrý den, propadl jsem kouzlu ručniho kosení a váš web mi k tomu hodně pomohl. Děkuji za to. Chtěl bych si koupit kvalitní rak.kosu,ale navím jakou délku.Budu si vyrábět i kosištì. Mám ruskou 65 ku a pozemek někde křivý, někde rovný. Doporučíte? Díky a pěkný den."
- Michal Kopecký
"Dobrý den ,  dnes mi pošťák v deset dovezl kosu . Krásná práce- díky za vyklepání a za obchod. Pěkný den."
- Michal Kopeck
"Díky:-) "Nadchlo mě, že i já, městský člověk kosením nepolíbená jsem schopná po jednom odpoledni kosit celkem slušně a bez větší námahy!Děkuji všem lidem na kurzu a především vedoucím, za krásné a poetické odpoledne:-) "
- Iveta
"Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) Ahoj Věro a Neile Díky moc za odkaz, je to úžasné!!! Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) a to druhé video: 20 lidí kosí spolu, to je velmi dojemné a rád se na to dívám. Jsem už zase osamělý sekáč v naší zahradě, ale teď se to mění, dělám na kosišti pro svou dceru Terezku, ráda kosí. Až trochu potrénujeme, natočíme nějaké video a pošleme vám to, ať nás vidíte spolu. Ještě jednou díky, z Poděbrad Pozdravte Ferdu  a žijte krásně"

Poznámka editora: Honzův email se vztahuje k jednomu z videí "3 studenti", kde je sám v hlavní roli, sekáč v popředí.

- Honza Urbánek
'Dvě nové kosy konečně doma. Děkuji Vám a mnoho pozdravů z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Poděkování Děkuji za bleskové zaslání naklepané rakouské kosy. Kosí nádherně. Jsem maximálně spokojen."
- Petr Linhart
"Vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Jsem rehabilitační lékařka, a vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Tak se mějte hezky, a se dobře kosí, a přeju hezký den! "
- Alexandra Vosátková
"Vážená Věro a Neile, jsem z Holandska (okres Friesland) a kosím přes 30 let. Kosil jsem intenzivně asi 2 700 m2, protože tady v Holansku jsme používali velmi těžkou kosu (tlustou a širokou asi 9 cm) a velké těžké kosiště s rukojeťmi natočenými dopředu. Letos jsem hledal na internetu něco k technice naklepávání a kosení a natrefil jsem na vaše stránky. Zkontaktoval jsem Vás a hned jsem si koupil kosu, kosiště a brousky (slavný Rozsutec) a skvělou babku na naklepávání do společnosti Schroeckenfux z Rakouska."
- Albert Hofstra
"Radost kosit. Vždy som kosil rád, ale teraz kosím ešte radšej. Ďakujem."
- Martin Babinec
"Dobrý deň, ako jeden z mnohých Vašich spokojných zákazníkov Vám chcem poďakovať za expresné vybavenie zásielky, ktorá prišla včera 21.05.09. Mám doma 4 ks rôznych kôs a aj kosísk, kosím - ak sa to dá nazvať kosením - minimálne 9 rokov, ale až včera som konečne držal v rukách kosu čo sa s ňou dalo aj kosiť. Ešte raz ďakujem. S pozdravom"
- M. Pecho
"Moje přednaklepaná kosa krájí trávu jak máslo a usekne mi trávník víc nakrátko než bych to zvládl se sekačkou. Dokonce I cena je v dobrém smyslu ostrá, protože mě to nestálo víc, než špatná kosa, jakou jsme si koupil v místním obchodě v Belgii. Ale kosa od Neila má tak moc lepší kvalitu po všech stránkách. Jsem velmi spokojený zákazník. "
- Valleyken, Belgie
"Děkuji za rychlou mezinárodní přepravu. Kosa a kosiště jsou skvělé! Naklepání je technicky perfektní, jsem dojat!!! Zdravím z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Pěkná rychlost. Šlo o mou druhou objednávku. Výborná babka (jsem dojat) a nejlepší kladívko, jaké jsem kdy měl. Děkuji!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Ráda bych mnohokrát poděkovala za neuvěřitelně bleskové vyřízení objednávky. A proč píšu až teď po pěti dnech, co mi kosa dorazila? No přece proto, že až doteď jsem kosila - kosení je prostě radost. A teď už bez legrace, kosu jsem opravdu hned vyzkoušela a dokonce i můj manžel (má jinak obecně kladnější vztah k sekačkám) a spokojenost je velká. Děkuji”
- Věra L. Válová
"Dobrý den, jsem sekáč teoretik, zatím, čtu s nadšením vše zde psané a mám z toho v hlavě guláš, zatím, a nemám muže, který by mi s tím technicky pomohl, s výběrem, sestavením a následným naklepáváním i broušením. Jsem však schopná všeho, jen potřebuji v začátku vaši pomoc jak to tak čtu. Ovšem jít na kurz a nemít kosu a kosiště je blbost a tak prosím o radu s výběrem. Svažitý pozemek mám v severních Čechách, terén nelehký a členitý, já mám 170 cm, žena střední postavy a 55 let - šikovná myslím... tatínek kosil, ale už nežije a já to zkusila jen párkrát za mlada...ale teprve nyní se opět těším, že bych toto sama uměla také a moje zahrada se těší také, sekaček už máme obě plné zuby."
- Naděžda Houzarová
"Dobrý den, nedávno jsem u Vás zakoupil kosu 120cm dlouhou, označenou jako pro sportovní účely. Kosa mi přišla výborně naklepaná. Já ji používám na normální sečení větších ploch. Na začátku jsem měl trochu obavu ze zvládnutí tohoto nástroje a jestli to nejsou vyhozené peníze, ale opak je pravdou. Sečení s touto kosou je úplně jiné než s běžnou 70-90cm kosou. Záběr na jedno seknutí je 20 až 30cm, dle hustoty trávy. Metry tak přibývají mnohem rychleji a člověk se tolik neunaví. Za 2 hodiny poseču 500m2 klidným tempem, aniž bych se honil a ještě je čas na odpočinek a rozhlížení po kraji. Kosa je náročnější na správné nabroušení a není vhodná do hodně tvrdé a vysoké trávy. Tuto kosu vřele doporučuji na větší rovné plochy s jemnější travou. I můj bratr, který nemá se sečením mnoho zkušeností si ji pochvaluje.

