Nové Ergonomické kosiště rakouského stylu skladem od 15.9.20

Humorista Mark Twain o másle, margarínu a olivovém oleji v Životě na Mississippi

v Vše, Z knihy Výživující tradice Únor 27, 2012. 0 příspěvek

Následující ukázka je z knihy Nourishing Traditions, strana 150-151, použila jsem stejný vyňatek tentokráte z českého vydání knihy Marka Twaina Život na Mississippi, Praha: Státní nakladatelství krásné literatury a umění, 1963, s. 196-197, který přeložil Josef Pospíšil. Některé jiné ukázky z této knihy jsme donekonečna poslouchali – lze je stáhnou z internetu, namluvil herec Josef Vinklář. http://tracker.cztorrent.net/torrent/z-ivot-na-mississippi-mark-twain/168283follow

Když mluvím o průmyslu, připomínám si rozhovor na toto téma, který jsem vyslechl…Brzy vyšlo najevo, že jsou to obchodní cestující – jeden z Cincinnati, druhý z New Orleansu. Čilí chlapíci energických gest a řeči. Dolar je jejich bůh, a jak ho zíksat, to je jejich náboženství. “Co se tohohle artiklu týče,” řekl cincinnatský občan, ukrojil kousíček toho, co vypadalo jako máslo,  a přidržel to druhému před očima,” ten je od naší firmy, račte se podívat, přivonět k tomu…Že je to máslo, není-liž pravda? A co vás vede – není! Je to -margarín! Ano, pane, tak je to, margarín. Nerozeznáte ho od másla, ať visím; ani znalec ho nerozezná. Je od naší firmy. Zásobujeme většinu lodí na Západě, sotva byste na některé z nich našel libru másla. Lezeme pěkně nahoru – správněji řečeno, skáčeme nahoru. Za chvíli budeme celý tenhle obchod dělat my. Ano, a dodávky hotelům taky. Brzy se dožijete toho, že nenajdete ani unci másla, abyste se s ní potěšil, v žádném hotelu v údolí Mississippi a Ohia mimo největší města. Víte, vyrábíme teď tisíce tun margarínu. A můžeme ho prodávat za babku, takže celá země ho musí kupovat – nemůže se bez něho obejít, víte: Máslo se může jít schovat – nemá ani nejmenší naději na to, že by nám mohlo konkurovat. Doby másla jsou ty tam a od této chvíle je máslo přitlačeno ke zdi. Margarín vynáší víc než – zkrátka nedovedete si představit, co děláme za obchody. Zastavil jsem se v každém městě od Cincinnati až po Natchez a odevšad jsem poslal domů velké objednávky.”…Pak si neworleánský zapálil dýmku a řekl: “Ano, je to prvotřídní imitace, to je jisté, ale není to jediná prvotřídní imitace, která je na trhu. Tak se na příklad dneska vyrábí olivový olej z bavlníkového oleje, takový, že je od sebe nerozeznáte.” “Ano, to je pravda,” odpověděl cincinnatský občan, ” a nějaký čas to byl prima obchod. Olej se posílal za moře a dovážel se zpátky z Francie a z Itálie s celní značkou Spojených států, která měla zaručovat jeho pravost, a bylo by se na tom dalo vydělávat do nekonečna, ale Francie s Itálií zkazily celou hru – samozřejmě že naschvál. Napařili nám taková cla, že olivový olej z bavlny takové zvýšení ceny nesnesl, a tak se to muselo pověsit na hřebík.”

“Muselo, opravdu? Počkejte okamžik.” Zašel do své kajuty, přinesl dvě štíhlé láhve, odzátkoval je a povídá: “Tak, tady si přivoňte, ochutnejte, prohlédněte si láhve, prozkoumejte nálepky. Jedna je z Evropy, druhá nikdy neopustila tuto zem. V jedné je evropský olivový olej, v druhé je americký olivový olej z bavlníkových semen. Rozeznat je od sebe? Ovšemže nedokážete. To nedokáže nikdo. …Vyrábíme celý ten krám se vším všudy v naší továrně v New Oreleans: nálepky, láhve, olej, všecko. Vlastně nálepky ne, ty jsme nakoupili v cizině, tam se dostanou skoro zadarmo. Víte, je v tom jen nepatrná kapička něčeho, nějaké esence nebo co to je, která se přidá do galonu bavlněného oleje, a ta mu dodá vůně nebo chuti nebo něčeho – zkuste na to přijít a máte vyhráno. Pak je docela snadné proměnit olej v jakýkoliv olej jiný a nenajde se nikdo, kdo by dokázal rozeznat pravý od falešného. Vidíte, a my víme, jak najít tuto malinkou částečku, a jsme jediná firma, která to ví. A vyrábíme olivový olej, který je naprosto dokonalý – neusvědčitelný! Děláme taky ohromné obchody, mohl bych Vám ukázat svůj zakázkový blok z této cesty. Možná že vy budete brzy mazat všem lidem chleba máslem, ale my jim budeme nalévat olej na salát od Mexického zálivu až po Kanadu, na to můžete vzít jed.”

