Nové Ergonomické kosiště rakouského stylu skladem od 15.9.20

Nápoje

v Vše, Z knihy Výživující tradice Květen 08, 2011. 0 příspěvek

Sally Fallonová 
Mary G. Enigová, PhD

Translation © Věra Dudmanová

Doma připravovaný kvašený nápoj z “houby” kombucha, jejíž blahodárné účinky seriozněji zkoumali v Akademii věd SSSR. Byla používána po staletí na Dálném východě, rozšířila se až do Evropy. Etymologie názvu není zcela jasná, i když koncové české [cha] pravděpodobné pochází z anglické transkripce japonského slova ča (茶) , tedy čaj, nápoj. (Možná je lepší starší houby nesplachovat do WC, už jsem četla příběh o tom, jak pak nešel po letech vysát septik, protože bylo třeba se nejprve probít tlustou vrstvou ohromného koláče kombuchy o průměru septiku…?) Pozn. překl.

Většina knih o výživě má málo co říci k tomu, co pijeme, a přesto hraje naše volba toho, co pijeme, důležitou roli v určování našeho zdraví. Hlavním faktorem přispívajícím k pohromě degenerativních onemocnění postihujících Ameriku je národní milostná aféra s nealkoholickými nápoji. Američané spotřebovali v roce 1990 nealkoholických nápojů 163 l na osobu- téměř dvojnásobek množství z roku 1970. Nealkoholické nápoje si našly cestu do ručiček malinkých dětí a do prodejních automatů ve státních školách. Stala se z nás Pepsi degenerace. 

Co je na nealko nápojích špatného? Prostě úplně všechno. Zaprvé jsou zatíženy sladidly- obvykle kukuřičným sirupem s vysokým obsahem fruktózy- nebo náhradními sladidly, zejména aspartamem. Již jsme hovořili o škodlivém účinku rafinovaného cukru, především fruktózy na každý orgán a systém v těle. Cukr v limonádě není nic jiného než holé kalorie a působí jako antinutriční látka. Cukr v nealkoholických nápojích představuje 35 % z celkové spotřeby cukru v USA a více než kterýkoliv jiný zdroj přispívá k tomu, co se stalo národní závislostí na sladkých potravinách všeho druhu.

Náhražky cukru nedělají nic, co by snížilo závislost či touhy po sladce chutnajících potravinách, a pokusy ukázaly, že náhražky cukru vám ani nepomohou snížit váhu- někteří lidé ve skutečnosti přiberou, když pijí dietní limonády. Navíc mají svá vlastní rizika.  Nejvíce používané umělé sladidlo – aspartam nebo Nutra-sweet– je neurotoxickou látkou, která byla dána do souvislosti s řadou zdravotních problémů včetně závratí, zhoršeného vidění, silné bolesti svalů, ztuhlosti končetin, pankreatitidy (zánět slinivky, pozn. překl.), krvácení sítnice, záchvatů a depresí. Existuje podezření, že způsobuje vrozené vady a narušení chemických pochodů v mozku. Badatelé z Utažské státní univerzity zjistili, že i při nízkých hladinách aspartam způsobuje nepříznivé změny v podvěsku mozkovém u myší. Podvěsek mozkový je hlavní žláza, na které závisí správná funkce všech biochemických procesů. 

Když se aspartam stráví, štěpí se na aminokyselinu fenylalanin a kyselinu aspartovou plus methanol. Methanol neboli dřevný líh je známým jedem. Methanol se rovněž nachází v ovocných šťávách a naše vládní úřady se tohoto faktu pevně chytily, aby nás ujistily, že methanol jako vedlejší produkt aspartamu je neškodný.  Nepoukazují na to, že obsah methanolu v dietních nealkoholických nápojích je 15 až 100 krát vyšší než v ovocných šťávách. V každém případě bezpečná úroveň methanolu nikdy určena nebyla.

Kromě cukru a náhražek cukru obsahuje většina nealkoholických nápojů kyselinu fosforečnou – to je to, co vás “nakopne”. Kyselina fosforečná brání vstřebávání vápníku a magnézia ve střevech a tím přispívá ke křehkým a lehce lámavým kostem a osteoporóze nebo ke kostní ztrátě u dospělých. Nedostatek magnézia přispívá k poškození imunitního systému, únavě, vysokému krevnímu tlaku a k mnoha dalším neduhům. Kyselina fosforečnáje také možná hlavní příčinou ledvinových kamenů.

