Nové Ergonomické kosiště rakouského stylu skladem od 15.9.20

Film Himalaya- Karavana

v Videa, Vše Prosinec 11, 2012. 0 příspěvek

“Když jsem začínal svou lékařskou praxi před dvaceti lety…V té době Americké lékařské sdružení se oficiálně postavilo proti myšlence, že strava má cokoliv co do činění s nemocí a prohlásilo, že používání bylinek, vitamínů a homeopatických léčiv je šarlatánství….Bylo to na základě čtení knihy Westona Pricea, že jsem se rozhodl stát se doktorem, a je to tato kniha, ke které se vždycky navracím, když vyvstanou otázky ohledně výživy…Priceova kniha je důležitá ze dvou důvodů: tím prvním je to, že ukazuje prostřednictvím fotografie, jak zdraví lidé vypadají. Mají široký obličej, bezchybné rovné zuby a svalstvo, pěkně stavěnou fyzickou konstituci. Zadruhé popisuje charakteristiku jejich stravy, kterou lze shrnout do dvou slov:nutrient-dense (s vysokou koncentrací živin). Strava izolovaných zdravých národů byla extrémně bohatá na minerály a vitamíny včetně určitých vitamínů, které se nacházejí pouze v živočišných tucích. Ve skutečnosti to byly potraviny bohaté na živočišné tuky, kterých si tito lidé cenili nejvýše na dobré zdraví, životní sílu, nepřítomnost nemocí a snadné rozmnožování. Žádná z těchto skupin, které studoval, nekonzumovala nízkotučnou vegetariánskou stravu, žádná nejedla všechny své potraviny syrové, žádná z nich nepraktikovala jakýkoliv systém kombinace potravin.” Thomas C. Cowan, MD: The Fourfold Path to Healling: Working with Laws of Nutrition, Therapeutics, Movement and Meditation int the Art of Medicine (Čtverá stezka ke zdraví: Práce se zákony výživy, terapií, pohybu a meditace v lékařském umění)

Nedávno jsme doma shlédli zajímavý film  Himalaya- Caravan, a kdo máte možnost, určitě ho shlédněte, protože stojí za to – zda vyjít s tvrdohlavým dědečkem, který snad již zchází z umu, na cestu s jaky naloženými pytli se solí na výměnu za obilí v den, který určili pomocí astrologie či jiných předpovědí  lámové, kteří moc nehospodaří a nechodí s jaky po horách, nebo zda jít v karavaně s mladým a silným náčelníkem a řídit se”zdravým selským”, který se postará o to, aby se jim vyhnula sněhová bouře.. Tedy jde (alespoň na začátku filmu) o rozhodování mezi tradicí a  mladým moderním rozumem ( než se obojí spojí…)

Znovu jsem si uvědomila, že ačkoliv dr. Price, pokud vím, nenavštívil země, jako je Tibet či Nepál, kde je patrný vliv hinduistické vegetariánské máslové Indie, ale i Číny, tak to, co tamější lidi po tisíciletí udržovalo při zdraví, je nepochybně živočišný tuk v podobě jačího másla (Jeden autor i nazval svou knížku o Tibetu Jačí máslo, černý čaj, a vyšla i česky) . Nedělám si iluzi o postupné modernizaci těchto zemí a o tom, že i tam je možné si koupit tyčinku Mars či coca-colu, že si čaj dnes nasytí kostkami cukru, ale nejednou jsem četla, že ve vysokých výškách se tradičně horolezci a horalé posilují sušeným masem a že jednou z tradičních hlavních potravin na horách je máslo v čaji či čaj s máslem a solí. Sama jsem to doma zkusila a chutná to tak trochu jako polévka. Trochu jsem se divila, že jeden známý horolezec předal paní Janě Paulové vysoko v horách tatranku, o které prohlásila, že v životě nejedla něco tak dobrého – jenže možná za cenu, že poté ještě rychleji ztrácela síly, o čemž píše ve své mimořádně povedené knížce Jak běžet do kopcefollow, jenže vlastně to bylo od onoho horolezce velice statečné, že se vůbec o cokoliv podělil.

