Nové Ergonomické kosiště rakouského stylu skladem od 15.9.20

Vajíčka

v Vše, Z knihy Výživující tradice Srpen 06, 2011. 0 příspěvek

Pozn. překl. Vajíčka jsou typickým příkladem vylévání vaničky s nevinným cholesterolem i s ohromným dítětem v podobě velice hodnotných živin– pokud se jedná o správně vyprodukovaná vejce.

Sally Fallonová a Mery G. Enigová, PhD., 

Translation © Věra Dudmanová

Vejce prožívá “comeback”, jaký si zasluhuje po desítkách let, kdy se mu ortodoxní odborníci vyhýbali jako potravině s vysokých obsahem cholesterolu a mylně se domnívali, že zapřičiňuje koronární srdeční onemocnění. Vejce poskytují lidstvu už po tisíciletí vysoce kvalitní bílkoviny a v tucích rozpustné vitamíny. Správně vyprodukované vejce jsou bohaté prostě na snad každou živinu, jakou jsme dosud objevili, zejména v tucích rozpustné vitamíny A a D. Vajíčka také poskytují bílkoviny s obsahem síry, která je nutná pro integritu buněčných membrán. Jsou vynikajícím zdrojem speciálních masných kyselin s dlouhým řetězcem zvaných EPA ( kyselina eikosapentaenová) a (DHA (kyselina dokosahexaenová), které hrají životně důležitou roli ve vývinu nervového systému u dítěte a údržování mentální bystrosti u dospělého– není divu, že Asiaté si vajíček cení jako jídla pro mozek. Vaječný žloutek je nejkoncentrovanějším zdrojem známým svým obsahem cholinu, vitamínu B, který se nachází v lecitinu*, který je nutný k udržení pohybu cholesterolu v krevním řečišti.

Vyplatí se kupovat vajíčka nejlepší kvality, jaká jen můžete najít- vajíčka od slepic krmených lněnými semínky nebo rybí moučkou nebo ještě lépe slepic ze zelené pastvy, kde mohou žrát brouky a červy.  Jejich výživná kvalita je mnohem vyšší než vajec od nosnic z klecového chovu a dokonce mnoha slepic z tak zvaného “venkovního chovu” . Především mají lepší složení masných kyselin, takové v němž se omega-3 a omega-6 masné kyseliny nacházejí v  poměru téměř 1: 1ovšem u slepic, které jsou krmeny pouze zrním, obsah omega -6 může být až 19 x vyšší než tak moc důležitý nenasycený omega- 3. Další velmi nenasycené masné kyseliny a s velmi dlouhým řetězcem- nutné pro vývoj mozku– se nacházejí ve správně vyprodukovaných vajíčkách, ale téměř zcela chybějí ve většině komerčních vajec. Vajíčka od slepic z pastvy budou častěji k mání s potávkou zákazníků.


     Když se vajíčko rozklepne do mísy, mělo by mít žloutek tmavě žluté barvy, který drží v polokouli. Bílek by měl mít dvě jasně definované části- vazkou část obkloující žloutek a řidší oblast na obvodu. 
    Nejezte nikdy sušená vajíčka- zdroj škodlivého zoxidovaného cholesterolu. (mnoho potravin obsahuje “sušené žloutky”, pozn. překl.)

A co v publicita, které se v poslední době dostalo infekcím salmonely z vajíček? Vina těchto problémů zcela odpovídá stísněným metodám produkce, které si vyžadují používání antibiotik v krmivu. Vajíčka od slepic z výběhu na pastvu nepředstavují žádné nebezpečí, pokud jsou správně uchovávána v ledničce.
    

Vynikající je jíst syrové žloutky z čerstvých vajíček, ale bílky ze syrových vajec by se měla jíst jen příležitostně. Bílek ze syrových vajíček obsahuje látku zvanou avidin, která zasahuje do vstřebávání biotinu, vitamínu B. Obsahují také inhibitory trypsinu, které zasahují do vstřebávání bílkovin. Tyto antiživiny se neutralizují mírným povařením.

Přeloženo z knihy Výživné tradice: kuchařka, která zpochybňuje politicky korektní výživu a diktátory stravy.
Pozn. překl.: 


Pro rekapitulaci: syrový žloutek – ANO, bílek- NE. Vše jen z vajíček od slepic, které mají výběh ven na hnojiště či zelenou pastvu- toto je důležité. Název “domácí” na trhu není směrodatný. Obsahují vit A a D, vejce od slepic z pastvy je žlutší. Malé děti nejsou údajně tak dobře schopny snadno měnit provitamín A na vitamín A, takže mrkev v tomto směru není stejně hodnotná jako žloutek. Jsou skvělým absorbovatelným zdrojem železa, vápníku, forforu a stopových prvků.