Mnoho nealkoholických nápojů také obsahuje kofein. Kofein a jemu příbuzná látka theobromin (z čaje a kakaa) jsou jako cukr ve svých účincích na organismus.

Dnes spíš využívám krabičky
od čaje k uchovávání bylinek,
ale občas si čaj stále neodepřu –
snad vlivem anglického manžela,
českých čajoven i Japonska,
kde jsem navštěvovala
seminář čajového obřadu,
pozn. překl.

Stimulují adrenální žlázy (nadledvinky, pozn. překl.), aby se uvolnila látka podobná adrenalinu, která naopak přiměje játra k uvolnění cukru do krevního řečiště. Tohle je to, co vám dá “vzpruhu”, když pijete kávu, čaj nebo nealkoholické nápoje s kofeinem. Problém je, že jemný mechanismus regulace krevního cukru nemůže snášet dlouho stimulaci z návykového přijímání kofeinu.  Mechanismy snižující krevní cukr často jednají nepřiměřeně a způsobují nízký krevní cukr a jeho doprovodné obtíže, jako je chronická únava, závrat, deprese, alergie a poruchy chování.

V tuto chvíli sice kávu doma
“nepřechováváme”, ale občas
si ji pohříchu také dám
 a
s domácí smetanou
..., pozn. překl.

 

 

Nápoje s obsahem kofeinu dráždí sliznici žaludku a způsobují zvýšení kyseliny v žaludku. Působí na nervový systém, vedou k nespavosti a roztěkanosti. Dlouhodobé užívání kofeinu může přispět k jakékoliv z dlouhé řady vážných onemocnění, jako je rakovina, kostí ztráta, mentální poruchy a vrozené vady.  Účinky kofeinu na nervový systém jsou nejvíce zřejmé u dětí – a přesto nápoje typu koly se staly standardní potravinou našich mladých.  Pokud by měla být káva uvedena jako nová droga dneška, údajně by nedostala schválení od FDA. Nejlépe je vyhýbat se všem zdrojům kofeinu a jemu příbuzným látkám- nejen kolám, ale i kávě a čaji, dekongestantům, pilulkám pep pill*, aspirinu, dieretikám a – a s politováním to říkáme- čokoládě.

Hladiny energie a náladu nám může ale povznést třeba jen hudba, u mě osobně píseň Johnyho Cashe Zatanči si, když nemáš dobrou náladu- oh, come on, Get Rhytm, if you get the blue

  Poslední ránou je to, že výrobci nealkoholických nápojů vylepší své výtvory všelijakými umělými dochucovadly, barvami  a konzervanty, z nichž o většině existují pochybné výroky ohledně jejich bezpečnosti. Celá směs je jen míchanicí chemikálií a vymyšlená tak, aby z nás vysávala fyzické a duševní zdraví. Limonáda je hotovým nápojem ďáblovým. (Zdá se, že pro dítě je lok piva desítky menší zlo než limonáda, pozn. překl.) Pokud se rozhodnete zlepšit stravovací návyky své rodiny, tady je začátek, ta první pozice, jakou můžete zaujmout. Nekupujte nealkoholické nápoje, držte se od nich a dělejte, co můžete, abyste své děti od jejich pití odradili.

Filmu Idiokracie (Idiocracy-komediální scify, nebo snad dokument?) se sice nedostalo zatím velké publicity- klade nám otázku, jaká je budoucnost lidské inteligence. Hlavní hrdina se po zmrazení ocitá uvízlý v roce 2505 s lidmi, jejichž IQ bylo velice nízké, z vodovodního kohoutku budoucnosti tekla jakási limonáda zelené barvy. (Pozn. překl.)

