Nové Ergonomické kosiště rakouského stylu skladem od 15.9.20

PF 2018

v Vše, Z našeho statku Prosinec 31, 2017. 0 příspěvek

Milí čtenáři,
pomyslná baterie životní síly mnohých z nás je v těchto dnech krátkých dnů hluboce vybitá. Biologické hodiny roku nás tlačí, abych si odpočinuli. Mně zbývá takových 30 % energie. Vám že ještě méně? 1,5 %? Mnozí z nás se těší, až už svátky budou zase za námi, či spíše až se dny zase začnou prodlužovat. Do té doby nezbývá, než to s pokorou přijmout.

Když jsem unavená, dám si nápoj z kurkumy se lžíci medu, případně malou misku na drobno nakrájeného syrového kysaného zelí se lžíci rybího tuku Blue Ice. Snažím se chodit spát před 22. hodinou i mnohem dříve. To pak zase ráda vstanu i ve 4 hodiny a užívám si ten čas  tmy před svítáním - nikdo po mně nechce mou pozornost, nikdo se mně na nic neptá a nic nežádá. Takový čas využívám na meditaci (Mindfulness) a na lehké cvičení v duchu důležitého hesla "V pravidelnosti je síla." 

I průběžnému uklízení, nejen tomu předvánočnímu, se stále učím, i když na českém statku se nemohu řídit radami Japonky Marie Kondó doslova (kniha Zázračný úklid.) Některé věci se skutečně hodí na později a na statku může být ono později i za 3 roky. Kniha paní Karen Kingstonové Zbavte se nepořádku podle feng-šuej mě ale už někdy v květnu opravdu pořádně nakopla. Měla jsem po jejím přečtení 120 % energie na inventuru a úklid všech zákoutí statku, skříní s oblečením, spíže a uvědomila mě o jakési provozní slepotě, kdy nevidíme, jak snadno lze prakticky domácnost ještě vylepšit či zkrášlit. Kdo knížku četl, ví, o čem píšu.

Jsme sice duchovní bytosti a prostředí, psychika a mentalita má veliký vliv na to, jak se cítíme, ale mám za to, že ani tu psychosomatiku nelze absolutizovat a vidět ji za vším. To by pak nezáleželo vůbec na tom, co jíme. Zabývám se proto jinak stále překládáním původní knihy zubaře Pricea, kterou považuji za důležitou součást vzdělání moderního člověka.

Občas přemýšlím, jak to bude s lidstvem nadále, pokud počet lidí na planetě stále poroste, čím budeme hnojit půdu, čím se budou lidé živit, aby se těšili zdraví. Možná Vám také vrtalo hlavou, jak jen lidé vůbec přišli v pradávných časech na to, že budou tak strašně pracně sbírat semínka trav, šlechtit z nich obilí a nakonec z nich mlét mouku a péct chléb. Kdybychom totiž neměli ropu a stroje, umím si trochu představit, co by to bylo za časově náročnou dřinu i pro zkušeného. Přikláním se k názoru nezávislého badatele v důchodu, předního českého znalce sanskrtu, védštiny, latiny a němčiny, buddhismu, Bible a Védy a dalších duchovních škol pana Mgr. Kozáka, že bychom asi dnes chléb nejedli, pokud by měl být pragmatickým vynálezem zemědělsko-výrobní činnosti, a ne liturgickým aktem (pantomimou).

"Celý složitý postup výroby chleba je v tak jasném a zřetelném vztahu k védské filosofii a myšlení, že je přímo neuvěřitelné, že tento vztah neyl dosud v Evropě rozpoznán. Zrno mleté mezi dvěma kameny či stloukané v hoždíři symbolizuje člověka hmoždícího se za poznáním ve védské vizi světa coby "hmoždíře s paličkou". Tato všeobecně mezi Indoevropany rozšířená vize "mlýnských kamenů", nazývaných "nebe a Země" či "Pášyá", dobře dokládá svým smyslem a významem liturgický a posvátný původ celého procesu "mletí zrna."
Slovanské slovo "mouka" ("muka") od slovesa "mučit" (pův. "utrpením osvobozovat"- srovnej sanskrt. " Munčati" - "osvobodit se" a "mókša", "mukti"- "osvobození") je zase zřetelným dokladem a ceremoniálím symbolem celoživotního utrpení, kterému je člověk ze strany obou nelidských "kamenných" sil vystaven. Toto utrpení-"muka" však vůbec nevede ke smrti (!), ale právě naopak (!)- stává se důležitými porodními bolestmi rodícího se Poznání-"býka sómy", pravého védského duchovně chápeného Člověka - "Krista"!
Jan Kozák: Kořeny indoevropské duchovní tradice, nakl. Bibliotheca Gnostica, 2014,s 92-93.


