Nové Ergonomické kosiště rakouského stylu skladem od 15.9.20

Výživa dětí: “krmit”, nebo raději “vyživovat”?

v Teorie, Vše Srpen 12, 2011. 1 příspěvek

(Na fotce 1letá kojená Dorotka,
které se líbilo svezení na kolečku
raných brambor)

Slyšela jsem jednou takovou “selskou radu”, a sice že “dítě by mělo za své dětství sníst jedno kolečko písku a jedno kolečko hnoje.” Myslím, že určitý alespoň kompromis vůči sterilnímu prostředí má něco do sebe. Ale to by bylo na jiné téma.

Dostávám se nyní jinak k psaní o výživě dětí zhlediska tradiční stravy (TS), ale s trochou zdráhání vzhledem k citlivosti tématu, které je ve společnosti stejně kontroverzní jako strava dospělých nebo výchova dětí. Existuje tolik různých pohledů dnes v době informací, kterými nás bombardují novináři či “experti”, kolik jich jen na světě je.

Že kojenec žije z mateřského mléka, budiž, ale pokud mají děti zuby, předpokládám, že pomaličku mohou usedat ke společnému rodinnému stolu a mít jídlo jako ostatní. Děti totiž v dějinách potřebovaly třeba oblečení, ale kromě odlišnosti ve velikosti oděvů se nejednalo o nic speciálního v porovnání s dospělými do té doby, než nastala industriální éra,v níž děti “potřebují” dudlíky a značkové kočárky a piškoty, moderní hračky apod. Tak jako dnes existuje v industriální společnosti specializace a podkategorie v různých průmyslových odvětvích výroby, at už je to oblečení, nábytek, obuv (na léto, na pláž, outdoor, na zimu) apod., tak se mi zdá, že i speciálnost této oblasti (výživa dětí) je trochu uměle přiživována celým baby průmyslem jako něco zvláštního, co se od stravy dospělých zcela zásadně liší.  

     Nemáme ani tak doma vařit pro celou rodinu, ale spíš se na nás tlačí, abychom nakupovali a nakupovali něco jiného k jídlu dětem a něco jiného dospělým, a nic z toho by nemělo vyžadovat mnoho času na přípravu. Přitom dle TS kvalitní vajíčko by si měl dát jak dospělý (pro údržení mentální bystrosti), tak dítě (mj. kvůli vitamínu A, protože ještě jeho tělo neumí dobře syntetizovat A z provitamínu A v zelenině a ovoci), zatímco taková ovocná přesnídávka určená malým dětem by měla být dle TS jako jakási “plotovina” až na konci žebříčku výživných a “tělo-tvorných” potravin i pro dospělé. Následující text je samozřejmě pouhým odrazem mých poznatků z knih o tradiční stravě, nejde o mé smyšlenky, přináším zde pouze informace, které jsem četla.

Kniha Pravda o zdraví děti: zevrubný průvodce k pochopení, prevenci a odvrácení nemoci, kterou vydala Nadace Westona A. Pricea, je plně v souladu s poznatky tohoto zubaře a knihy Výživné tradice.

Z pohledu tradiční stravy je při stravování akorát třeba zejména u dětí, které rostou a jimž se formuje celá kostra, s níž (až ukončí svůj růst), už pak moc nenadělají, dbát na to, aby jejich výživou byly na živiny bohaté celistvé potraviny (nutrient-dense food) vypěstované neprůmyslovým způsobem.  

     S výživou dětí souvisí mnoho aktuálních témat včetně OBEZITY, ale tradiční strava a její zástupkyně a propagátorka Sally Fallonová, která napsala i knihu Jezte tuky, ztraťte tuky, vidí už jen problematiku nadváhy obecně u lidí jinak. (Většina lidí se však řídí jinými radami. Nejspíš i proto se málokomu podaří natrvalo zhubnout). Tak například pí Fallonová popírá platnost zákona o příjmu a výdeji kalorií, jako spíš zastává názor, že tuky a jejich konzumace s nadváhou tolik společného nemají. Naopak ! Jejich nedostatek vede k deficitu důležitých vitamínů (A, D), bez nichž tělo nemůže být zdrávo a "štíhlo" a zbavit se nadváhy. Spíš jde o to začíst jíst na živiny bohaté potraviny a spíš než tukům vyhýbat se raději rafinovaným cukrům a třeba kukuřičným sirupem plným fruktózy slazeným nápojům. Pokud je tělo ve stavu obezity za účelem zhubnutí jen méně "krmeno", ale ne raději více či lépe "vyživováno" (i když má člověk nadváhu), je spíš pro něho škodlivé začít  hned s větší fyzickou aktivitou. Uvnitř něho se totiž skrývá a trpí začasté "podvýživený" člověk, kterému není radno začínat hned s fyzickou aktivitou- je to jako lít méně špatného benzínu do auta a chtít, aby auto začalo rychleji jezdit. Pokud je tělo jen "krmeno" potravou, která postrádá živiny či obsahuje dokonce antiživiny a je poškozeno průmyslovým zpracováním či nekvalitním způsobem produkce (bílý cukr, těstoviny z bílé mouky atd. atd., libové maso, nízkotučné pasterizované mléko...), pořád nám signalizuje pocity hladu, že má "hlad". A ono skutečně má! Klíčem k hubnutí je tedy údajně nepočítat kalorie, ale především poskytnout tělu esenciální živiny, z nichž se mnohé nacházejí v nasycených tucích, jako je máslo, lůj z hovězího či jehněčího, vepřové sádlo, husí sádlo, kokosový olej, extra panenský olivový olej, sezamový a lněný olej a olej z tresčích jater a tělo si samo najde svou optimální váhu po postupném přidávání pohybu.  