Seznam nápojů, jakým se vyhýbat, je dlouhý- nealkoholické nápoje, slazené nápoje a mléko, které bylo pasterizované a homogenizované.  Káva, čaj a kakao jsou tradičními nápoji, ale obsahují povzbuzující látky, kterým je nejlepší se vyhnout. Do této skupiny musíme přidat ještě další- ovocný džus – protože proces odšťavňování ovoce koncentruje jeho sladkost. Ve sklenici pomerančového džusu je tolik cukru, co ve sladké tyčince- a většina z toho je fruktóza, která je škodlivější než sacharóza (a ještě sladší, pozn. překl.) Konzumace jablečného džusu byla již dána do souvislosti s neprospíváním nemluvňat. Přemíra konzumace ovocných šťáv také může narušit kyselo-zásaditou rovnováhu těla a způsobit, že moč se stane zásaditější než kyselá. Dokonce nadměrná konzumace zeleninových šťáv, které nejsou sladké, může způsobit nerovnováhu. Čerstvé ovoce je chutné a zdravé v umírněném množství, ale i přílišné dopřávání si ovoce, může vést k vážným nedostatkům minerálů. (…jak “politicky nekorektní” výrok při všech těch mantrách konzumovat hlavně ovoce a zeleninu, pozn. překl.). Naše přirozené “centrum sytosti” (v hypothamamickém centru, pozn. řekl.) nám brání, abychom jedli příliš ovoce najednou, ale v ovocném džusu dostáváme koncentrovanou sladkost– ekvivalent několika kusů ovoce- během několika rychlých hltů (Mozek zkrátka nemá dost času a tedy vůbec šanci dát tělu signál, že už máme fruktózy dost, narozdíl u pomalejšího pojídání celého ovoce a fruktózy obsažené v ní, pozn. překl.). Navíc většina džusů je filtrována a pasterizována, tudíž umrtvena, skoro jako rafinovaný cukr a bílá mouka. Konzumace ovocného džusu by měla být omezena na jednu či dvě unce (30 ml) najednou, zředěného s vodou, abyste nepřijali více fruktózy, než kolik byste spotřebovali z jednoho kusu ovoce. 

A co voda? Měli bychom pít destilovanou nebo filtrovanou, z láhví, nebo z kohoutku, tvrdou, či měkkou?  Důkazy směřují k tvrdé, což je voda obsahující hodně ionů minerálů a jaká je velmi ceněná pro své blahodárné zdravotní účinky. Několik studií ukazuje, že výskyt koronárních srdečních onemocnění je nižší v lokalitách, kde je dostupná tvrdá voda. Oblasti světa známé dlouhověkostí tamějšího obyvatelstva- především Kavkaz, země Hunzů a Vilcamamba v Jižní Americe- jsou všechny zalévány bohatě mineralizovanými potoky dešťové vody z omílající aktivity vysokohorských ledovců.

Srovnávací studie vody v okrsku Deaf Smith v Texasu s vodou v Dallasu přišla se zajímavým profilem složek ideální pitné vody. Obyvatelé okrsku Deaf Smith jsou věhlasní svými dobrými zuby a strukturou kostí- mají málo zlomenin dokonce i ve vyšším věku. Rentgen jak lidí tak zvířat ukazuje nezvyklou velikost a hustotu kostí, příčné řezy dlouhých kostí jsou přibližně o 50 % větší ve své tloušťce než u lidí žijící v jiných oblastech. Na druhou stranu kosti  obyvatel Dallaského okrsku se snadno lámou a pomalu se hojí. Rozbory vody v obou okrscích odhalily překvapující skutečnost, že obsah vápníku ve vodě v okrsku Dallas je 6 krát vyšší než ve vodě z okrsnu Deaf Smith. Jenže voda z okrsku Deaf Smith je 8 krát bohatší na jóddvakrát víc magnézia a  obsahuje řadu stopových prvků, které ve vodě z okresu Dallas chybějí. Zdá se, že magnézium a stopové prvky, především jód přispívají k enzymatickým procesům, které vejdou k vytvoření silných a zdravých kostí a magnézium je zabudováno do kosti samotné a podílí se na její síle. (Napadá mě podobnost s prameny v evropsky proslulých moravských lázních Luhačovice, ale dlouhodobé pití minerálek s vyšším obsahem fluoridů je ze zdravotního hlediska sporné, pozn. překl.)

Voda, která byla měkčena, je voda, kterou zbavili jejího obsahu minerálů. Změkčovače vody fungují tak, že vyměňují iony sodíku za iony jiných minerálů, aby konečný produkt měl vysoký obsah sodíku, ale málo minerálů. Používání změkčené vody má silnou spojitost se zvýšeným výskytem rakoviny, infarktů a mrtvic.*** 

Bohužel většina zdrojů vody je kontaminována řadou škodlivých chemikálií, což je důsledkem buď odtoku z farem a zahrad, nebo protože jsou úmyslně ošetřeny chlórem a fluoridem. Fluoridované** vodě bychom se měli vyhýbat za každou cenu. Fluorid je inhibitorem enzymů, který přispívá ke kostní ztrátě, deformitám kostí, rakovině a spoustě jiných onemocnění. Nabízí malou skutečnou ochranu proti zubnímu kazu. Minerální voda v láhvích se velice různí ve své kvalitě a není nutně bez kontaminantů.

