Nové Ergonomické kosiště rakouského stylu skladem od 15.9.20

Babím létem světem statku

v Vše, Z našeho statku Září 29, 2011. 0 příspěvek

Ranní chladná mlha na loukách.
Běž, vem si nůž
a skliď dýně a
dírou na brambory je
dostaň až do sklepa.

Je krásný podzim, na přední zahrádce, do které se slunce velmi opírá, je přes den stále až příliš teplo. Musela jsem vykopat rozpínavý oman a rozesadit jeho kořeny vonící po banánové slupce jinam, kde bude jeho rozpínavost vítaná. Na sázení česneku je ještě spousta času.

Spokojené dítě- voda a hlína.

Neil musel odjet jedno odpoledne odjet pryč a záhy utekli koně, když jsem v obracela seno- hnali se k lesu, což jsem zarazila hráběmia poskoky. Připadá mi to někdy jako takové matematické zadání:

Jasmína

Jste na veliké louce, pouze na jednom jejím konci je menší venkovská afaltová cesta, kam by se koně a oslík neměl dostat. Elektrický plot, který zbořily asi krávy rohami, je zapnutý, malá holčička sedí na vlněné dece a je třeba ji chránit. Kráva je již na kraji cesty, kde ji zlákala jablka. Druhá kráva bučí- kde jsou všichni…? Když se chytí kobylka, valášek nás bude následovat, zůstává však riziko, že oslík individualista (danost z polopouští, kde rostliny nerostou tak hustě) se vydá  svou cestou a také mezitím by mohla utéci další kráva místem, kterým máme do ohrady v plánu dovést všechny zpět. Je to rébus, jak převést přes řeku na jedné malé loďce zelí, kozu a vlka.

Nakonec jsem vzala Dorotku na záda (bezpečnost dítěte, přes něhož se koně nesmí přehnat, je na 1. místě…), utíkala vypnout el. plot, koně se mi podařilo zavřít na tlusté lano přes cestu u shovívavých sousedů, kteří mají také koně a moc krásné, a s nimiž se ti naši nezbedové přišli oňuchat. Priorita byla, aby se nedostali na cestu, třebaže malé vesničky, kde nebyl žádný provoz. Krávě jsem nasadila pravou pareliovku (provazovou ohlávku) a přísně (ale ne tak, abych ji urazila) ji dala na jevo, že jablka už další žrát nesmí a  táhla ji pak na vodítku s karotovou hůlkou až na konec pastviny a tam ji ohlávku sundala a zvedla nahoru popadané elektrické ohradníky. Kdyby neměla tu ohlávku, tak si myslím, že bych s ní nehla. Nakonec jsem zbaběle počkala na Neila, s nimž jsme si pak už v klidu odvedli oba naše koně- Neil Noukiho a já za ním s Dorotkou na zádech Jasmínu. Jeroš, ten ušák, šel naštěstí sám za námi. Nejlépe je jistě předcházet podobným situacím, a když tak mít pak nějakou strategii: vědět, co se stane, až se stane to, co stane. Není, kdo by při tom fotil mně.

Jindy se nám stalo, že Neil trochu opravil podlahu ve chlévě a dal tam takový odtok za stáním oslíka- večer tam oslík už nechtěl jít- tak moc byl vyděšený že se tam, kde tráví noci, cosi změnilo a nemá k tomu prostě důvěru, raději bude opatrný, co kdyby ho to zabilo. Nepomohla ani strategie- blíž a na déle, totiž ona sice funguje asi vždy, ale v tomto těžkém případě šlo o čas asi 8 hodin. Parelli sice říká: ono to nebude trvat déle než tři dny (It won’t take more then three days), ale kdo by tam s ním tak dlouho byl? Nakonec zůstal ten večer ve chlévě jen tak na volno, ale ráno už byl na svém místě, jeho i naše úzkost zmizela. 

Prý již je opět povoleno zabít si skot i doma, není třeba ho stresovat a vozit na jatka k porážce. To je pro mě velmi příznivá zpráva. Napadlo mě v souvislosti s jedním pánem, o němž vím, že v době, kdy to povoleno nebylo , přesto porazil doma s řezníkem býka a zapomněl to nahlásit. Jemu pořád chodily výpisy z centrální evidence, že má býka. Možná si pak museli myslet, že má plemenného býka (ale ani ti se dlouho nedrží, to důležité z nich se dá do mražáků či tekutých dusíků…), nakonec by si člověk myslel, že má býká jako domácího mazlíčka. No a konečně nyní by ho mohl již oficiálně “porazit”, když se to smí a papíry by měl v pořádku. Ty krávy jsou tak veliká a teplá zvířata, ráda je obejmu kolem krku a večer přivážu ke žlabu. Neil je pěkně vycvičil, že každá ví, kam po příchodu do chléva patří, většinou na ně čeká pár jablek.

