Nové Ergonomické kosiště rakouského stylu skladem od 15.9.20

Maso z trávyMaso z trávy

v Teorie, Vše Srpen 04, 2011. 0 příspěvek

 

Nemáme to daleko do LESA a zrovna včera jsme se brodili v tekoucí říčce Desince v Poříčí (obec, pod kterou spadá Mladočov, a jež je vesnicí roku 2011 v Pardubickém kraji), kde si synek Ferda chytil zelenou rosničku na chvíli, než mu zas skočila zpátky do vody. Už dlouho jsem zelenou rosničku neviděla. Kolem mlází u luk nechodí nijak zvlášť rád, protože co chvíli tam vyplaší divoké zvíře, které se chodí pást na naše louky. Při procházkách lesem si občas uvědomím, že by i těm zvířatům- domácím či divokým- svědčil návrat k jejich původní tradiční stravě.  

Dary lesa dostanou teprve se
smetanou ten správný říz

Existuje totiž mnoho studií s přesnými čísly jednoznačně dokládajícími, jak neekologický je chov zvířat, která jsou vykrmována směsemi, kvůli nimž se vyčerpává půda atd. s neblahými dopady i na naše zdraví. Tato skupina zvířat (dobytek i slepičky) jsou po celý rok krmena či přikrmována směsemi založenými na obilí, GMO sóji, kukuřici. apod. V posledních stoletích se přikrmují obilím i kapři a divoká zvířata. Zavrhnout však kvůli tomu chov zvířat jako takový se mi ale zdá, jako "vylévání dítěte i s vaničkou," nejen pro to, že nejsem z metabolického hlediska veganka, ale hlavně proto, že zvířata se dají krmit a chovat jinak a že především produkty z těchto zvířat mají zcela jinou kvalitu.

Zkrátka existuje druhá potenciální skupina býložravých zvířat, ta, která může žít hlavně z trávy, jíž je všude kolem plno a s níž si dnes člověk mnohdy ani neví rady, co s ní. Je to tradiční strava pro mnohá zvířata. Maso, které převážně vyrostlo doslova "z trávy" má však vynikající nutriční vlastnosti a v konkrétních aspektech se liší od masa "z obilí" (Teď nerozlišuju mezi bio x nebio masem, ale mezi masem z trávy x z obilí). Našim úkolem je jen dohlédnout, aby bylo konzumováno s rozumem a s rozmyslem se spásala luka a hlídala úrodnost půdy.      

Umírněná konzumace masa (včetně vývarů z kostí), které se vyprodukovalo tradičním způsobem, je v pořádku- to je zjednodušeně formulovaný závěr, k němuž došel i náš anglický kolega sekáč Simon Fairlie, který býval léta vegetariánem, ve své knize Maso: benigní extravagance.

 

Paní Sally Fallonová ve svých textech často připomíná, že konzumace obilovin u zvířat je v přírodě otázkou pouze pozdního léta a podzimu, kdy v přírodě tyto plodiny přirozeně dozrávají a jen v tomto období má smysl dobytek DOVYKRMIT před krutou zimou, čimž se napodobuje příroda.     

Nedávno jsem četla v souvislosti s masem "z trávy"  text z blogu Stanleyho Fishmana (http://www.tendergrassfedmeat.com/about/) , který trpěl od 13 let různými obtížemi, především těžkým astma, s nimž často končíval na pohotovosti a nezdálo se, že by mu lékaři mohli pomoci, dokonce mu dávali špatné vyhlídky na život, který u něho neměl mít už dlouhého trvání. Nakonec objevil knihu zubaře Pricea a zcela se výlečil změnou stravy.     

Chválí si zejména blahodárné účinky na své zdraví, jaké má u něho konzumace "masa z trávy", tedy masa ze zvířat, která se přes rok pásla a nedostávala šrot a obilí. O mase z trávy napsal celou kuchařku- Tender Grass-fed Meat(Měkké maso krmené trávou),  protože studoval do hloubek tradiční způsob přípravy takového masa a stal se jeho znalcem- pozná jemné rozdíly v chuti různých druhů mas, která mají nasládlou chuť po bylinách, na kterých se třeba takoví bizoni pásli.

 

   Zvěřina, hovězí, skopové, jehněčí pocházející ze zvířat, co se pásla na loukách a v lesích, obsahuje živiny, které chrání srdce a nervový systém, vč. vit B12 a B6, zinku, fosforu, karnitinu, a koenzym Q10. Tuk z takového masa obsahuje vitamíny A, D, E a konjugovanou kyselinu linoleovou, látku, která chrání před obezitou a rakovinou, kterou však maso maso i mléko "z obilí", ztrácí. Uvědomila jsem si, že nejspíš v tom spočívá tajemství síly z masa "z lesa", o němž dokonce napsal Ota Pavel svou povídku, která se stala i podnětem k filmu Smrt krásných srnců. Otec (ztvárněný hercem Heřmánkem) se na rozvrzaném kole a s Davidovou hvězdou vydal upytlačit (hrozba trestu smrti) za každou cenu srnce pro své syny a nakrmit je tím masem před odchodem do koncentračního tábora. Myslím, že věděl, co a proč dělá. Srnčí je zkrátka "nutrient-dense food", tedy na živiny bohaté či "husté" (koncentrované) jídlo.