 

Dětská zubní pasta značky
Weleda, příklad bylinkové
pasty bez flóru

Tak jaké je řešení? Pro většinu z nás není žádný dokonalý zdroj vody, ale zdá se, že nejlepším řešením je voda z kohoutku, která prošla filtrem. Keramický nebo lisovaný uhlíkový filtr odstraňuje všechny těžké kovy, chlór a jiné nečistoty, ale zanechává cenné minerály iony, jako je vápník, magnézium, jód, křemík a selen. Tyto typy filtrů jsou méně účinné při odstraňování fluoridů a dusičnanů. Některé filtrační systémy ženou vodu přes různé filtry, jeden je keramický nebo uhlíkový filtr, který odstraňuje těžké kovy a chlór, a druhý odstraňuje část fluoridu. (viz Zdroje.) Fluoridy a dusičnany mohou být také úplně odstraněny pomocí zařízení na úpravu vody reverzní osmózou. Bohužel tento proces vodu zbavuje její přirozenosti údajně natolik, že ani rostliny nerostou, jsou-li zalévány vodou upravenou reverzní osmózou. Nejmodernější zařízení na úpravu vody touto metodou vodu “restrukturalizují” tím, že ji nechají protéci oblázky. Reverzní osmóza také odstraňuje přínosné minerály, ale ty se dají znovu do stravy vrátit minerálním doplňkem, jakým je jemný jíl, a minerálními iony přidánymi do vody. (viz Zdroje.)

Kolik bychom měli vody pít? Konvenční rozum volá po 6-8 velkých sklenicích na den, ale orientální lékařství učí, že jde o rizikové počínání, které vystavuje nadměrné námaze ledviny. Ve skutečnosti když pijeme obyčejnou vodu s málem elektrolytů- (myslí se tím soli a minerály, které vedou el. proud, pozn. překl), tělo se ji snaží  co nejrychleji vyměšovat, aby se udržela homeostáza v krvi. Badatelé jak z Východu tak ze Západu varují, že nemírný příjem tekutin požívaných při jídle ředí žaludeční kyselinu a klade přílišnou zátěž na trávicí systém. Na druhou stranu  velké množství filtrované či destilované vody vypité v průběhu dne coby přechodné opatření se dosud s úspěchem používalo jako léčba řady chorobných stavů, jako jsou ledvinové kameny a toxémie. Dobrým pravidlem je vyhnout se přílišném pití tekutin od půl hodiny před jídlem až po dvě hodiny po jídle a při jídle usrkávat nápoje pomalu. Je také moudré vyhýbat se tekutinám, které jsou příliš horké a příliš chladné. Ledová voda při jídle činí  velké nároky na trávení. Voda, do které se vymačkalo trochu citrónu nebo šťávy z limetky, žízeň uhasí a prospěje trávení než obyčejná voda. 

Voda je vedlejším produktem metabolismů sacharidů a tuků. Tudíž strava s vysokým obsahem bílkovin, ale nízkým obsahem tuků a sacharidů, může vést k extrémní žízni.

Kráva Terezka se svou jalovicí
Bohuškou na pampeliškové
pastvině, letos nám ještě
kefír nedává, je před
otelením zasušená…

 

Studie nápojů z celého světa odhaluje, že tradiční společnosti často konzumovaly nápoje upravené lakto-fermentací (mléčným kysáním), vyrobené z ovoce, mléka, mízy, bylin a obilí. Mléčné kvašení je postup, při němž speciální bakterie přeměňuje cukry a škroby na blahodárné kyseliny. Toto pití je ceněno pro své léčivé účinky včetně schopnosti ulevit od problémů s trávením a zácpou. Povzbuzují laktaci (tvorbu mléka, pozn. překl.), posílí nemocné, zlepší trávení a podporují zdraví a sílu. Především jsou tyto nápoje považovány za něco víc než obyčejná voda díky svým schopnostem ulevit od žízně při těžké fyzické práci. Mnoho vitamínu a minerálů se ztrácí potem. Moderní výzkum odhalil, že tekutina s malým množstvím cukrů a minerálů v ionické formě je ve skutečnosti rychleji vstřebána než obyčejná voda, je zadržena důkladněji a má dodatečnou výhodu v tom, že rychle nahradí potem ztracené minerály. Tento výzkum byl použit k propagaci prodávaných nápojů pro sportovce- s vysokým obsahem cukru, míchanin plných přidatných látek (additivů) s obsahem malého množství elektrolytů. Ovšem přírodní mléčně kvašené nápoje obsahují spoustu hodnotných minerálů v ionizované formě a menší množství přírodních cukrů s kyselinou mléčnou a blahodárnými lactobacily, což všechno přispívá ke zdraví mnohými způsoby a zároveň uspokojuje pocity žízně.