Když už se hovoří o energii, kterou potřebuje člověk třeba k fyzickým výkonům, tak jedna molekula glukózy údajně potřebuje až 15 enzymů a různé vitamíny a minerály (chróm a magnezium) na vytvoření jedné jednoty energie na buňku, ale jedna molekula tuku, potřebuje kromě vitamínů a minerálů jen 5 enzymů -je tedy efektivnější. Zajímavé je, že tradiční stravou horolezců v Himalájích je sušené maso, nikoliv sladká tyčinka.      

Oficiální doporučení a směrnice z ministerstev zdravotnictví ke zdravému stravování celistvými potravinami se často nezmiňují  o kvalitě doporučovaných potravin, jak byly produkovány, jak zpracovány a jak si je máme uvařit,  jen stále pějí mantru o čerstvém ovoci a zelenině, které dle nich je v potravinové pyramidě základem. TS to však vidí jinak. Obsah těchto potravin bez ohledu na to, zda jsou bio či ne,  nemá spojitost s obsahem základních potravin, jaké konzumovaly přírodní národy, které měly zdravé zuby. A nemám zde na mysli jen Eskymáky, kteří by těžko nacházeli pro svůj jídleníček ovoce a zeleninu jako základ.

Velmi častý obraz moderních dětí
(rovnátka, stěsnané zuby s
nedostatkem místa
kvůli úzkému zubnímu oblouku)

Nadace zubaře Westona A. Price zahájila před časem kampaň s názvem VYŽIVOVÁNÍ NAŠICH DĚTÍ (Nourishing Our Children), která je reakcí na úpadek zdraví amerických dětí (obezita, křivé zuby, ROVNÁTKA, poruchy učení,  astma, alergie, cukrovka). Přináší zejména rodičům informace o tom, že škodlivými potravinami nemusí být jen coca-cola, ale i ty, které jsou označené jako "bio", "přírodní" či "obohacené o vitamíny" a naopak, že některé z těch potravin, které jsou démonizovány, jsou zase životně důležité pro růst dětí a jejich intelektuální vývin a že rozhodnutí ohledně stravy pro děti je možné dělat na základě odvěkých tradičních stravovacích zásad, nikoliv na základě reklamy či lobby nějakých skupin.

 

 

 

Klíčové živiny pro vývoj mozku a potraviny, kde se nacházejí

Vitamin Aolej z tresčích jater; játra obsahují mnohem víc živin než maso-svalovina, má hodně železa, zinku, vit B1, B2, B6, B 12, A, D, E, K, mají i víc vit C než mrkev), máslo a vaječné žloutky od zvířat, která se krmila trávou (pokud nemají zvířata možnost pastvy na venku, obsah vit A a D mizí, v opačném případě je žloutek žlutší) Malé děti nejsou schopny snadno měnit provitamín A na A, takže mrkev v tomto směru není stejně cenná jako žloutek a máslo.
Vitamin D
olej z tresčích jater, škeble; sádlo, máslo a vaječné žloutky od zvířat krmených trávou

Cholin -olej z tresčích jater ;máslo a vaječné žloutky od zvířat krmených trávou

DHA (kyselina dekosahexaenová-omega 3masná kyselina) –olej z tresčích jater ;máslo a vaječné žloutky od zvířat krmených trávou
Zinekčervené maso od zvířat krmených trávou, škeble

Tryptofanmaso ze zvířat krmených trávou

Cholesterol mořské potraviny; mléčné výrobky, vejce a maso ze zvířat krmených trávou.