 

Srnec v hledáčku dalekohledu z filmu Smrt krásných srnců

 

 
Poslední Aktualizece: Březen 12, 2017

Příspěvky

Zanechej komentář

Zanechej odpověď

text_captcha
Komentáře některých zákazníků z uplynulých let. I Vy nám napište! Kontaktujte nás.
"Dobrý den ,  dnes mi pošťák v deset dovezl kosu . Krásná práce- díky za vyklepání a za obchod. Pěkný den."
- Michal Kopeck
"Dobrý den, propadl jsem kouzlu ručniho kosení a váš web mi k tomu hodně pomohl. Děkuji za to. Chtěl bych si koupit kvalitní rak.kosu,ale navím jakou délku.Budu si vyrábět i kosištì. Mám ruskou 65 ku a pozemek někde křivý, někde rovný. Doporučíte? Díky a pěkný den."
- Michal Kopecký
"Vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Jsem rehabilitační lékařka, a vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Tak se mějte hezky, a se dobře kosí, a přeju hezký den! "
- Alexandra Vosátková
'Dvě nové kosy konečně doma. Děkuji Vám a mnoho pozdravů z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Moje přednaklepaná kosa krájí trávu jak máslo a usekne mi trávník víc nakrátko než bych to zvládl se sekačkou. Dokonce I cena je v dobrém smyslu ostrá, protože mě to nestálo víc, než špatná kosa, jakou jsme si koupil v místním obchodě v Belgii. Ale kosa od Neila má tak moc lepší kvalitu po všech stránkách. Jsem velmi spokojený zákazník. "
- Valleyken, Belgie
"Dobrý den, nedávno jsem u Vás zakoupil kosu 120cm dlouhou, označenou jako pro sportovní účely. Kosa mi přišla výborně naklepaná. Já ji používám na normální sečení větších ploch. Na začátku jsem měl trochu obavu ze zvládnutí tohoto nástroje a jestli to nejsou vyhozené peníze, ale opak je pravdou. Sečení s touto kosou je úplně jiné než s běžnou 70-90cm kosou. Záběr na jedno seknutí je 20 až 30cm, dle hustoty trávy. Metry tak přibývají mnohem rychleji a člověk se tolik neunaví. Za 2 hodiny poseču 500m2 klidným tempem, aniž bych se honil a ještě je čas na odpočinek a rozhlížení po kraji. Kosa je náročnější na správné nabroušení a není vhodná do hodně tvrdé a vysoké trávy. Tuto kosu vřele doporučuji na větší rovné plochy s jemnější travou. I můj bratr, který nemá se sečením mnoho zkušeností si ji pochvaluje.

Také musím ocenit zde zakoupenou kosu pro leváky. Bohužel byla jen v délce 70cm. Při sečení větších ploch je skvělé mít možnost vystřídat ruce a zapojit protilehlé svalové partie. Člověk tak má možnost se vyhnout bolesti zad a nesymetrickému posilování svalů. Pokud by byla možnost zakoupit levou kosu 80 nebo 90 cm, měl bych zájem. Na Kosimesnadno jsem si oživil spoustu informací, co mě učil praděda, děda i táta. Děkuji a přeju hodně štěstí a úspěchů."

- Jiří Vrbický
"Díky:-) "Nadchlo mě, že i já, městský člověk kosením nepolíbená jsem schopná po jednom odpoledni kosit celkem slušně a bez větší námahy!Děkuji všem lidem na kurzu a především vedoucím, za krásné a poetické odpoledne:-) "
- Iveta
"Poděkování Děkuji za bleskové zaslání naklepané rakouské kosy. Kosí nádherně. Jsem maximálně spokojen."
- Petr Linhart
"Witam, jestem bardzo zadowolony z zakupów. Kupiem oselki bo w Polsce nigdzie nie ma porzadnych oselek. Kosa po ostrzeniu rozutecem zaczêla normalnie kosiæ. Dziekujê i pozdrawiam."

"Dobrý den, jsem velmi spokojený s nákupem. Kupuji si brousky, protože v Polsku nemají nikde pořádné brousky. Po použitím brousku Rozsutek kosa úplně normálně kosí. Děkuji a zdravím."