Také musím ocenit zde zakoupenou kosu pro leváky. Bohužel byla jen v délce 70cm. Při sečení větších ploch je skvělé mít možnost vystřídat ruce a zapojit protilehlé svalové partie. Člověk tak má možnost se vyhnout bolesti zad a nesymetrickému posilování svalů. Pokud by byla možnost zakoupit levou kosu 80 nebo 90 cm, měl bych zájem. Na Kosimesnadno jsem si oživil spoustu informací, co mě učil praděda, děda i táta. Děkuji a přeju hodně štěstí a úspěchů."

- Jiří Vrbický
"Ahoj Věro a Neile, včera jsem obdržel kosu Falci a deku. Kosa je záležitost krásy a tartanová deka je úžasná. Je škoda, že je tady dole v Austrálii ještě léto, je moc horko na to, abych se do deky schoulil. Děkuji za produkty takové skvělé kvality. Zdravíčko."
- Ed Adamthwaite
"Witam, jestem bardzo zadowolony z zakupów. Kupiem oselki bo w Polsce nigdzie nie ma porzadnych oselek. Kosa po ostrzeniu rozutecem zaczêla normalnie kosiæ. Dziekujê i pozdrawiam."

"Dobrý den, jsem velmi spokojený s nákupem. Kupuji si brousky, protože v Polsku nemají nikde pořádné brousky. Po použitím brousku Rozsutek kosa úplně normálně kosí. Děkuji a zdravím."

- Tomasz Szulecki
"Ahoj. Chtěl jsem Vám jen poděkovat za video, které jste umístili na youtube. Jsem z USA a v kosení nováčkem. Ta videa jsou velmi velmi užitečná. Požehnání vám a celé rodině."
- Pablo Teodoro
"Vážení Kosime, díky velice moc za Vaše video o naklepávání kosy. Díky vám se moje dovednost v naklepávání kosy hodně zlepšila. 

Mnoho pozdravů z Katalánska, Barcelona"

- Dalmau Amath