Na náklaďáku
Z pastvy domů

Pavoučky máme doma také a postupem času jsme k nim zaujali takový buddhistický postoj, já je spíš beru jako zdroj stimulace- četla jsem totiž kdysi rozhovor s jednim knězem, který v něm líčil, jak moc byl za přátelství s pavoukem vděčný v komunistickém vězení, kde mezi čtyřmi stěnami mu chyběla stimulace. Kdyby mu dali aspon vězeňský řád, mohl svou mysl zaměstnat překládáním tohoto textu hned do několik jazyků. Měl tedy alespoň pavoučka.

Naklepávání 130cm kosy- zákazníka jsme chtěli od naklepané
kosy trošku odradit, že nemáme na naklepání čas, ale řekl, že
nevadí, že si počká…

 

Štítky: kosa, z-našeho-statku
Poslední Aktualizece: Březen 13, 2017

Příspěvky

Zanechej komentář

Zanechej odpověď

text_captcha
Komentáře některých zákazníků z uplynulých let. I Vy nám napište! Kontaktujte nás.
"Vážená Věro a Neile, jsem z Holandska (okres Friesland) a kosím přes 30 let. Kosil jsem intenzivně asi 2 700 m2, protože tady v Holansku jsme používali velmi těžkou kosu (tlustou a širokou asi 9 cm) a velké těžké kosiště s rukojeťmi natočenými dopředu. Letos jsem hledal na internetu něco k technice naklepávání a kosení a natrefil jsem na vaše stránky. Zkontaktoval jsem Vás a hned jsem si koupil kosu, kosiště a brousky (slavný Rozsutec) a skvělou babku na naklepávání do společnosti Schroeckenfux z Rakouska."
- Albert Hofstra
"Moje přednaklepaná kosa krájí trávu jak máslo a usekne mi trávník víc nakrátko než bych to zvládl se sekačkou. Dokonce I cena je v dobrém smyslu ostrá, protože mě to nestálo víc, než špatná kosa, jakou jsme si koupil v místním obchodě v Belgii. Ale kosa od Neila má tak moc lepší kvalitu po všech stránkách. Jsem velmi spokojený zákazník. "
- Valleyken, Belgie
"Radost kosit. Vždy som kosil rád, ale teraz kosím ešte radšej. Ďakujem."
- Martin Babinec
"Děkuji za rychlou mezinárodní přepravu. Kosa a kosiště jsou skvělé! Naklepání je technicky perfektní, jsem dojat!!! Zdravím z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Jsem rehabilitační lékařka, a vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Tak se mějte hezky, a se dobře kosí, a přeju hezký den! "
- Alexandra Vosátková
"Witam, jestem bardzo zadowolony z zakupów. Kupiem oselki bo w Polsce nigdzie nie ma porzadnych oselek. Kosa po ostrzeniu rozutecem zaczêla normalnie kosiæ. Dziekujê i pozdrawiam."

"Dobrý den, jsem velmi spokojený s nákupem. Kupuji si brousky, protože v Polsku nemají nikde pořádné brousky. Po použitím brousku Rozsutek kosa úplně normálně kosí. Děkuji a zdravím."

- Tomasz Szulecki
"Poděkování Děkuji za bleskové zaslání naklepané rakouské kosy. Kosí nádherně. Jsem maximálně spokojen."
- Petr Linhart
"Pěkná rychlost. Šlo o mou druhou objednávku. Výborná babka (jsem dojat) a nejlepší kladívko, jaké jsem kdy měl. Děkuji!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Dobrý den, propadl jsem kouzlu ručniho kosení a váš web mi k tomu hodně pomohl. Děkuji za to. Chtěl bych si koupit kvalitní rak.kosu,ale navím jakou délku.Budu si vyrábět i kosištì. Mám ruskou 65 ku a pozemek někde křivý, někde rovný. Doporučíte? Díky a pěkný den."
- Michal Kopecký
"Vážení Kosime, díky velice moc za Vaše video o naklepávání kosy. Díky vám se moje dovednost v naklepávání kosy hodně zlepšila. 

Mnoho pozdravů z Katalánska, Barcelona"