Jak moderní nealko nápoje tak obyčejná voda jsou ubohými náhražkami za tyto zdraví podporující tradiční nápoje. Požité u jídla přispívají k důkladnému a snazšímu strávení jídla, požité při fyzické práci rychle nahrazují ztracené minerální iony, aby dodaly energizující vzpruhu,  organismus spíš obnovují, než aby vyčerpávaly jeho minerální zásoby.  Den, kdy každé město a vesnička v Americe bude vyrábět svůj vlastní osobitý nápoj vyrobený z místních produktů z lesů a polí, bude dnem, kdy Američané spatří úsvit nového věku dobrého zdraví a pohody- spolu s novou érou ekonomické síly založené na místní drobné produkci spíš než na rozsáhlé monopolní kontrole potravinářsko-zpracovatelského průmyslu.

K tématu alkoholických nápojů jsou důkazy také nekonzistentní. Zajisté je problém alkoholismu enormní, především v USA, kde je 15 – 20 miliónů alkoholiků nebo zhruba jeden z deseti. Alkoholici jsou náchylnější k nemocem a k nehodám než běžná populace a tíhnou k předčasnému umrtí.  Na druhou stranu  několik tradičních společností známých svou dlouhověkostí a dobrým zdravím svých občanů konzumuje umírněné množství piva nebo vína vyrobeného z hroznů, banánů a jiného ovoce. Tato vína mají většinou nižší obsah alkoholu než moderní druhy vína a piv. Výzkumy naznačují, že mírná konzumace alkoholu, především vína může chránit před srdečním onemocněním.  Jedna často citovaná studie říká, že ti, co pijí střídmě-jeden až dvě sklenice vína denně- žijí obecně déle, než ti, kteří si ho dopřávají přes míru, a než ti, kteří nepijí vůbec, ale to je možná způsobené skutečností, že takoví lidé mají tendenci být umírnění ve všech svých návycích a mohou si asi víc dovolit výživnější stravu. Jiné studie dávají i mírnou konzumaci alkoholu do souvislost is rakovinou prsu. 
Náboženství světa se liší ve svých zákonech o konzumaci alkoholu, ale většina se shoduje v tom, že ti, kteří jsou na duchovní cestě nebo ti, kteří si zvolili život v oddané službě, by se měli alkoholických nápojů vystříhat. Pokud přece jen pijete, naléháme na vás, abyste přijímali jen víno nebo nepasterované pivo při jídle ve velmi mírném množství a čas od času abstinovali od všech alkoholických nápojů. Těhotné ženy by alkohol pít neměly. (Pokud používáte víno při vaření, ale chcete si být jisti, že se alkohol vypařil, vařte omáčku, do které bylo přidáno, bez pokličky asi deset minut.)
 

Problém alkoholismu je obecně spojen s problémy výživyKořenem příčiny touhy po alkoholu je nedostatek vitamínů B, stopových prvků a aminokyselina glutamin.  Někteří odborníci shledávají, že alkoholikům je lépe, když ze své stravy odstraní obiloviny. Tudíž je nejlepší stravou pro alkoholiky ta, která má vysoký obsah vitamínů B, je bez jakéhokoliv obilí a cukrů a má vysoký obsah bílkovin, což představují vejce a maso- nikoliv přesně strava, jakou propaguje Odbor zemědělství se svou novou potravinovou pyramidou (grafická prezentace zdravé stravy se skupinami doporučených potravin a jejich dávkami, pozn. překl)!
Alkoholici mají sklony k nedostatku alkoholdehydrogenázy, enzymu, který zbavuje alkoholu.(Enzym, který pomáhá štěpit alkohol a tělo od něho detoxikovat, obsahuje iont zinku Zn2+, proto nejspíš alkohol zinek “ničí”,  jeho aktivita se u žen i mužů liší, dále se liší podle věku, regionů světa, existuje údajně v několika genetických formách- asi 85 % Japonců má netypickou jaterní dehydrogenázu a je citlivých na alkohol, lapidárně řečeno- Japonec po pivu ve tváři zčervená, pozn. překl.). To znamená nedostatek magnézia a zinku a stejně tak zátěž pro slinivku, což vše lze zlepšit stravou z potravin s vysokým obsahem živin a enzymů. Domácí kostní vývary a mléčně kvašené nápoje mohou být obzvlášť pro alkoholika blahodárné, protože napomáhají trávení a vstřebávání tolik potřebných živin. 