Kniha Jany Paulové
Jak běžet do kopce s
vystižnými ilustracemi
její dcery Adély, moc
se povedla…četla jsem
ji aspoň dvakrát

Čili jíst mohli Nepálci třeba jen luštěniny s nějakou obilovinou, trochu sýra, jen občas kousek jačího či kozího masa, ale to máslo tam prostě vždycky bylo jako základ v čaji a s ním spolupůsobící vitamíny A, D a K2, díky nimž minerály z himalájské soli využijí. Jak prozíravé. Napadá mě i, že různé himalájské doplňky stravy či čaje dovážené na náš trh jsou jistě nejúčinnější i v tomto kontextu (když je máslo zařazeno do stravy). Onen nešťastný vitamín K2 (živočišný K) mnoha moderním lidem chybí, což je u příjmu vitamínu D údajně relativně nebezpečné, protože se zvýšením příjmu vit. D stoupá potřeba po K2 (faktor X či Priceův faktor), který zajišťuje, aby nedocházelo ke zvápenatění měkkých tkání (a tedy k  žlučníkovým kamenům i u mladých lidí, jejichž rodiče, kteří vyrostli na másle,  je neměli, nebo aspoň ne tak brzo jako oni. Také zajišťuje optimální vývin pěkného obličeje miminka, zejména jeho střední části, viz odkazy) Teprve nedávno (po desítkách let od jeho objevení dr. Priceem) se přišlo na jeho  důležité funkce v organismu, na to, že ho naše tělo využívá jinak než vitamín K1 z rostlin a že není zcela korektní označovat obsah u rostlinných potravin souhrnně vitamínem K, podobně jako uvádět u rostlinných potravin (jako je mrkev, dýně apod.) vitamín A.

Každopádně se mi film Himaláje-Karavana o tradiční kmenové společnosti, který byl nominován jako cizojazyčný film na Oskara, moc líbil –  jednak jako příběh, i jako oživlý obraz.

Postranní sloupek z knihy Vyživující tradice:

Perníčky s máslovou čokoládou,
i čokoládovou polevu
dělám z másla, má to
jedinou nevýhodu: budu
muset dělat novou várku
perníčků…

Výzkum Westona Pricea je buď mylně vykládán – vitariány (konzumují pouze syrovou rostlinnou stravu, pozn. překl.), nadšenci proti obilovinám a dokonce i vegetariáni prohlásili jeho práci za svou – nebo je ignorován. V zemi, v níž celý ortodoxní zdravotní establišment odsuzuje nasycené tuky a cholesterol z živočišných zdrojů, v níž se pevným inventářem staly prodejní automaty ve školách, kdo chce slyšet něco o potulném zubaři, který varoval před nebezpečím cukru a bílé mouky, který si myslel, že by děti měly požívat olej z tresčích jater a který věřil, že máslo je zdravým jídlem číslo jednaAncient Dietary Wisdom for Tomorrow’s Children


Odkazy:

http://www.westonaprice.org/fat-soluble-activators/x-factor-is-vitamin-k2follow (spousta informací k vitamínu K2, které nejsou běžně známé, v angličtině)

http://www.csfd.cz/film/38059-himalaj-karavana/follow (česky- recezne k filmu)

Štítky: film, himaláj-karavana
Poslední Aktualizece: Březen 12, 2017

Příspěvky

Zanechej komentář

Zanechej odpověď

text_captcha
Komentáře některých zákazníků z uplynulých let. I Vy nám napište! Kontaktujte nás.
"Radost kosit. Vždy som kosil rád, ale teraz kosím ešte radšej. Ďakujem."
- Martin Babinec
"vaše stránky naprosto miluju. Zrovna jsem dostal kosu přes internet a už se mi moc líbí, i když je to celé kovové. Opravdu se chystám tomu věnovat mnoho času a bylo by skvělé, kdybych jednou ovládl klepání kosy. Tady šťastlivec((: Díky za všechny další informace. Býval bych si nemyslel, že s kosou se pojí takové krásné techniky. Není nad stará řemesla!! ((-:

Zdraví,"

