Nové Ergonomické kosiště rakouského stylu skladem od 15.9.20

Ze světa knihy zubaře Westona Pricea

v Kosení kosou, pages, Recepty, Teorie, Videa, Vše, Z knihy Výživující tradice, Z našeho statku Červenec 23, 2018. 0 příspěvek

Když člověk překládá nebo čte knížku, musí přečíst pár desítek stran, aby plně vstoupil do světa knihy a v případě knihy v cizím jazyce, do jazyka té knihy. Když jsem kdysi psala diplmovou práci na téma Problematika nové čínské migrace do Japonska v letech 1988 až 2002, velice pracně a věčně se slovníkem jsme musela přečíst prvních 30 stran jedné knihy v japonštině, než jsem se do četby nějak vpravila a chytla rychlost. Důležité bylo to nevzdát a každý den aspoň knihu otevřít. Jak jsem již avizovala, překládám knihu Výživa a fyzická degenerace z roku 1938 a právě se v mysli nacházím v jejím fascinujícím světě. Ráda bych v tomto článku přinesla malinkou ochutnávku z této připravované knihy jako letní pozdrav příznivcům blogu.

Vy, co znáte můj blog či úvod ke knize Vyživující tradice, dbáte už nejspíš na přirozenou stravu a užíváte si v rámci možností letních potravin, jako je čerstvá zelenina a ovoce, ale i sýry a máslo. Muži chtějí být zdraví a silní, mladiství chtějí být krásní a mít zdravou pleť, ženy, které chtějí otěhotnět, si jistě na internetu toho hodně načetly o intimních dějích svého těla (čípkovém hlenu jako bílek, v němž se spermiím nejlépe plave, symptobazální teplotě, která po ovulaci trošku stoupne) a zkrátka vědí, že je zdraví je koncert mnoha hráčů. Než však uměle do toho koncertu zasahovat a podpírat toho či onoho hráče a přemýšlet, zda nám dobře funguje ten či onen hormon, možná je lepší se tím netrápit a začít aspoň tři měsíce konzumovat celistvé potraviny zvyšující plodnost OBOU partnerů: kvašená zelenina, kostní vývary, bílkoviny, jako je vajíčko a maso, vitamín D z kvalitního sádla či oleje z tresčích jater, různé bylinkové čaje z červeného jetele, z maliníkových listů, ořechy a za studena lisovaný slunečnicový či olivový olej atd., nerafinovanou sůl, česnek a třeba višně obsahující jód. Víme to, ale často zapomínáme. Bez pohybu to ale není samospasitelné. Věřím ale, že naše země bude mít novou zdravou generaci s dobrou přirozenou imunitou.

Dokonce jsme před týdnem uspořádali kurz Chov rodinné krávy, kterého se zúčastnilo na 15 lidí a už máme zprávu, že si někteří vzápětí po něm pořídili jalovičku nebo rovnou krávu Jerseyku. Supermarkety jsou totiž vážně “super” na všechno možné, jen ne v nabídce potravin s obsahem vitamínů rozpustných v tucích, kterých přírodní domorodci měli ve stravě 10x více a měli zdravé a rovné zuby, třeba jako ten Masajec v Bílé Masajce (je i film).
Manžel Neil už začíná docela dobře ovládat knihařské řemeslo od ovládání masivní mnohasetkilové řezačky z druhé ruky, jaká byla k mání v jedné vile v bývalých sudetech, až po různé druhy vazeb včetně šitých čalounickou jehlou. K dispozici mám tak nejnovější ručně vázané vydání knihy dr. Pricea s 5. předmluvami, jejíž desky mi Neil dal příznačně do kůže od “Terezky” (pro nezasvěcené do hovězí kůže). Zkrátka to s vydáním tak moc důležité knihy myslíme vážně. A teď ještě malá ochutnávka z knihy, tentokráte spíš toho, co o ní či o dr. Priceovi řekli jiní, nejen autorka tohoto blogu:


Cit: Výživa a fyzická degenerace je pravděpodobně nejdůležitější kniha 20tého století o výživě. Dr. Price cestoval ve 30. letech po světě se svou manželkou ve stylu Indiana Jonese na vrtulových letadlech, parnících, kanoích, v automobilech a pěšky, přičemž navštívil 14 zemí na 5 kontinentech...Veškeré spory o výživě z 21. století se mohou nechat v pokoji odpočívat v nedocenitelné knize dr. Pricea, která by měla být povinným čtením pro všechny profesionály v oblasti zdravotní péče, kteří se hlásí ke kompetenci v klinické výživě, a pro každého, kdo chce své zdraví zlepšovat.


