Ze světa knihy zubaře Westona Pricea

v Kosení kosou, pages, Recepty, Teorie, Videa, Vše, Z knihy Výživující tradice, Z našeho statku Červenec 23, 2018. 0 příspěvek

Když člověk překládá nebo čte knížku, musí přečíst pár desítek stran, aby plně vstoupil do světa knihy a v případě knihy v cizím jazyce, do jazyka té knihy. Když jsem kdysi psala diplmovou práci na téma Problematika nové čínské migrace do Japonska v letech 1988 až 2002, velice pracně a věčně se slovníkem jsme musela přečíst prvních 30 stran jedné knihy v japonštině, než jsem se do četby nějak vpravila a chytla rychlost. Důležité bylo to nevzdát a každý den aspoň knihu otevřít. Jak jsem již avizovala, překládám knihu Výživa a fyzická degenerace z roku 1938 a právě se v mysli nacházím v jejím fascinujícím světě. Ráda bych v tomto článku přinesla malinkou ochutnávku z této připravované knihy jako letní pozdrav příznivcům blogu.

Vy, co znáte můj blog či úvod ke knize Vyživující tradice, dbáte už nejspíš na přirozenou stravu a užíváte si v rámci možností letních potravin, jako je čerstvá zelenina a ovoce, ale i sýry a máslo. Muži chtějí být zdraví a silní, mladiství chtějí být krásní a mít zdravou pleť, ženy, které chtějí otěhotnět, si jistě na internetu toho hodně načetly o intimních dějích svého těla (čípkovém hlenu jako bílek, v němž se spermiím nejlépe plave, symptobazální teplotě, která po ovulaci trošku stoupne) a zkrátka vědí, že je zdraví je koncert mnoha hráčů. Než však uměle do toho koncertu zasahovat a podpírat toho či onoho hráče a přemýšlet, zda nám dobře funguje ten či onen hormon, možná je lepší se tím netrápit a začít aspoň tři měsíce konzumovat celistvé potraviny zvyšující plodnost OBOU partnerů: kvašená zelenina, kostní vývary, bílkoviny, jako je vajíčko a maso, vitamín D z kvalitního sádla či oleje z tresčích jater, různé bylinkové čaje z červeného jetele, z maliníkových listů, ořechy a za studena lisovaný slunečnicový či olivový olej atd., nerafinovanou sůl, česnek a třeba višně obsahující jód. Víme to, ale často zapomínáme. Bez pohybu to ale není samospasitelné. Věřím ale, že naše země bude mít novou zdravou generaci s dobrou přirozenou imunitou.

Dokonce jsme před týdnem uspořádali kurz Chov rodinné krávy, kterého se zúčastnilo na 15 lidí a už máme zprávu, že si někteří vzápětí po něm pořídili jalovičku nebo rovnou krávu Jerseyku. Supermarkety jsou totiž vážně “super” na všechno možné, jen ne v nabídce potravin s obsahem vitamínů rozpustných v tucích, kterých přírodní domorodci měli ve stravě 10x více a měli zdravé a rovné zuby, třeba jako ten Masajec v Bílé Masajce (je i film).
Manžel Neil už začíná docela dobře ovládat knihařské řemeslo od ovládání masivní mnohasetkilové řezačky z druhé ruky, jaká byla k mání v jedné vile v bývalých sudetech, až po různé druhy vazeb včetně šitých čalounickou jehlou. K dispozici mám tak nejnovější ručně vázané vydání knihy dr. Pricea s 5. předmluvami, jejíž desky mi Neil dal příznačně do kůže od “Terezky” (pro nezasvěcené do hovězí kůže). Zkrátka to s vydáním tak moc důležité knihy myslíme vážně. A teď ještě malá ochutnávka z knihy, tentokráte spíš toho, co o ní či o dr. Priceovi řekli jiní, nejen autorka tohoto blogu:


Cit: Výživa a fyzická degenerace je pravděpodobně nejdůležitější kniha 20tého století o výživě. Dr. Price cestoval ve 30. letech po světě se svou manželkou ve stylu Indiana Jonese na vrtulových letadlech, parnících, kanoích, v automobilech a pěšky, přičemž navštívil 14 zemí na 5 kontinentech...Veškeré spory o výživě z 21. století se mohou nechat v pokoji odpočívat v nedocenitelné knize dr. Pricea, která by měla být povinným čtením pro všechny profesionály v oblasti zdravotní péče, kteří se hlásí ke kompetenci v klinické výživě, a pro každého, kdo chce své zdraví zlepšovat.


Patrick Quillin, PhD, RD, CNS, bývalý zástupce ředitele Amerických center výživy pro léčbu rakoviny. Autor 14 knih včetně Beating Cancer with Nutrition [Porazit rakovinu výživou]


 Ukazuje se, že v medicíně existuje pravidlo čtyřiceti let. Hlavní objevy si žádaly 40 let, než byly obecně přijaty. A tak anglické námořnictvo přidalo citrusovou šťávu do stravy námořnictva 40 let poté, co dr. James Lind dokázal, že léčí kurděje. Během oněch 50 let zhruba 100 000 anglických námořníků na kurděje zemřelo – vysoká cena za zpoždění. Myslím si, že cena za ignorování závěrů dr. Pricea je nespočitatelná.