- Tomasz Szulecki
"Radost kosit. Vždy som kosil rád, ale teraz kosím ešte radšej. Ďakujem."
- Martin Babinec
"Ahoj Věro a Neile, včera jsem obdržel kosu Falci a deku. Kosa je záležitost krásy a tartanová deka je úžasná. Je škoda, že je tady dole v Austrálii ještě léto, je moc horko na to, abych se do deky schoulil. Děkuji za produkty takové skvělé kvality. Zdravíčko."
- Ed Adamthwaite
"Pěkná rychlost. Šlo o mou druhou objednávku. Výborná babka (jsem dojat) a nejlepší kladívko, jaké jsem kdy měl. Děkuji!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) Ahoj Věro a Neile Díky moc za odkaz, je to úžasné!!! Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) a to druhé video: 20 lidí kosí spolu, to je velmi dojemné a rád se na to dívám. Jsem už zase osamělý sekáč v naší zahradě, ale teď se to mění, dělám na kosišti pro svou dceru Terezku, ráda kosí. Až trochu potrénujeme, natočíme nějaké video a pošleme vám to, ať nás vidíte spolu. Ještě jednou díky, z Poděbrad Pozdravte Ferdu  a žijte krásně"

Poznámka editora: Honzův email se vztahuje k jednomu z videí "3 studenti", kde je sám v hlavní roli, sekáč v popředí.

- Honza Urbánek
"Vážená Věro a Neile, jsem z Holandska (okres Friesland) a kosím přes 30 let. Kosil jsem intenzivně asi 2 700 m2, protože tady v Holansku jsme používali velmi těžkou kosu (tlustou a širokou asi 9 cm) a velké těžké kosiště s rukojeťmi natočenými dopředu. Letos jsem hledal na internetu něco k technice naklepávání a kosení a natrefil jsem na vaše stránky. Zkontaktoval jsem Vás a hned jsem si koupil kosu, kosiště a brousky (slavný Rozsutec) a skvělou babku na naklepávání do společnosti Schroeckenfux z Rakouska."
- Albert Hofstra
"Děkuji za brilantní vyřízení mé objednávky po zakoupení kosy. Již se snažím ožvýkávat svůj svahovitý pozemek a moc mne to baví. Teď ještě ten srp... děkuji a zdravím vás"
- Houzarová
"Děkuji za rychlou mezinárodní přepravu. Kosa a kosiště jsou skvělé! Naklepání je technicky perfektní, jsem dojat!!! Zdravím z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"vaše stránky naprosto miluju. Zrovna jsem dostal kosu přes internet a už se mi moc líbí, i když je to celé kovové. Opravdu se chystám tomu věnovat mnoho času a bylo by skvělé, kdybych jednou ovládl klepání kosy. Tady šťastlivec((: Díky za všechny další informace. Býval bych si nemyslel, že s kosou se pojí takové krásné techniky. Není nad stará řemesla!! ((-:

Zdraví,"

- Andreas Heijdendael
"Dobrý deň, ako jeden z mnohých Vašich spokojných zákazníkov Vám chcem poďakovať za expresné vybavenie zásielky, ktorá prišla včera 21.05.09. Mám doma 4 ks rôznych kôs a aj kosísk, kosím - ak sa to dá nazvať kosením - minimálne 9 rokov, ale až včera som konečne držal v rukách kosu čo sa s ňou dalo aj kosiť. Ešte raz ďakujem. S pozdravom"
- M. Pecho
"Ráda bych mnohokrát poděkovala za neuvěřitelně bleskové vyřízení objednávky. A proč píšu až teď po pěti dnech, co mi kosa dorazila? No přece proto, že až doteď jsem kosila - kosení je prostě radost. A teď už bez legrace, kosu jsem opravdu hned vyzkoušela a dokonce i můj manžel (má jinak obecně kladnější vztah k sekačkám) a spokojenost je velká. Děkuji”
- Věra L. Válová
"Dobrý den, jsem sekáč teoretik, zatím, čtu s nadšením vše zde psané a mám z toho v hlavě guláš, zatím, a nemám muže, který by mi s tím technicky pomohl, s výběrem, sestavením a následným naklepáváním i broušením. Jsem však schopná všeho, jen potřebuji v začátku vaši pomoc jak to tak čtu. Ovšem jít na kurz a nemít kosu a kosiště je blbost a tak prosím o radu s výběrem. Svažitý pozemek mám v severních Čechách, terén nelehký a členitý, já mám 170 cm, žena střední postavy a 55 let - šikovná myslím... tatínek kosil, ale už nežije a já to zkusila jen párkrát za mlada...ale teprve nyní se opět těším, že bych toto sama uměla také a moje zahrada se těší také, sekaček už máme obě plné zuby."
- Naděžda Houzarová
"Ahoj. Chtěl jsem Vám jen poděkovat za video, které jste umístili na youtube. Jsem z USA a v kosení nováčkem. Ta videa jsou velmi velmi užitečná. Požehnání vám a celé rodině."
- Pablo Teodoro
"Vážení Kosime, díky velice moc za Vaše video o naklepávání kosy. Díky vám se moje dovednost v naklepávání kosy hodně zlepšila. 

Mnoho pozdravů z Katalánska, Barcelona"

- Dalmau Amath