     Snídáme jinak doma přes léto pravidelně míchaná vajíčka, konzumujeme občas syrové žloutky či vejce nahniličko již léta a je to velká dobrota- i domácí majonéza. Chováme zlaté české kropenky a vlašky, v tuto chvíli jsou někde po našem statku rozběhané, patří mezi má oblíbená zvířata, která spěchají na kompost, když do něho něco přídám, čekají na příležitostně spadlé třešně, jablka, šikovný kohout dokáže slepice zavést i do koruny ovocných stromů, ráno se slepice po vypuštění těší z nového dne jako já, neponocují jako my lidé.


*Lecitin- průvodní látka tuků, ve starořečtině znamená “žloutek”, je v buňkách semen a ve žloutcích (E 322)

Štítky: vejce
Poslední Aktualizece: Březen 12, 2017

Příspěvky

Zanechej komentář

Zanechej odpověď

text_captcha
Komentáře některých zákazníků z uplynulých let. I Vy nám napište! Kontaktujte nás.
"Dobrý den, jsem sekáč teoretik, zatím, čtu s nadšením vše zde psané a mám z toho v hlavě guláš, zatím, a nemám muže, který by mi s tím technicky pomohl, s výběrem, sestavením a následným naklepáváním i broušením. Jsem však schopná všeho, jen potřebuji v začátku vaši pomoc jak to tak čtu. Ovšem jít na kurz a nemít kosu a kosiště je blbost a tak prosím o radu s výběrem. Svažitý pozemek mám v severních Čechách, terén nelehký a členitý, já mám 170 cm, žena střední postavy a 55 let - šikovná myslím... tatínek kosil, ale už nežije a já to zkusila jen párkrát za mlada...ale teprve nyní se opět těším, že bych toto sama uměla také a moje zahrada se těší také, sekaček už máme obě plné zuby."
- Naděžda Houzarová
"Vážení Kosime, díky velice moc za Vaše video o naklepávání kosy. Díky vám se moje dovednost v naklepávání kosy hodně zlepšila. 

Mnoho pozdravů z Katalánska, Barcelona"

- Dalmau Amath
"Poděkování Děkuji za bleskové zaslání naklepané rakouské kosy. Kosí nádherně. Jsem maximálně spokojen."
- Petr Linhart
"Vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Jsem rehabilitační lékařka, a vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Tak se mějte hezky, a se dobře kosí, a přeju hezký den! "
- Alexandra Vosátková
"Ahoj Věro a Neile, včera jsem obdržel kosu Falci a deku. Kosa je záležitost krásy a tartanová deka je úžasná. Je škoda, že je tady dole v Austrálii ještě léto, je moc horko na to, abych se do deky schoulil. Děkuji za produkty takové skvělé kvality. Zdravíčko."
- Ed Adamthwaite
"Dobrý den, nedávno jsem u Vás zakoupil kosu 120cm dlouhou, označenou jako pro sportovní účely. Kosa mi přišla výborně naklepaná. Já ji používám na normální sečení větších ploch. Na začátku jsem měl trochu obavu ze zvládnutí tohoto nástroje a jestli to nejsou vyhozené peníze, ale opak je pravdou. Sečení s touto kosou je úplně jiné než s běžnou 70-90cm kosou. Záběr na jedno seknutí je 20 až 30cm, dle hustoty trávy. Metry tak přibývají mnohem rychleji a člověk se tolik neunaví. Za 2 hodiny poseču 500m2 klidným tempem, aniž bych se honil a ještě je čas na odpočinek a rozhlížení po kraji. Kosa je náročnější na správné nabroušení a není vhodná do hodně tvrdé a vysoké trávy. Tuto kosu vřele doporučuji na větší rovné plochy s jemnější travou. I můj bratr, který nemá se sečením mnoho zkušeností si ji pochvaluje.

Také musím ocenit zde zakoupenou kosu pro leváky. Bohužel byla jen v délce 70cm. Při sečení větších ploch je skvělé mít možnost vystřídat ruce a zapojit protilehlé svalové partie. Člověk tak má možnost se vyhnout bolesti zad a nesymetrickému posilování svalů. Pokud by byla možnost zakoupit levou kosu 80 nebo 90 cm, měl bych zájem. Na Kosimesnadno jsem si oživil spoustu informací, co mě učil praděda, děda i táta. Děkuji a přeju hodně štěstí a úspěchů."

- Jiří Vrbický
"Dobrý den ,  dnes mi pošťák v deset dovezl kosu . Krásná práce- díky za vyklepání a za obchod. Pěkný den."
- Michal Kopeck
"Díky:-) "Nadchlo mě, že i já, městský člověk kosením nepolíbená jsem schopná po jednom odpoledni kosit celkem slušně a bez větší námahy!Děkuji všem lidem na kurzu a především vedoucím, za krásné a poetické odpoledne:-) "
- Iveta
"Moje přednaklepaná kosa krájí trávu jak máslo a usekne mi trávník víc nakrátko než bych to zvládl se sekačkou. Dokonce I cena je v dobrém smyslu ostrá, protože mě to nestálo víc, než špatná kosa, jakou jsme si koupil v místním obchodě v Belgii. Ale kosa od Neila má tak moc lepší kvalitu po všech stránkách. Jsem velmi spokojený zákazník. "
- Valleyken, Belgie
"Witam, jestem bardzo zadowolony z zakupów. Kupiem oselki bo w Polsce nigdzie nie ma porzadnych oselek. Kosa po ostrzeniu rozutecem zaczêla normalnie kosiæ. Dziekujê i pozdrawiam."