…and that’s a dead certain thing, napsal Mark Twain– na to můžete vzít jed, tedy to je zatraceně jistá věc . Dnes je situace možná ještě humornější, protože umělá dochucovadla, “příchutě másla” se do potravin přidávají a dokonce je to označeno na potravině…Třeba se toto téma objeví za sto let v literatuře kategorie sci-fy. (VD)

Štítky: mark-twain
Poslední Aktualizece: Březen 12, 2017

Příspěvky

Zanechej komentář

Zanechej odpověď

text_captcha
Komentáře některých zákazníků z uplynulých let. I Vy nám napište! Kontaktujte nás.
"Díky:-) "Nadchlo mě, že i já, městský člověk kosením nepolíbená jsem schopná po jednom odpoledni kosit celkem slušně a bez větší námahy!Děkuji všem lidem na kurzu a především vedoucím, za krásné a poetické odpoledne:-) "
- Iveta
"Dobrý den ,  dnes mi pošťák v deset dovezl kosu . Krásná práce- díky za vyklepání a za obchod. Pěkný den."
- Michal Kopeck
"vaše stránky naprosto miluju. Zrovna jsem dostal kosu přes internet a už se mi moc líbí, i když je to celé kovové. Opravdu se chystám tomu věnovat mnoho času a bylo by skvělé, kdybych jednou ovládl klepání kosy. Tady šťastlivec((: Díky za všechny další informace. Býval bych si nemyslel, že s kosou se pojí takové krásné techniky. Není nad stará řemesla!! ((-:

Zdraví,"

- Andreas Heijdendael
"Ráda bych mnohokrát poděkovala za neuvěřitelně bleskové vyřízení objednávky. A proč píšu až teď po pěti dnech, co mi kosa dorazila? No přece proto, že až doteď jsem kosila - kosení je prostě radost. A teď už bez legrace, kosu jsem opravdu hned vyzkoušela a dokonce i můj manžel (má jinak obecně kladnější vztah k sekačkám) a spokojenost je velká. Děkuji”
- Věra L. Válová
"Dobrý den, nedávno jsem u Vás zakoupil kosu 120cm dlouhou, označenou jako pro sportovní účely. Kosa mi přišla výborně naklepaná. Já ji používám na normální sečení větších ploch. Na začátku jsem měl trochu obavu ze zvládnutí tohoto nástroje a jestli to nejsou vyhozené peníze, ale opak je pravdou. Sečení s touto kosou je úplně jiné než s běžnou 70-90cm kosou. Záběr na jedno seknutí je 20 až 30cm, dle hustoty trávy. Metry tak přibývají mnohem rychleji a člověk se tolik neunaví. Za 2 hodiny poseču 500m2 klidným tempem, aniž bych se honil a ještě je čas na odpočinek a rozhlížení po kraji. Kosa je náročnější na správné nabroušení a není vhodná do hodně tvrdé a vysoké trávy. Tuto kosu vřele doporučuji na větší rovné plochy s jemnější travou. I můj bratr, který nemá se sečením mnoho zkušeností si ji pochvaluje.

Také musím ocenit zde zakoupenou kosu pro leváky. Bohužel byla jen v délce 70cm. Při sečení větších ploch je skvělé mít možnost vystřídat ruce a zapojit protilehlé svalové partie. Člověk tak má možnost se vyhnout bolesti zad a nesymetrickému posilování svalů. Pokud by byla možnost zakoupit levou kosu 80 nebo 90 cm, měl bych zájem. Na Kosimesnadno jsem si oživil spoustu informací, co mě učil praděda, děda i táta. Děkuji a přeju hodně štěstí a úspěchů."

- Jiří Vrbický
"Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) Ahoj Věro a Neile Díky moc za odkaz, je to úžasné!!! Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) a to druhé video: 20 lidí kosí spolu, to je velmi dojemné a rád se na to dívám. Jsem už zase osamělý sekáč v naší zahradě, ale teď se to mění, dělám na kosišti pro svou dceru Terezku, ráda kosí. Až trochu potrénujeme, natočíme nějaké video a pošleme vám to, ať nás vidíte spolu. Ještě jednou díky, z Poděbrad Pozdravte Ferdu  a žijte krásně"

Poznámka editora: Honzův email se vztahuje k jednomu z videí "3 studenti", kde je sám v hlavní roli, sekáč v popředí.

- Honza Urbánek
"Poděkování Děkuji za bleskové zaslání naklepané rakouské kosy. Kosí nádherně. Jsem maximálně spokojen."
- Petr Linhart
'Dvě nové kosy konečně doma. Děkuji Vám a mnoho pozdravů z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Vážení Kosime, díky velice moc za Vaše video o naklepávání kosy. Díky vám se moje dovednost v naklepávání kosy hodně zlepšila. 