Správná pyramida potravin tak, jak ji vidí t
radiční strava
(nejvýživnější tělo-tvorné
potraviny jsou v základu, ovoce je více méně
jen třešnička na dortu)

Zkrátka vajíčka (Viz Vejce) jsou pro děti zdravá (pokud jsou od slepic, která mají i výběh na trávu či pole), zdravé je máslo (nejlépe o starých plemen kráv, jako je Jersey, Guernsey, které žerou trávu a seno), cholesterol je důležitý pro vývin mozku a nervového systému a potraviny, které ho mají, obsahují řadu dalších živin, jako je síra, vit A a D, bez nichž se nevstřebají jiné minerály a bílkoviny, jsou potřebné pro správný růst, pro štítnou žlázu, ledviny, plíce, proto je třeba se vyhýbat konzumaci pouze libového masa a nízkotučným mléčným výrobkům. 

Za nebezpečné jsou považovány moderní výrobky ze sóje (sójová moučka, sójové mléko- občas v dobré víře posíláné i v rámci humanitárních pomocí do Somálska), která patří mezi nejhůře stravitelné luštěniny více viz SÓJA? (SOYA ALERT! na:http://www.westonaprice.org/soy-alert ) a která je nastavovadlem v uzeninách, v "šunce" apod. Obsahuje velké množství přirozeně se vyskytujících toxinů, zejména fytoestrogenů, které jsou odolné tradičním procesům přípravy, jako je namáčení či fermentace. Lidé, kteří nejedí maso, pokud se vyhnou moderním sójovým výrobkům a dají přednost syrovým mléčným potravinám (obsahují vit B12, všech 22 esenciálních aminokyselin, přírodní enzymy atd.) a vajíčkům, směřují ke zdraví. 

Vajíček od slepic, která běhala
po venku, se není třeba obávat

Ne vše "bio" je skutečně zdravé-  např. extrudované cereálie ke snídani (lupínky, pafované rýžové krekerky a různé tvary- proces výroby narušuje bílkoviny v zrnu, jejich zlomky jsou toxické, takže cereálie jsou údajně méně výživné, než krásná krabice, ve které jsou baleny), pasterizované bio mléko (viz kategorie Mléko, kde se píše o procesu pasterizace, který ničí enzymy, vitamíny), sušená syrovátka (!), ovocné džusy (koncentrovaná fruktóza, viz CUKRY, u fruktózy náš mozek dokonce není schopen poznat, že jsme již sytí). Čerstvé ovoce obecně má sice vlákninu a ve vodě rozpustné vitamíny, ale jeho význam co do nezbytnosti v našem jídelníčku coby "základu" je přecenován.
      Jedním z aktivních lékařů, jenž často publikuje ve čtvrtletníku vydávaném nadací Westona A Pricea a který se na samotná studia medicíny
dal po přečtení knihy zubaře Pricea Výživa a fyzická degenerace a knihy Rudolfa Steinera o Biodynamickém zemědělství, je Rhomas Cowan, MD. Spolu s Sally Fallonovou a Jaimen McMillan napsal knihu Čtverá stezka ke léčení: ke zdraví dle něho vede zdravá strava, blahodárné léčivé terapie, pohybová cvičení a meditace.(více v en:http://fourfoldhealing.com)

Játra v biokvalitě od zvířat, která
se pásla na trávě, jsou superpotravinou
plnou "béček" a minerálů.
 

 

První kroky (pro zdraví dítěte):

1) Přečíst si knihu (zejména obsáhlý úvod) Výživné tradice: kuchařka, která zpochybňuje politicky korektní výživu a diktátory stravy (e-verze většiny nejdůležitějších kapitol již k dispozici s požehnaným copyrightem na tomto blogu) PŘED POČETÍM dítěte OBA rodiče jedí tradiční stravu, o které pojednává kniha Výživné tradice, prospěšná je pravidlená konzumace syrového másla od krav z pastvy a olej z tresčích jater, syrové žloutky- v Japonsku se jedí běžně i v restauracích, já sama je jím léta bez ohledu na těhotenství, kváskový chléb atd. Dále viz Plánování rodiny a ochrana mateřství od přetížení z reprodukce.