Patrick Quillin, PhD, RD, CNS, bývalý zástupce ředitele Amerických center výživy pro léčbu rakoviny. Autor 14 knih včetně Beating Cancer with Nutrition [Porazit rakovinu výživou]


 Ukazuje se, že v medicíně existuje pravidlo čtyřiceti let. Hlavní objevy si žádaly 40 let, než byly obecně přijaty. A tak anglické námořnictvo přidalo citrusovou šťávu do stravy námořnictva 40 let poté, co dr. James Lind dokázal, že léčí kurděje. Během oněch 50 let zhruba 100 000 anglických námořníků na kurděje zemřelo – vysoká cena za zpoždění. Myslím si, že cena za ignorování závěrů dr. Pricea je nespočitatelná.

Abram Hoffer, M.D., Ph.D.Cit. ze vzpomínek synovce dr. Pricea: Když získal svůj vědecký magisterský a doktorský titul ve stomatologii, rozhodl se otevřít si praxi v Grand Forks v Severní Dakotě, což byl v každém případě dobrodružný plán. Velice krátce na to ho postihlo neštěstí, když dostal břišní tyfus a málem zemřel. Jeho nejstarší bratr Albert, vynálezce a byznysman žijící v Clevelandu ve státě Ohio ihned odjel na západ, aby svou ovečku vzal domů na farmu Orlí skála ihned, jakmile to Westonův zubožený stav dovolil. Jakmile byl doma, pomalu se mu zdraví začalo navracet.

Manžel jeho sestry Minetty William Delmage, muž s velkou intuitivní moudrostí, vzal Westona na jezero Massanoga (nyní se nazývá Mazinaw), asi čtyřicet mil severně od farmy Orlí hnízdo, kde tábořili a lovili ryby. Čerstvý vzduch, slunce, dobrá voda, lososi, pstruzi, brusinky, divoké maliny a zřejmě drobná zvěř udělaly Westonovi nesmírně dobře. William byl velmi zbožný křesťan a můžeme si být jisti, že se on a Weston modlili za návrat dobrého zdraví. V každém případě úžasná přírodní krása jezera Massanoga a z vodního okraje majestátně stoupající řezaná žulová stěna naproti půlměsíční pláži zapůsobily na Westona jako místo, které si Bůh vybral, aby člověka poučil o pokoře.

Byl odhodlán jednoho dne se vrátit a postavit útulek Šangri-la s rustikálním hotelem a chatkami, aby jiní lidé mohli takový zážitek sdílet. Svůj úkol později opravdu splnil. Dnes je to místo v panenském provinčním parku Bon Echo severně od Cloyne v provincii Ontario a každý rok se z něho těší tisíce návštěvníků. Při mnoha příležitostech přiznal svou lásku k tomuto místo a měl silný pocit, že inspirovalo jeho duši a omladilo tělo.

Když se Weston oženil s Florence Anthony z Bramptonu v provincii Ontario, jejich líbánky byly místo všech jiných možných míst na Bon Echo! Mladá nevěsta teď mohla mít trošku obavu vyskočit z vlaku na zahvízdání v lese na křižovatce Kaladar a drkotat se dvacet hrbolatých mil jízdy ve vagóně na jižní konec jezera a poté šest mil lodí do divokého lesního tábořiště. Ale teta Flo byla ochotná k čemukoliv a díky takovýmto zkušenostem byla připravena, aby Westona později doprovázela na jeho cestách za hledáním lidí s dobrými zuby a silnými těly.

Donald Fawcett (prasynovec dr. Pricea)


Cit: Třebaže každý rok jezdívám na celou řadu vědeckých lékařských konferencí o výživě, nevzpomínám si na jedinou, kde by nějaký vědec neodkazoval na výzkum dr. Pricea nebo na nějakou z jeho tisíců fotografií. ...Myslím si, že Výživa a fyzická degenerace zůstává jediným nejdůležitějším pojednáním o lidské výživě a nutričním zdraví, jaké kdy bylo napsáno. Zatímco tisíce nových knih o zdraví a výživě je každý rok napsáno, tato práce stojí sama….Na rozdíl od novinářských zpráv v rozhlase a televizi a na rozdíl od “současných” informací o stravě, u kterých se zdá, že se s každým rokem či dvěma mění, zůstávají tyto informace jak správné tak nezměněné od doby původní publikace dr. Westona Pricea z roku 1939...Žádné léky či lékařské objevy toho nikdy nedosáhnout tolik, čeho se dá dosáhnout věnováním pozornosti výzkumu Westona Pricea a změnou způsobu, jakým jíme. V mé soukromé praxi vidím každý den příklady takového prospěchu. Jsem opakovaně tázán, když se zdraví mých pacientů zlepšuje a jejich život se obrací k tomu, jak se cítili před tím, než se jejich problémy objevily, proč tak málo lidí těmto informacím rozumí. Jedinou odpověď, jakou mohu dát, je že peníze a politika, nikoliv fakta a nezávislý výzkum (jako dr. Pricea) určují, co se veřejnost a lékařské profese učí. Prevence a vyléčení nemoci nejsou až tak ziskové jako léčba nemoci (bez vyléčení).