Bývalí alkoholici si často vymění alkoholické nápoje za sladkosti a limonády, aniž by si uvědomili, že cukr nadělá “paseku” ve střevní mikroflóře, podpoří přemnožení candida albicans**** a jiných kvasinek. Za určitých podmínek tyto patogenní bakterie ve skutečnosti přeměňují cukry ve střevech na alkohol! Jsou dobře zdokumentované případy opilství způsobeného konzumací cukru a přemnožení kvasinek u lidí, kteří alkohol nepijí. Alkoholik se svým orientováním na cukr často zásobuje alkoholem po celý den!

Pivo pro řidiče (bez alkoholu) a víno mají vysoký obsah sacharidů a měli by se jim vyhýbat ti, kdo se snaží přestat s pitím. Přesto často obsahují 0,5 % alkoholu a chuť těchto piv a vín může bažení po alkoholu umocnit. Jelikož prošly varem, aby se alkohol odstranil, jsou zbaveny obsahu enzymů, které jsou pro zdraví přínosným, kompenzujícím činitelem ve víně a nepasterizovaném pivu.  (Snad některé druhy piva značky Bernard jsou nepasterizovaná a bez cukru, pozn. překl)

Recepty na tradiční lakto-fermentované nápoje, jaké v této knize přinášíme, představují alternativu nejen k nealko nápojům, ale také k alkoholickým nápojům. Nabízíme zde teorii, že touha po alkoholu a stejně tak po nealkoholických nápojích vyvěrá ze starobylé kolektivní vzpomínky na onen druh mléčně kvašených nápojů, jaké lze stále najít u tradičních společností. Tyto nápoje poskytnou vzpruhu unavenému tělu poskytnutím ionů minerálů, které se vyčerpaly pocením, a učiní jídlo příjemnějším a uspokojivějším poskytnutím lactobacilů, kyseliny mléčné a enzymů potřebných pro snadné a důkladné trávení.


*pep pill – slangový název pilulky se stimulující drogou amfetaminem, Dr. Milan Dundr píše ve své stati o drogách, že amfetamin (benzedrin) byl uměle vyroben již r. 1887. Ve 30. letech se s tímto povzbuzujícím prostředkem, který studenti získávali pod názvem pep pills, experimentovalo. Ve druhé světové válce ho užívali piloti amerického, německého a japonského letectva (kamikaze). V drogové subkultuře byl nabízen počátkem 70. let jako speed . Od poloviny 80. let se amfetamin šíří, např. jako levná náhrada kokainu – obzvláště jeho halucinogenní varianty (MDMA – EXTASY aj.). Rozšířený je také úzce příbuzný metamfetamin (pervitin) – v Čechách donedávna nejrozšířenější droga.

 

 

**V jednom textu je zmíněno toto: “U fluorizace lze také používat termín fluoridace či fluoridování vod… Optimální dávka je 1 mg denně. Předávkování fluoridem se může projevit například bílými skvrnami na sklovině. Automatické předepsání fluoridových tabletek pediatrem je tedy chybné.” V USA je údajně většina obyvatel stále zásobována fluoridovanou vodou. Více v článcích na   http://www.ecomonitor.cz/old/clanky.shtml?AA_SL_Session=18a7fe94f0b08702f79af8aede9afc63&x=37620,   followhttp://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/307-vliv-nadmerneho-prijmu-fluo…follow 
 

*** S vodou svůj život spojil rakouský lesník, filozof a vynálezce Viktor Schauberger, kterého tehdejší západní vědecká komunita nepřijímala, dešťovou vodu nepovažoval za ideální, vyšla řada knih v angličtině a němčině,  na kanále YouTube je spousta filmu v souvislosti s ním, pozn. překl. Více zajimavého o něm a o vodě na str. MUDr. Jana Paloučka: http://www.devon.cz/voda-uvod.html 

 

 

**** Candida albicans je druh kvasinky, jenž někdy u lidí způsobuje ústní a genitální houbové infekce. Tato mykóza je zejména častou příčinou nemocí a úmrtí u osob se sníženou imunitou, zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Candida_albicansfollow 