- Andreas Heijdendael
"Pěkná rychlost. Šlo o mou druhou objednávku. Výborná babka (jsem dojat) a nejlepší kladívko, jaké jsem kdy měl. Děkuji!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Ahoj Věro a Neile, včera jsem obdržel kosu Falci a deku. Kosa je záležitost krásy a tartanová deka je úžasná. Je škoda, že je tady dole v Austrálii ještě léto, je moc horko na to, abych se do deky schoulil. Děkuji za produkty takové skvělé kvality. Zdravíčko."
- Ed Adamthwaite
"Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) Ahoj Věro a Neile Díky moc za odkaz, je to úžasné!!! Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) a to druhé video: 20 lidí kosí spolu, to je velmi dojemné a rád se na to dívám. Jsem už zase osamělý sekáč v naší zahradě, ale teď se to mění, dělám na kosišti pro svou dceru Terezku, ráda kosí. Až trochu potrénujeme, natočíme nějaké video a pošleme vám to, ať nás vidíte spolu. Ještě jednou díky, z Poděbrad Pozdravte Ferdu  a žijte krásně"

Poznámka editora: Honzův email se vztahuje k jednomu z videí "3 studenti", kde je sám v hlavní roli, sekáč v popředí.

- Honza Urbánek
'Dvě nové kosy konečně doma. Děkuji Vám a mnoho pozdravů z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Děkuji za brilantní vyřízení mé objednávky po zakoupení kosy. Již se snažím ožvýkávat svůj svahovitý pozemek a moc mne to baví. Teď ještě ten srp... děkuji a zdravím vás"
- Houzarová
"Vážení Kosime, díky velice moc za Vaše video o naklepávání kosy. Díky vám se moje dovednost v naklepávání kosy hodně zlepšila. 

Mnoho pozdravů z Katalánska, Barcelona"

- Dalmau Amath
"Moje přednaklepaná kosa krájí trávu jak máslo a usekne mi trávník víc nakrátko než bych to zvládl se sekačkou. Dokonce I cena je v dobrém smyslu ostrá, protože mě to nestálo víc, než špatná kosa, jakou jsme si koupil v místním obchodě v Belgii. Ale kosa od Neila má tak moc lepší kvalitu po všech stránkách. Jsem velmi spokojený zákazník. "
- Valleyken, Belgie
"Vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Jsem rehabilitační lékařka, a vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Tak se mějte hezky, a se dobře kosí, a přeju hezký den! "
- Alexandra Vosátková
"Díky:-) "Nadchlo mě, že i já, městský člověk kosením nepolíbená jsem schopná po jednom odpoledni kosit celkem slušně a bez větší námahy!Děkuji všem lidem na kurzu a především vedoucím, za krásné a poetické odpoledne:-) "
- Iveta
"Dobrý den, nedávno jsem u Vás zakoupil kosu 120cm dlouhou, označenou jako pro sportovní účely. Kosa mi přišla výborně naklepaná. Já ji používám na normální sečení větších ploch. Na začátku jsem měl trochu obavu ze zvládnutí tohoto nástroje a jestli to nejsou vyhozené peníze, ale opak je pravdou. Sečení s touto kosou je úplně jiné než s běžnou 70-90cm kosou. Záběr na jedno seknutí je 20 až 30cm, dle hustoty trávy. Metry tak přibývají mnohem rychleji a člověk se tolik neunaví. Za 2 hodiny poseču 500m2 klidným tempem, aniž bych se honil a ještě je čas na odpočinek a rozhlížení po kraji. Kosa je náročnější na správné nabroušení a není vhodná do hodně tvrdé a vysoké trávy. Tuto kosu vřele doporučuji na větší rovné plochy s jemnější travou. I můj bratr, který nemá se sečením mnoho zkušeností si ji pochvaluje.

Také musím ocenit zde zakoupenou kosu pro leváky. Bohužel byla jen v délce 70cm. Při sečení větších ploch je skvělé mít možnost vystřídat ruce a zapojit protilehlé svalové partie. Člověk tak má možnost se vyhnout bolesti zad a nesymetrickému posilování svalů. Pokud by byla možnost zakoupit levou kosu 80 nebo 90 cm, měl bych zájem. Na Kosimesnadno jsem si oživil spoustu informací, co mě učil praděda, děda i táta. Děkuji a přeju hodně štěstí a úspěchů."