David J. Getoff, CTN, CCN, FAAIM

Poslední Aktualizece: Červenec 23, 2018

Příspěvky

Zanechej komentář

Zanechej odpověď

text_captcha
Komentáře některých zákazníků z uplynulých let. I Vy nám napište! Kontaktujte nás.
"Dobrý den, jsem sekáč teoretik, zatím, čtu s nadšením vše zde psané a mám z toho v hlavě guláš, zatím, a nemám muže, který by mi s tím technicky pomohl, s výběrem, sestavením a následným naklepáváním i broušením. Jsem však schopná všeho, jen potřebuji v začátku vaši pomoc jak to tak čtu. Ovšem jít na kurz a nemít kosu a kosiště je blbost a tak prosím o radu s výběrem. Svažitý pozemek mám v severních Čechách, terén nelehký a členitý, já mám 170 cm, žena střední postavy a 55 let - šikovná myslím... tatínek kosil, ale už nežije a já to zkusila jen párkrát za mlada...ale teprve nyní se opět těším, že bych toto sama uměla také a moje zahrada se těší také, sekaček už máme obě plné zuby."
- Naděžda Houzarová
"Ráda bych mnohokrát poděkovala za neuvěřitelně bleskové vyřízení objednávky. A proč píšu až teď po pěti dnech, co mi kosa dorazila? No přece proto, že až doteď jsem kosila - kosení je prostě radost. A teď už bez legrace, kosu jsem opravdu hned vyzkoušela a dokonce i můj manžel (má jinak obecně kladnější vztah k sekačkám) a spokojenost je velká. Děkuji”
- Věra L. Válová
"Vážená Věro a Neile, jsem z Holandska (okres Friesland) a kosím přes 30 let. Kosil jsem intenzivně asi 2 700 m2, protože tady v Holansku jsme používali velmi těžkou kosu (tlustou a širokou asi 9 cm) a velké těžké kosiště s rukojeťmi natočenými dopředu. Letos jsem hledal na internetu něco k technice naklepávání a kosení a natrefil jsem na vaše stránky. Zkontaktoval jsem Vás a hned jsem si koupil kosu, kosiště a brousky (slavný Rozsutec) a skvělou babku na naklepávání do společnosti Schroeckenfux z Rakouska."
- Albert Hofstra
"Díky:-) "Nadchlo mě, že i já, městský člověk kosením nepolíbená jsem schopná po jednom odpoledni kosit celkem slušně a bez větší námahy!Děkuji všem lidem na kurzu a především vedoucím, za krásné a poetické odpoledne:-) "
- Iveta
"Dobrý den, propadl jsem kouzlu ručniho kosení a váš web mi k tomu hodně pomohl. Děkuji za to. Chtěl bych si koupit kvalitní rak.kosu,ale navím jakou délku.Budu si vyrábět i kosištì. Mám ruskou 65 ku a pozemek někde křivý, někde rovný. Doporučíte? Díky a pěkný den."
- Michal Kopecký
"Vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Jsem rehabilitační lékařka, a vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Tak se mějte hezky, a se dobře kosí, a přeju hezký den! "
- Alexandra Vosátková
"Dobrý deň, ako jeden z mnohých Vašich spokojných zákazníkov Vám chcem poďakovať za expresné vybavenie zásielky, ktorá prišla včera 21.05.09. Mám doma 4 ks rôznych kôs a aj kosísk, kosím - ak sa to dá nazvať kosením - minimálne 9 rokov, ale až včera som konečne držal v rukách kosu čo sa s ňou dalo aj kosiť. Ešte raz ďakujem. S pozdravom"
- M. Pecho
"Děkuji za brilantní vyřízení mé objednávky po zakoupení kosy. Již se snažím ožvýkávat svůj svahovitý pozemek a moc mne to baví. Teď ještě ten srp... děkuji a zdravím vás"
- Houzarová
"vaše stránky naprosto miluju. Zrovna jsem dostal kosu přes internet a už se mi moc líbí, i když je to celé kovové. Opravdu se chystám tomu věnovat mnoho času a bylo by skvělé, kdybych jednou ovládl klepání kosy. Tady šťastlivec((: Díky za všechny další informace. Býval bych si nemyslel, že s kosou se pojí takové krásné techniky. Není nad stará řemesla!! ((-:

Zdraví,"

- Andreas Heijdendael
"Dobrý den, nedávno jsem u Vás zakoupil kosu 120cm dlouhou, označenou jako pro sportovní účely. Kosa mi přišla výborně naklepaná. Já ji používám na normální sečení větších ploch. Na začátku jsem měl trochu obavu ze zvládnutí tohoto nástroje a jestli to nejsou vyhozené peníze, ale opak je pravdou. Sečení s touto kosou je úplně jiné než s běžnou 70-90cm kosou. Záběr na jedno seknutí je 20 až 30cm, dle hustoty trávy. Metry tak přibývají mnohem rychleji a člověk se tolik neunaví. Za 2 hodiny poseču 500m2 klidným tempem, aniž bych se honil a ještě je čas na odpočinek a rozhlížení po kraji. Kosa je náročnější na správné nabroušení a není vhodná do hodně tvrdé a vysoké trávy. Tuto kosu vřele doporučuji na větší rovné plochy s jemnější travou. I můj bratr, který nemá se sečením mnoho zkušeností si ji pochvaluje.