Štítky: nápoje
Poslední Aktualizece: Březen 12, 2017

Příspěvky

Zanechej komentář

Zanechej odpověď

text_captcha
Komentáře některých zákazníků z uplynulých let. I Vy nám napište! Kontaktujte nás.
"Dobrý den, nedávno jsem u Vás zakoupil kosu 120cm dlouhou, označenou jako pro sportovní účely. Kosa mi přišla výborně naklepaná. Já ji používám na normální sečení větších ploch. Na začátku jsem měl trochu obavu ze zvládnutí tohoto nástroje a jestli to nejsou vyhozené peníze, ale opak je pravdou. Sečení s touto kosou je úplně jiné než s běžnou 70-90cm kosou. Záběr na jedno seknutí je 20 až 30cm, dle hustoty trávy. Metry tak přibývají mnohem rychleji a člověk se tolik neunaví. Za 2 hodiny poseču 500m2 klidným tempem, aniž bych se honil a ještě je čas na odpočinek a rozhlížení po kraji. Kosa je náročnější na správné nabroušení a není vhodná do hodně tvrdé a vysoké trávy. Tuto kosu vřele doporučuji na větší rovné plochy s jemnější travou. I můj bratr, který nemá se sečením mnoho zkušeností si ji pochvaluje.

Také musím ocenit zde zakoupenou kosu pro leváky. Bohužel byla jen v délce 70cm. Při sečení větších ploch je skvělé mít možnost vystřídat ruce a zapojit protilehlé svalové partie. Člověk tak má možnost se vyhnout bolesti zad a nesymetrickému posilování svalů. Pokud by byla možnost zakoupit levou kosu 80 nebo 90 cm, měl bych zájem. Na Kosimesnadno jsem si oživil spoustu informací, co mě učil praděda, děda i táta. Děkuji a přeju hodně štěstí a úspěchů."

- Jiří Vrbický
"Witam, jestem bardzo zadowolony z zakupów. Kupiem oselki bo w Polsce nigdzie nie ma porzadnych oselek. Kosa po ostrzeniu rozutecem zaczêla normalnie kosiæ. Dziekujê i pozdrawiam."

"Dobrý den, jsem velmi spokojený s nákupem. Kupuji si brousky, protože v Polsku nemají nikde pořádné brousky. Po použitím brousku Rozsutek kosa úplně normálně kosí. Děkuji a zdravím."

- Tomasz Szulecki
"Děkuji za rychlou mezinárodní přepravu. Kosa a kosiště jsou skvělé! Naklepání je technicky perfektní, jsem dojat!!! Zdravím z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Poděkování Děkuji za bleskové zaslání naklepané rakouské kosy. Kosí nádherně. Jsem maximálně spokojen."
- Petr Linhart
'Dvě nové kosy konečně doma. Děkuji Vám a mnoho pozdravů z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) Ahoj Věro a Neile Díky moc za odkaz, je to úžasné!!! Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) a to druhé video: 20 lidí kosí spolu, to je velmi dojemné a rád se na to dívám. Jsem už zase osamělý sekáč v naší zahradě, ale teď se to mění, dělám na kosišti pro svou dceru Terezku, ráda kosí. Až trochu potrénujeme, natočíme nějaké video a pošleme vám to, ať nás vidíte spolu. Ještě jednou díky, z Poděbrad Pozdravte Ferdu  a žijte krásně"

Poznámka editora: Honzův email se vztahuje k jednomu z videí "3 studenti", kde je sám v hlavní roli, sekáč v popředí.

- Honza Urbánek
"Dobrý den ,  dnes mi pošťák v deset dovezl kosu . Krásná práce- díky za vyklepání a za obchod. Pěkný den."
- Michal Kopeck
"Vážení Kosime, díky velice moc za Vaše video o naklepávání kosy. Díky vám se moje dovednost v naklepávání kosy hodně zlepšila. 

Mnoho pozdravů z Katalánska, Barcelona"