- Dalmau Amath
"Díky:-) "Nadchlo mě, že i já, městský člověk kosením nepolíbená jsem schopná po jednom odpoledni kosit celkem slušně a bez větší námahy!Děkuji všem lidem na kurzu a především vedoucím, za krásné a poetické odpoledne:-) "
- Iveta
"Děkuji za brilantní vyřízení mé objednávky po zakoupení kosy. Již se snažím ožvýkávat svůj svahovitý pozemek a moc mne to baví. Teď ještě ten srp... děkuji a zdravím vás"
- Houzarová
"Ahoj Věro a Neile, včera jsem obdržel kosu Falci a deku. Kosa je záležitost krásy a tartanová deka je úžasná. Je škoda, že je tady dole v Austrálii ještě léto, je moc horko na to, abych se do deky schoulil. Děkuji za produkty takové skvělé kvality. Zdravíčko."
- Ed Adamthwaite
"Ahoj. Chtěl jsem Vám jen poděkovat za video, které jste umístili na youtube. Jsem z USA a v kosení nováčkem. Ta videa jsou velmi velmi užitečná. Požehnání vám a celé rodině."
- Pablo Teodoro
'Dvě nové kosy konečně doma. Děkuji Vám a mnoho pozdravů z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Ráda bych mnohokrát poděkovala za neuvěřitelně bleskové vyřízení objednávky. A proč píšu až teď po pěti dnech, co mi kosa dorazila? No přece proto, že až doteď jsem kosila - kosení je prostě radost. A teď už bez legrace, kosu jsem opravdu hned vyzkoušela a dokonce i můj manžel (má jinak obecně kladnější vztah k sekačkám) a spokojenost je velká. Děkuji”
- Věra L. Válová
"Dobrý den, nedávno jsem u Vás zakoupil kosu 120cm dlouhou, označenou jako pro sportovní účely. Kosa mi přišla výborně naklepaná. Já ji používám na normální sečení větších ploch. Na začátku jsem měl trochu obavu ze zvládnutí tohoto nástroje a jestli to nejsou vyhozené peníze, ale opak je pravdou. Sečení s touto kosou je úplně jiné než s běžnou 70-90cm kosou. Záběr na jedno seknutí je 20 až 30cm, dle hustoty trávy. Metry tak přibývají mnohem rychleji a člověk se tolik neunaví. Za 2 hodiny poseču 500m2 klidným tempem, aniž bych se honil a ještě je čas na odpočinek a rozhlížení po kraji. Kosa je náročnější na správné nabroušení a není vhodná do hodně tvrdé a vysoké trávy. Tuto kosu vřele doporučuji na větší rovné plochy s jemnější travou. I můj bratr, který nemá se sečením mnoho zkušeností si ji pochvaluje.

Také musím ocenit zde zakoupenou kosu pro leváky. Bohužel byla jen v délce 70cm. Při sečení větších ploch je skvělé mít možnost vystřídat ruce a zapojit protilehlé svalové partie. Člověk tak má možnost se vyhnout bolesti zad a nesymetrickému posilování svalů. Pokud by byla možnost zakoupit levou kosu 80 nebo 90 cm, měl bych zájem. Na Kosimesnadno jsem si oživil spoustu informací, co mě učil praděda, děda i táta. Děkuji a přeju hodně štěstí a úspěchů."

- Jiří Vrbický
"Dobrý den ,  dnes mi pošťák v deset dovezl kosu . Krásná práce- díky za vyklepání a za obchod. Pěkný den."
- Michal Kopeck
"Dobrý deň, ako jeden z mnohých Vašich spokojných zákazníkov Vám chcem poďakovať za expresné vybavenie zásielky, ktorá prišla včera 21.05.09. Mám doma 4 ks rôznych kôs a aj kosísk, kosím - ak sa to dá nazvať kosením - minimálne 9 rokov, ale až včera som konečne držal v rukách kosu čo sa s ňou dalo aj kosiť. Ešte raz ďakujem. S pozdravom"
- M. Pecho
"vaše stránky naprosto miluju. Zrovna jsem dostal kosu přes internet a už se mi moc líbí, i když je to celé kovové. Opravdu se chystám tomu věnovat mnoho času a bylo by skvělé, kdybych jednou ovládl klepání kosy. Tady šťastlivec((: Díky za všechny další informace. Býval bych si nemyslel, že s kosou se pojí takové krásné techniky. Není nad stará řemesla!! ((-:

Zdraví,"

- Andreas Heijdendael
"Dobrý den, jsem sekáč teoretik, zatím, čtu s nadšením vše zde psané a mám z toho v hlavě guláš, zatím, a nemám muže, který by mi s tím technicky pomohl, s výběrem, sestavením a následným naklepáváním i broušením. Jsem však schopná všeho, jen potřebuji v začátku vaši pomoc jak to tak čtu. Ovšem jít na kurz a nemít kosu a kosiště je blbost a tak prosím o radu s výběrem. Svažitý pozemek mám v severních Čechách, terén nelehký a členitý, já mám 170 cm, žena střední postavy a 55 let - šikovná myslím... tatínek kosil, ale už nežije a já to zkusila jen párkrát za mlada...ale teprve nyní se opět těším, že bych toto sama uměla také a moje zahrada se těší také, sekaček už máme obě plné zuby."
- Naděžda Houzarová
"Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) Ahoj Věro a Neile Díky moc za odkaz, je to úžasné!!! Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) a to druhé video: 20 lidí kosí spolu, to je velmi dojemné a rád se na to dívám. Jsem už zase osamělý sekáč v naší zahradě, ale teď se to mění, dělám na kosišti pro svou dceru Terezku, ráda kosí. Až trochu potrénujeme, natočíme nějaké video a pošleme vám to, ať nás vidíte spolu. Ještě jednou díky, z Poděbrad Pozdravte Ferdu  a žijte krásně"

Poznámka editora: Honzův email se vztahuje k jednomu z videí "3 studenti", kde je sám v hlavní roli, sekáč v popředí.

- Honza Urbánek