"Dobrý den, jsem velmi spokojený s nákupem. Kupuji si brousky, protože v Polsku nemají nikde pořádné brousky. Po použitím brousku Rozsutek kosa úplně normálně kosí. Děkuji a zdravím."

- Tomasz Szulecki
"vaše stránky naprosto miluju. Zrovna jsem dostal kosu přes internet a už se mi moc líbí, i když je to celé kovové. Opravdu se chystám tomu věnovat mnoho času a bylo by skvělé, kdybych jednou ovládl klepání kosy. Tady šťastlivec((: Díky za všechny další informace. Býval bych si nemyslel, že s kosou se pojí takové krásné techniky. Není nad stará řemesla!! ((-:

Zdraví,"

- Andreas Heijdendael
'Dvě nové kosy konečně doma. Děkuji Vám a mnoho pozdravů z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Děkuji za brilantní vyřízení mé objednávky po zakoupení kosy. Již se snažím ožvýkávat svůj svahovitý pozemek a moc mne to baví. Teď ještě ten srp... děkuji a zdravím vás"
- Houzarová
"Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) Ahoj Věro a Neile Díky moc za odkaz, je to úžasné!!! Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) a to druhé video: 20 lidí kosí spolu, to je velmi dojemné a rád se na to dívám. Jsem už zase osamělý sekáč v naší zahradě, ale teď se to mění, dělám na kosišti pro svou dceru Terezku, ráda kosí. Až trochu potrénujeme, natočíme nějaké video a pošleme vám to, ať nás vidíte spolu. Ještě jednou díky, z Poděbrad Pozdravte Ferdu  a žijte krásně"

Poznámka editora: Honzův email se vztahuje k jednomu z videí "3 studenti", kde je sám v hlavní roli, sekáč v popředí.

- Honza Urbánek
"Ahoj. Chtěl jsem Vám jen poděkovat za video, které jste umístili na youtube. Jsem z USA a v kosení nováčkem. Ta videa jsou velmi velmi užitečná. Požehnání vám a celé rodině."
- Pablo Teodoro
"Pěkná rychlost. Šlo o mou druhou objednávku. Výborná babka (jsem dojat) a nejlepší kladívko, jaké jsem kdy měl. Děkuji!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Děkuji za rychlou mezinárodní přepravu. Kosa a kosiště jsou skvělé! Naklepání je technicky perfektní, jsem dojat!!! Zdravím z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Vážená Věro a Neile, jsem z Holandska (okres Friesland) a kosím přes 30 let. Kosil jsem intenzivně asi 2 700 m2, protože tady v Holansku jsme používali velmi těžkou kosu (tlustou a širokou asi 9 cm) a velké těžké kosiště s rukojeťmi natočenými dopředu. Letos jsem hledal na internetu něco k technice naklepávání a kosení a natrefil jsem na vaše stránky. Zkontaktoval jsem Vás a hned jsem si koupil kosu, kosiště a brousky (slavný Rozsutec) a skvělou babku na naklepávání do společnosti Schroeckenfux z Rakouska."
- Albert Hofstra
"Ráda bych mnohokrát poděkovala za neuvěřitelně bleskové vyřízení objednávky. A proč píšu až teď po pěti dnech, co mi kosa dorazila? No přece proto, že až doteď jsem kosila - kosení je prostě radost. A teď už bez legrace, kosu jsem opravdu hned vyzkoušela a dokonce i můj manžel (má jinak obecně kladnější vztah k sekačkám) a spokojenost je velká. Děkuji”
- Věra L. Válová
"Dobrý deň, ako jeden z mnohých Vašich spokojných zákazníkov Vám chcem poďakovať za expresné vybavenie zásielky, ktorá prišla včera 21.05.09. Mám doma 4 ks rôznych kôs a aj kosísk, kosím - ak sa to dá nazvať kosením - minimálne 9 rokov, ale až včera som konečne držal v rukách kosu čo sa s ňou dalo aj kosiť. Ešte raz ďakujem. S pozdravom"
- M. Pecho
"Radost kosit. Vždy som kosil rád, ale teraz kosím ešte radšej. Ďakujem."
- Martin Babinec
"Dobrý den, propadl jsem kouzlu ručniho kosení a váš web mi k tomu hodně pomohl. Děkuji za to. Chtěl bych si koupit kvalitní rak.kosu,ale navím jakou délku.Budu si vyrábět i kosištì. Mám ruskou 65 ku a pozemek někde křivý, někde rovný. Doporučíte? Díky a pěkný den."
- Michal Kopecký