- Jiří Vrbický
"Witam, jestem bardzo zadowolony z zakupów. Kupiem oselki bo w Polsce nigdzie nie ma porzadnych oselek. Kosa po ostrzeniu rozutecem zaczêla normalnie kosiæ. Dziekujê i pozdrawiam."

"Dobrý den, jsem velmi spokojený s nákupem. Kupuji si brousky, protože v Polsku nemají nikde pořádné brousky. Po použitím brousku Rozsutek kosa úplně normálně kosí. Děkuji a zdravím."

- Tomasz Szulecki
"Ahoj. Chtěl jsem Vám jen poděkovat za video, které jste umístili na youtube. Jsem z USA a v kosení nováčkem. Ta videa jsou velmi velmi užitečná. Požehnání vám a celé rodině."
- Pablo Teodoro
"Ráda bych mnohokrát poděkovala za neuvěřitelně bleskové vyřízení objednávky. A proč píšu až teď po pěti dnech, co mi kosa dorazila? No přece proto, že až doteď jsem kosila - kosení je prostě radost. A teď už bez legrace, kosu jsem opravdu hned vyzkoušela a dokonce i můj manžel (má jinak obecně kladnější vztah k sekačkám) a spokojenost je velká. Děkuji”
- Věra L. Válová
"Dobrý den, propadl jsem kouzlu ručniho kosení a váš web mi k tomu hodně pomohl. Děkuji za to. Chtěl bych si koupit kvalitní rak.kosu,ale navím jakou délku.Budu si vyrábět i kosištì. Mám ruskou 65 ku a pozemek někde křivý, někde rovný. Doporučíte? Díky a pěkný den."
- Michal Kopecký
"Poděkování Děkuji za bleskové zaslání naklepané rakouské kosy. Kosí nádherně. Jsem maximálně spokojen."
- Petr Linhart
"Dobrý den, jsem sekáč teoretik, zatím, čtu s nadšením vše zde psané a mám z toho v hlavě guláš, zatím, a nemám muže, který by mi s tím technicky pomohl, s výběrem, sestavením a následným naklepáváním i broušením. Jsem však schopná všeho, jen potřebuji v začátku vaši pomoc jak to tak čtu. Ovšem jít na kurz a nemít kosu a kosiště je blbost a tak prosím o radu s výběrem. Svažitý pozemek mám v severních Čechách, terén nelehký a členitý, já mám 170 cm, žena střední postavy a 55 let - šikovná myslím... tatínek kosil, ale už nežije a já to zkusila jen párkrát za mlada...ale teprve nyní se opět těším, že bych toto sama uměla také a moje zahrada se těší také, sekaček už máme obě plné zuby."
- Naděžda Houzarová
"Dobrý deň, ako jeden z mnohých Vašich spokojných zákazníkov Vám chcem poďakovať za expresné vybavenie zásielky, ktorá prišla včera 21.05.09. Mám doma 4 ks rôznych kôs a aj kosísk, kosím - ak sa to dá nazvať kosením - minimálne 9 rokov, ale až včera som konečne držal v rukách kosu čo sa s ňou dalo aj kosiť. Ešte raz ďakujem. S pozdravom"
- M. Pecho
"Vážená Věro a Neile, jsem z Holandska (okres Friesland) a kosím přes 30 let. Kosil jsem intenzivně asi 2 700 m2, protože tady v Holansku jsme používali velmi těžkou kosu (tlustou a širokou asi 9 cm) a velké těžké kosiště s rukojeťmi natočenými dopředu. Letos jsem hledal na internetu něco k technice naklepávání a kosení a natrefil jsem na vaše stránky. Zkontaktoval jsem Vás a hned jsem si koupil kosu, kosiště a brousky (slavný Rozsutec) a skvělou babku na naklepávání do společnosti Schroeckenfux z Rakouska."
- Albert Hofstra
"Děkuji za rychlou mezinárodní přepravu. Kosa a kosiště jsou skvělé! Naklepání je technicky perfektní, jsem dojat!!! Zdravím z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Dobrý den ,  dnes mi pošťák v deset dovezl kosu . Krásná práce- díky za vyklepání a za obchod. Pěkný den."
- Michal Kopeck