Také musím ocenit zde zakoupenou kosu pro leváky. Bohužel byla jen v délce 70cm. Při sečení větších ploch je skvělé mít možnost vystřídat ruce a zapojit protilehlé svalové partie. Člověk tak má možnost se vyhnout bolesti zad a nesymetrickému posilování svalů. Pokud by byla možnost zakoupit levou kosu 80 nebo 90 cm, měl bych zájem. Na Kosimesnadno jsem si oživil spoustu informací, co mě učil praděda, děda i táta. Děkuji a přeju hodně štěstí a úspěchů."

- Jiří Vrbický
"Ahoj. Chtěl jsem Vám jen poděkovat za video, které jste umístili na youtube. Jsem z USA a v kosení nováčkem. Ta videa jsou velmi velmi užitečná. Požehnání vám a celé rodině."
- Pablo Teodoro
"Moje přednaklepaná kosa krájí trávu jak máslo a usekne mi trávník víc nakrátko než bych to zvládl se sekačkou. Dokonce I cena je v dobrém smyslu ostrá, protože mě to nestálo víc, než špatná kosa, jakou jsme si koupil v místním obchodě v Belgii. Ale kosa od Neila má tak moc lepší kvalitu po všech stránkách. Jsem velmi spokojený zákazník. "
- Valleyken, Belgie
"Děkuji za rychlou mezinárodní přepravu. Kosa a kosiště jsou skvělé! Naklepání je technicky perfektní, jsem dojat!!! Zdravím z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Poděkování Děkuji za bleskové zaslání naklepané rakouské kosy. Kosí nádherně. Jsem maximálně spokojen."
- Petr Linhart
"Vážení Kosime, díky velice moc za Vaše video o naklepávání kosy. Díky vám se moje dovednost v naklepávání kosy hodně zlepšila. 

Mnoho pozdravů z Katalánska, Barcelona"

- Dalmau Amath
"Pěkná rychlost. Šlo o mou druhou objednávku. Výborná babka (jsem dojat) a nejlepší kladívko, jaké jsem kdy měl. Děkuji!"
- Wawrzyniec Wichrowski
'Dvě nové kosy konečně doma. Děkuji Vám a mnoho pozdravů z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Ahoj Věro a Neile, včera jsem obdržel kosu Falci a deku. Kosa je záležitost krásy a tartanová deka je úžasná. Je škoda, že je tady dole v Austrálii ještě léto, je moc horko na to, abych se do deky schoulil. Děkuji za produkty takové skvělé kvality. Zdravíčko."
- Ed Adamthwaite
"Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) Ahoj Věro a Neile Díky moc za odkaz, je to úžasné!!! Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) a to druhé video: 20 lidí kosí spolu, to je velmi dojemné a rád se na to dívám. Jsem už zase osamělý sekáč v naší zahradě, ale teď se to mění, dělám na kosišti pro svou dceru Terezku, ráda kosí. Až trochu potrénujeme, natočíme nějaké video a pošleme vám to, ať nás vidíte spolu. Ještě jednou díky, z Poděbrad Pozdravte Ferdu  a žijte krásně"

Poznámka editora: Honzův email se vztahuje k jednomu z videí "3 studenti", kde je sám v hlavní roli, sekáč v popředí.

- Honza Urbánek
"Witam, jestem bardzo zadowolony z zakupów. Kupiem oselki bo w Polsce nigdzie nie ma porzadnych oselek. Kosa po ostrzeniu rozutecem zaczêla normalnie kosiæ. Dziekujê i pozdrawiam."

"Dobrý den, jsem velmi spokojený s nákupem. Kupuji si brousky, protože v Polsku nemají nikde pořádné brousky. Po použitím brousku Rozsutek kosa úplně normálně kosí. Děkuji a zdravím."

- Tomasz Szulecki
"Dobrý den ,  dnes mi pošťák v deset dovezl kosu . Krásná práce- díky za vyklepání a za obchod. Pěkný den."
- Michal Kopeck
"Radost kosit. Vždy som kosil rád, ale teraz kosím ešte radšej. Ďakujem."
- Martin Babinec