V novém roce 2018 Vám přeju hodně lásky, času na odpočinek, pevné zdraví, vytrvalost, pravidelnost, nadhled na věci z té humorné stránky a hodně štěstí.

Věra Dudmanová
Poslední Aktualizece: Leden 01, 2018

Příspěvky

Zanechej komentář

Zanechej odpověď

text_captcha
Komentáře některých zákazníků z uplynulých let. I Vy nám napište! Kontaktujte nás.
"Ahoj. Chtěl jsem Vám jen poděkovat za video, které jste umístili na youtube. Jsem z USA a v kosení nováčkem. Ta videa jsou velmi velmi užitečná. Požehnání vám a celé rodině."
- Pablo Teodoro
"Vážená Věro a Neile, jsem z Holandska (okres Friesland) a kosím přes 30 let. Kosil jsem intenzivně asi 2 700 m2, protože tady v Holansku jsme používali velmi těžkou kosu (tlustou a širokou asi 9 cm) a velké těžké kosiště s rukojeťmi natočenými dopředu. Letos jsem hledal na internetu něco k technice naklepávání a kosení a natrefil jsem na vaše stránky. Zkontaktoval jsem Vás a hned jsem si koupil kosu, kosiště a brousky (slavný Rozsutec) a skvělou babku na naklepávání do společnosti Schroeckenfux z Rakouska."
- Albert Hofstra
"Vážení Kosime, díky velice moc za Vaše video o naklepávání kosy. Díky vám se moje dovednost v naklepávání kosy hodně zlepšila. 

Mnoho pozdravů z Katalánska, Barcelona"

- Dalmau Amath
"Díky:-) "Nadchlo mě, že i já, městský člověk kosením nepolíbená jsem schopná po jednom odpoledni kosit celkem slušně a bez větší námahy!Děkuji všem lidem na kurzu a především vedoucím, za krásné a poetické odpoledne:-) "
- Iveta
"Děkuji za rychlou mezinárodní přepravu. Kosa a kosiště jsou skvělé! Naklepání je technicky perfektní, jsem dojat!!! Zdravím z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
'Dvě nové kosy konečně doma. Děkuji Vám a mnoho pozdravů z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Dobrý den, propadl jsem kouzlu ručniho kosení a váš web mi k tomu hodně pomohl. Děkuji za to. Chtěl bych si koupit kvalitní rak.kosu,ale navím jakou délku.Budu si vyrábět i kosištì. Mám ruskou 65 ku a pozemek někde křivý, někde rovný. Doporučíte? Díky a pěkný den."
- Michal Kopecký
"Vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Jsem rehabilitační lékařka, a vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Tak se mějte hezky, a se dobře kosí, a přeju hezký den! "
- Alexandra Vosátková
"Pěkná rychlost. Šlo o mou druhou objednávku. Výborná babka (jsem dojat) a nejlepší kladívko, jaké jsem kdy měl. Děkuji!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"vaše stránky naprosto miluju. Zrovna jsem dostal kosu přes internet a už se mi moc líbí, i když je to celé kovové. Opravdu se chystám tomu věnovat mnoho času a bylo by skvělé, kdybych jednou ovládl klepání kosy. Tady šťastlivec((: Díky za všechny další informace. Býval bych si nemyslel, že s kosou se pojí takové krásné techniky. Není nad stará řemesla!! ((-:

Zdraví,"

- Andreas Heijdendael
"Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) Ahoj Věro a Neile Díky moc za odkaz, je to úžasné!!! Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) a to druhé video: 20 lidí kosí spolu, to je velmi dojemné a rád se na to dívám. Jsem už zase osamělý sekáč v naší zahradě, ale teď se to mění, dělám na kosišti pro svou dceru Terezku, ráda kosí. Až trochu potrénujeme, natočíme nějaké video a pošleme vám to, ať nás vidíte spolu. Ještě jednou díky, z Poděbrad Pozdravte Ferdu  a žijte krásně"

Poznámka editora: Honzův email se vztahuje k jednomu z videí "3 studenti", kde je sám v hlavní roli, sekáč v popředí.