- Dalmau Amath
"Moje přednaklepaná kosa krájí trávu jak máslo a usekne mi trávník víc nakrátko než bych to zvládl se sekačkou. Dokonce I cena je v dobrém smyslu ostrá, protože mě to nestálo víc, než špatná kosa, jakou jsme si koupil v místním obchodě v Belgii. Ale kosa od Neila má tak moc lepší kvalitu po všech stránkách. Jsem velmi spokojený zákazník. "
- Valleyken, Belgie
"Radost kosit. Vždy som kosil rád, ale teraz kosím ešte radšej. Ďakujem."
- Martin Babinec
"Pěkná rychlost. Šlo o mou druhou objednávku. Výborná babka (jsem dojat) a nejlepší kladívko, jaké jsem kdy měl. Děkuji!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Ahoj. Chtěl jsem Vám jen poděkovat za video, které jste umístili na youtube. Jsem z USA a v kosení nováčkem. Ta videa jsou velmi velmi užitečná. Požehnání vám a celé rodině."
- Pablo Teodoro
"Děkuji za brilantní vyřízení mé objednávky po zakoupení kosy. Již se snažím ožvýkávat svůj svahovitý pozemek a moc mne to baví. Teď ještě ten srp... děkuji a zdravím vás"
- Houzarová
"Vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Jsem rehabilitační lékařka, a vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Tak se mějte hezky, a se dobře kosí, a přeju hezký den! "
- Alexandra Vosátková
"Díky:-) "Nadchlo mě, že i já, městský člověk kosením nepolíbená jsem schopná po jednom odpoledni kosit celkem slušně a bez větší námahy!Děkuji všem lidem na kurzu a především vedoucím, za krásné a poetické odpoledne:-) "
- Iveta
"Dobrý den, propadl jsem kouzlu ručniho kosení a váš web mi k tomu hodně pomohl. Děkuji za to. Chtěl bych si koupit kvalitní rak.kosu,ale navím jakou délku.Budu si vyrábět i kosištì. Mám ruskou 65 ku a pozemek někde křivý, někde rovný. Doporučíte? Díky a pěkný den."
- Michal Kopecký
"Dobrý deň, ako jeden z mnohých Vašich spokojných zákazníkov Vám chcem poďakovať za expresné vybavenie zásielky, ktorá prišla včera 21.05.09. Mám doma 4 ks rôznych kôs a aj kosísk, kosím - ak sa to dá nazvať kosením - minimálne 9 rokov, ale až včera som konečne držal v rukách kosu čo sa s ňou dalo aj kosiť. Ešte raz ďakujem. S pozdravom"
- M. Pecho
"Vážená Věro a Neile, jsem z Holandska (okres Friesland) a kosím přes 30 let. Kosil jsem intenzivně asi 2 700 m2, protože tady v Holansku jsme používali velmi těžkou kosu (tlustou a širokou asi 9 cm) a velké těžké kosiště s rukojeťmi natočenými dopředu. Letos jsem hledal na internetu něco k technice naklepávání a kosení a natrefil jsem na vaše stránky. Zkontaktoval jsem Vás a hned jsem si koupil kosu, kosiště a brousky (slavný Rozsutec) a skvělou babku na naklepávání do společnosti Schroeckenfux z Rakouska."
- Albert Hofstra
"Ahoj Věro a Neile, včera jsem obdržel kosu Falci a deku. Kosa je záležitost krásy a tartanová deka je úžasná. Je škoda, že je tady dole v Austrálii ještě léto, je moc horko na to, abych se do deky schoulil. Děkuji za produkty takové skvělé kvality. Zdravíčko."
- Ed Adamthwaite
"Dobrý den, jsem sekáč teoretik, zatím, čtu s nadšením vše zde psané a mám z toho v hlavě guláš, zatím, a nemám muže, který by mi s tím technicky pomohl, s výběrem, sestavením a následným naklepáváním i broušením. Jsem však schopná všeho, jen potřebuji v začátku vaši pomoc jak to tak čtu. Ovšem jít na kurz a nemít kosu a kosiště je blbost a tak prosím o radu s výběrem. Svažitý pozemek mám v severních Čechách, terén nelehký a členitý, já mám 170 cm, žena střední postavy a 55 let - šikovná myslím... tatínek kosil, ale už nežije a já to zkusila jen párkrát za mlada...ale teprve nyní se opět těším, že bych toto sama uměla také a moje zahrada se těší také, sekaček už máme obě plné zuby."
- Naděžda Houzarová
"vaše stránky naprosto miluju. Zrovna jsem dostal kosu přes internet a už se mi moc líbí, i když je to celé kovové. Opravdu se chystám tomu věnovat mnoho času a bylo by skvělé, kdybych jednou ovládl klepání kosy. Tady šťastlivec((: Díky za všechny další informace. Býval bych si nemyslel, že s kosou se pojí takové krásné techniky. Není nad stará řemesla!! ((-:

Zdraví,"

- Andreas Heijdendael
"Ráda bych mnohokrát poděkovala za neuvěřitelně bleskové vyřízení objednávky. A proč píšu až teď po pěti dnech, co mi kosa dorazila? No přece proto, že až doteď jsem kosila - kosení je prostě radost. A teď už bez legrace, kosu jsem opravdu hned vyzkoušela a dokonce i můj manžel (má jinak obecně kladnější vztah k sekačkám) a spokojenost je velká. Děkuji”
- Věra L. Válová