Abram Hoffer, M.D., Ph.D.Cit. ze vzpomínek synovce dr. Pricea: Když získal svůj vědecký magisterský a doktorský titul ve stomatologii, rozhodl se otevřít si praxi v Grand Forks v Severní Dakotě, což byl v každém případě dobrodružný plán. Velice krátce na to ho postihlo neštěstí, když dostal břišní tyfus a málem zemřel. Jeho nejstarší bratr Albert, vynálezce a byznysman žijící v Clevelandu ve státě Ohio ihned odjel na západ, aby svou ovečku vzal domů na farmu Orlí skála ihned, jakmile to Westonův zubožený stav dovolil. Jakmile byl doma, pomalu se mu zdraví začalo navracet.

Manžel jeho sestry Minetty William Delmage, muž s velkou intuitivní moudrostí, vzal Westona na jezero Massanoga (nyní se nazývá Mazinaw), asi čtyřicet mil severně od farmy Orlí hnízdo, kde tábořili a lovili ryby. Čerstvý vzduch, slunce, dobrá voda, lososi, pstruzi, brusinky, divoké maliny a zřejmě drobná zvěř udělaly Westonovi nesmírně dobře. William byl velmi zbožný křesťan a můžeme si být jisti, že se on a Weston modlili za návrat dobrého zdraví. V každém případě úžasná přírodní krása jezera Massanoga a z vodního okraje majestátně stoupající řezaná žulová stěna naproti půlměsíční pláži zapůsobily na Westona jako místo, které si Bůh vybral, aby člověka poučil o pokoře.

Byl odhodlán jednoho dne se vrátit a postavit útulek Šangri-la s rustikálním hotelem a chatkami, aby jiní lidé mohli takový zážitek sdílet. Svůj úkol později opravdu splnil. Dnes je to místo v panenském provinčním parku Bon Echo severně od Cloyne v provincii Ontario a každý rok se z něho těší tisíce návštěvníků. Při mnoha příležitostech přiznal svou lásku k tomuto místo a měl silný pocit, že inspirovalo jeho duši a omladilo tělo.

Když se Weston oženil s Florence Anthony z Bramptonu v provincii Ontario, jejich líbánky byly místo všech jiných možných míst na Bon Echo! Mladá nevěsta teď mohla mít trošku obavu vyskočit z vlaku na zahvízdání v lese na křižovatce Kaladar a drkotat se dvacet hrbolatých mil jízdy ve vagóně na jižní konec jezera a poté šest mil lodí do divokého lesního tábořiště. Ale teta Flo byla ochotná k čemukoliv a díky takovýmto zkušenostem byla připravena, aby Westona později doprovázela na jeho cestách za hledáním lidí s dobrými zuby a silnými těly.

Donald Fawcett (prasynovec dr. Pricea)


Cit: Třebaže každý rok jezdívám na celou řadu vědeckých lékařských konferencí o výživě, nevzpomínám si na jedinou, kde by nějaký vědec neodkazoval na výzkum dr. Pricea nebo na nějakou z jeho tisíců fotografií. ...Myslím si, že Výživa a fyzická degenerace zůstává jediným nejdůležitějším pojednáním o lidské výživě a nutričním zdraví, jaké kdy bylo napsáno. Zatímco tisíce nových knih o zdraví a výživě je každý rok napsáno, tato práce stojí sama….Na rozdíl od novinářských zpráv v rozhlase a televizi a na rozdíl od “současných” informací o stravě, u kterých se zdá, že se s každým rokem či dvěma mění, zůstávají tyto informace jak správné tak nezměněné od doby původní publikace dr. Westona Pricea z roku 1939...Žádné léky či lékařské objevy toho nikdy nedosáhnout tolik, čeho se dá dosáhnout věnováním pozornosti výzkumu Westona Pricea a změnou způsobu, jakým jíme. V mé soukromé praxi vidím každý den příklady takového prospěchu. Jsem opakovaně tázán, když se zdraví mých pacientů zlepšuje a jejich život se obrací k tomu, jak se cítili před tím, než se jejich problémy objevily, proč tak málo lidí těmto informacím rozumí. Jedinou odpověď, jakou mohu dát, je že peníze a politika, nikoliv fakta a nezávislý výzkum (jako dr. Pricea) určují, co se veřejnost a lékařské profese učí. Prevence a vyléčení nemoci nejsou až tak ziskové jako léčba nemoci (bez vyléčení).

David J. Getoff, CTN, CCN, FAAIM

Poslední Aktualizece: Červenec 23, 2018

Příspěvky

Zanechej komentář

Zanechej odpověď

text_captcha