- Honza Urbánek
"Dobrý den, jsem sekáč teoretik, zatím, čtu s nadšením vše zde psané a mám z toho v hlavě guláš, zatím, a nemám muže, který by mi s tím technicky pomohl, s výběrem, sestavením a následným naklepáváním i broušením. Jsem však schopná všeho, jen potřebuji v začátku vaši pomoc jak to tak čtu. Ovšem jít na kurz a nemít kosu a kosiště je blbost a tak prosím o radu s výběrem. Svažitý pozemek mám v severních Čechách, terén nelehký a členitý, já mám 170 cm, žena střední postavy a 55 let - šikovná myslím... tatínek kosil, ale už nežije a já to zkusila jen párkrát za mlada...ale teprve nyní se opět těším, že bych toto sama uměla také a moje zahrada se těší také, sekaček už máme obě plné zuby."
- Naděžda Houzarová
"Ahoj Věro a Neile, včera jsem obdržel kosu Falci a deku. Kosa je záležitost krásy a tartanová deka je úžasná. Je škoda, že je tady dole v Austrálii ještě léto, je moc horko na to, abych se do deky schoulil. Děkuji za produkty takové skvělé kvality. Zdravíčko."
- Ed Adamthwaite
"Dobrý deň, ako jeden z mnohých Vašich spokojných zákazníkov Vám chcem poďakovať za expresné vybavenie zásielky, ktorá prišla včera 21.05.09. Mám doma 4 ks rôznych kôs a aj kosísk, kosím - ak sa to dá nazvať kosením - minimálne 9 rokov, ale až včera som konečne držal v rukách kosu čo sa s ňou dalo aj kosiť. Ešte raz ďakujem. S pozdravom"
- M. Pecho
"Děkuji za brilantní vyřízení mé objednávky po zakoupení kosy. Již se snažím ožvýkávat svůj svahovitý pozemek a moc mne to baví. Teď ještě ten srp... děkuji a zdravím vás"
- Houzarová
"Dobrý den, nedávno jsem u Vás zakoupil kosu 120cm dlouhou, označenou jako pro sportovní účely. Kosa mi přišla výborně naklepaná. Já ji používám na normální sečení větších ploch. Na začátku jsem měl trochu obavu ze zvládnutí tohoto nástroje a jestli to nejsou vyhozené peníze, ale opak je pravdou. Sečení s touto kosou je úplně jiné než s běžnou 70-90cm kosou. Záběr na jedno seknutí je 20 až 30cm, dle hustoty trávy. Metry tak přibývají mnohem rychleji a člověk se tolik neunaví. Za 2 hodiny poseču 500m2 klidným tempem, aniž bych se honil a ještě je čas na odpočinek a rozhlížení po kraji. Kosa je náročnější na správné nabroušení a není vhodná do hodně tvrdé a vysoké trávy. Tuto kosu vřele doporučuji na větší rovné plochy s jemnější travou. I můj bratr, který nemá se sečením mnoho zkušeností si ji pochvaluje.

Také musím ocenit zde zakoupenou kosu pro leváky. Bohužel byla jen v délce 70cm. Při sečení větších ploch je skvělé mít možnost vystřídat ruce a zapojit protilehlé svalové partie. Člověk tak má možnost se vyhnout bolesti zad a nesymetrickému posilování svalů. Pokud by byla možnost zakoupit levou kosu 80 nebo 90 cm, měl bych zájem. Na Kosimesnadno jsem si oživil spoustu informací, co mě učil praděda, děda i táta. Děkuji a přeju hodně štěstí a úspěchů."

- Jiří Vrbický
"Witam, jestem bardzo zadowolony z zakupów. Kupiem oselki bo w Polsce nigdzie nie ma porzadnych oselek. Kosa po ostrzeniu rozutecem zaczêla normalnie kosiæ. Dziekujê i pozdrawiam."

"Dobrý den, jsem velmi spokojený s nákupem. Kupuji si brousky, protože v Polsku nemají nikde pořádné brousky. Po použitím brousku Rozsutek kosa úplně normálně kosí. Děkuji a zdravím."

- Tomasz Szulecki
"Moje přednaklepaná kosa krájí trávu jak máslo a usekne mi trávník víc nakrátko než bych to zvládl se sekačkou. Dokonce I cena je v dobrém smyslu ostrá, protože mě to nestálo víc, než špatná kosa, jakou jsme si koupil v místním obchodě v Belgii. Ale kosa od Neila má tak moc lepší kvalitu po všech stránkách. Jsem velmi spokojený zákazník. "
- Valleyken, Belgie
"Dobrý den ,  dnes mi pošťák v deset dovezl kosu . Krásná práce- díky za vyklepání a za obchod. Pěkný den."
- Michal Kopeck
"Poděkování Děkuji za bleskové zaslání naklepané rakouské kosy. Kosí nádherně. Jsem maximálně spokojen."
- Petr Linhart
"Ráda bych mnohokrát poděkovala za neuvěřitelně bleskové vyřízení objednávky. A proč píšu až teď po pěti dnech, co mi kosa dorazila? No přece proto, že až doteď jsem kosila - kosení je prostě radost. A teď už bez legrace, kosu jsem opravdu hned vyzkoušela a dokonce i můj manžel (má jinak obecně kladnější vztah k sekačkám) a spokojenost je velká. Děkuji”
- Věra L. Válová
"Radost kosit. Vždy som kosil rád, ale teraz kosím ešte radšej. Ďakujem."
- Martin Babinec