Mnoho pozdravů z Katalánska, Barcelona"

- Dalmau Amath
"Ahoj Věro a Neile, včera jsem obdržel kosu Falci a deku. Kosa je záležitost krásy a tartanová deka je úžasná. Je škoda, že je tady dole v Austrálii ještě léto, je moc horko na to, abych se do deky schoulil. Děkuji za produkty takové skvělé kvality. Zdravíčko."
- Ed Adamthwaite
"Radost kosit. Vždy som kosil rád, ale teraz kosím ešte radšej. Ďakujem."
- Martin Babinec
"Moje přednaklepaná kosa krájí trávu jak máslo a usekne mi trávník víc nakrátko než bych to zvládl se sekačkou. Dokonce I cena je v dobrém smyslu ostrá, protože mě to nestálo víc, než špatná kosa, jakou jsme si koupil v místním obchodě v Belgii. Ale kosa od Neila má tak moc lepší kvalitu po všech stránkách. Jsem velmi spokojený zákazník. "
- Valleyken, Belgie
"Vážená Věro a Neile, jsem z Holandska (okres Friesland) a kosím přes 30 let. Kosil jsem intenzivně asi 2 700 m2, protože tady v Holansku jsme používali velmi těžkou kosu (tlustou a širokou asi 9 cm) a velké těžké kosiště s rukojeťmi natočenými dopředu. Letos jsem hledal na internetu něco k technice naklepávání a kosení a natrefil jsem na vaše stránky. Zkontaktoval jsem Vás a hned jsem si koupil kosu, kosiště a brousky (slavný Rozsutec) a skvělou babku na naklepávání do společnosti Schroeckenfux z Rakouska."
- Albert Hofstra
"Pěkná rychlost. Šlo o mou druhou objednávku. Výborná babka (jsem dojat) a nejlepší kladívko, jaké jsem kdy měl. Děkuji!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Děkuji za rychlou mezinárodní přepravu. Kosa a kosiště jsou skvělé! Naklepání je technicky perfektní, jsem dojat!!! Zdravím z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Děkuji za brilantní vyřízení mé objednávky po zakoupení kosy. Již se snažím ožvýkávat svůj svahovitý pozemek a moc mne to baví. Teď ještě ten srp... děkuji a zdravím vás"
- Houzarová
"Dobrý den, propadl jsem kouzlu ručniho kosení a váš web mi k tomu hodně pomohl. Děkuji za to. Chtěl bych si koupit kvalitní rak.kosu,ale navím jakou délku.Budu si vyrábět i kosištì. Mám ruskou 65 ku a pozemek někde křivý, někde rovný. Doporučíte? Díky a pěkný den."
- Michal Kopecký
"Ahoj. Chtěl jsem Vám jen poděkovat za video, které jste umístili na youtube. Jsem z USA a v kosení nováčkem. Ta videa jsou velmi velmi užitečná. Požehnání vám a celé rodině."
- Pablo Teodoro
"Vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Jsem rehabilitační lékařka, a vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Tak se mějte hezky, a se dobře kosí, a přeju hezký den! "
- Alexandra Vosátková
"Dobrý deň, ako jeden z mnohých Vašich spokojných zákazníkov Vám chcem poďakovať za expresné vybavenie zásielky, ktorá prišla včera 21.05.09. Mám doma 4 ks rôznych kôs a aj kosísk, kosím - ak sa to dá nazvať kosením - minimálne 9 rokov, ale až včera som konečne držal v rukách kosu čo sa s ňou dalo aj kosiť. Ešte raz ďakujem. S pozdravom"
- M. Pecho
"Witam, jestem bardzo zadowolony z zakupów. Kupiem oselki bo w Polsce nigdzie nie ma porzadnych oselek. Kosa po ostrzeniu rozutecem zaczêla normalnie kosiæ. Dziekujê i pozdrawiam."

"Dobrý den, jsem velmi spokojený s nákupem. Kupuji si brousky, protože v Polsku nemají nikde pořádné brousky. Po použitím brousku Rozsutek kosa úplně normálně kosí. Děkuji a zdravím."

- Tomasz Szulecki
"Dobrý den, jsem sekáč teoretik, zatím, čtu s nadšením vše zde psané a mám z toho v hlavě guláš, zatím, a nemám muže, který by mi s tím technicky pomohl, s výběrem, sestavením a následným naklepáváním i broušením. Jsem však schopná všeho, jen potřebuji v začátku vaši pomoc jak to tak čtu. Ovšem jít na kurz a nemít kosu a kosiště je blbost a tak prosím o radu s výběrem. Svažitý pozemek mám v severních Čechách, terén nelehký a členitý, já mám 170 cm, žena střední postavy a 55 let - šikovná myslím... tatínek kosil, ale už nežije a já to zkusila jen párkrát za mlada...ale teprve nyní se opět těším, že bych toto sama uměla také a moje zahrada se těší také, sekaček už máme obě plné zuby."
- Naděžda Houzarová