2) Kojení (připravuji překlad kapitoly o Krmení miminek, která se zde brzy objeví, nebo se již objevila), jedna ze záruk kojení je jistě i kvalitní strava matky


3) Děti potřebují především na živiny bohaté celistvé potraviny s péči připravené, tedy v potravinové pyramidě je ovoce až na posledním místě (neexistuje údajně jediná biochemická reakce v těle, na kterou bychom potřebovali fruktózu), základem je máslo (od krav ze zelené pastvy), vajíčka (od slepic z pastvy), orgánové maso (játra...), maso-kostní vývary, fermentované výrobky z nepasterizovaného mléka (tohle neplatí pro dítě Japonců, kteří mají syrové ryby, mořské řasy atd.), nepasterované mléko pije údajně i britská královna, jejiž syn Charles je velkým nadšenem přírodního zemědělství a hospodaření). Všechny potraviny jsou samozřejmě vyrobené neprůmyslově, ne nutně s certifikátem bio. 
4) Vyhýbat se antinutričním potravinám bez vlákniny a jiným nepřirozeným potravinám -anglicky junk food (těstoviny, které nekonečně dlouho vydrží, bílé pečivo, cukrovinky, nealko nápoje, ovocné džusy, libové maso bez tuku, margaríny a rostlinné oleje typu fritovací- ty déle vydrží v regálech než čerstvé máslo apod.).

Čarodějnice letící si na oddělení ortodoncie pro objednaná rovnátka.
Současné děti a dospělí mají rysy obličeje i celé postavy, které
mají tendence vykazovat příbuzenské znaky s touto čarodějnicí v
hmoždíři (z pohádky O Krásné Vasilise)
. I muži i remcají nad tím,
že postava ženy se za poslední desetiletí změnila a již nemá tvar hrušky.
Nelze to však přisuzovat "nedostatku pohybu", na tuto postavu je "těsto
založeno" mnohem dříve..( více o kráse v Mých postřehách- Moderní krása? Pohádka
O Nosáčovi).

 

 

 

Štítky: výživa-dětí
Poslední Aktualizece: Březen 12, 2017

1 příspěvek

Zanechej komentář

Zanechej odpověď

text_captcha
Komentáře některých zákazníků z uplynulých let. I Vy nám napište! Kontaktujte nás.
"Děkuji za rychlou mezinárodní přepravu. Kosa a kosiště jsou skvělé! Naklepání je technicky perfektní, jsem dojat!!! Zdravím z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Dobrý deň, ako jeden z mnohých Vašich spokojných zákazníkov Vám chcem poďakovať za expresné vybavenie zásielky, ktorá prišla včera 21.05.09. Mám doma 4 ks rôznych kôs a aj kosísk, kosím - ak sa to dá nazvať kosením - minimálne 9 rokov, ale až včera som konečne držal v rukách kosu čo sa s ňou dalo aj kosiť. Ešte raz ďakujem. S pozdravom"
- M. Pecho
"Vážená Věro a Neile, jsem z Holandska (okres Friesland) a kosím přes 30 let. Kosil jsem intenzivně asi 2 700 m2, protože tady v Holansku jsme používali velmi těžkou kosu (tlustou a širokou asi 9 cm) a velké těžké kosiště s rukojeťmi natočenými dopředu. Letos jsem hledal na internetu něco k technice naklepávání a kosení a natrefil jsem na vaše stránky. Zkontaktoval jsem Vás a hned jsem si koupil kosu, kosiště a brousky (slavný Rozsutec) a skvělou babku na naklepávání do společnosti Schroeckenfux z Rakouska."
- Albert Hofstra
"Dobrý den, propadl jsem kouzlu ručniho kosení a váš web mi k tomu hodně pomohl. Děkuji za to. Chtěl bych si koupit kvalitní rak.kosu,ale navím jakou délku.Budu si vyrábět i kosištì. Mám ruskou 65 ku a pozemek někde křivý, někde rovný. Doporučíte? Díky a pěkný den."
- Michal Kopecký
"Ráda bych mnohokrát poděkovala za neuvěřitelně bleskové vyřízení objednávky. A proč píšu až teď po pěti dnech, co mi kosa dorazila? No přece proto, že až doteď jsem kosila - kosení je prostě radost. A teď už bez legrace, kosu jsem opravdu hned vyzkoušela a dokonce i můj manžel (má jinak obecně kladnější vztah k sekačkám) a spokojenost je velká. Děkuji”
- Věra L. Válová
"Díky:-) "Nadchlo mě, že i já, městský člověk kosením nepolíbená jsem schopná po jednom odpoledni kosit celkem slušně a bez větší námahy!Děkuji všem lidem na kurzu a především vedoucím, za krásné a poetické odpoledne:-) "
- Iveta
'Dvě nové kosy konečně doma. Děkuji Vám a mnoho pozdravů z Polska!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Pěkná rychlost. Šlo o mou druhou objednávku. Výborná babka (jsem dojat) a nejlepší kladívko, jaké jsem kdy měl. Děkuji!"
- Wawrzyniec Wichrowski
"Vážení Kosime, díky velice moc za Vaše video o naklepávání kosy. Díky vám se moje dovednost v naklepávání kosy hodně zlepšila. 

Mnoho pozdravů z Katalánska, Barcelona"

- Dalmau Amath
"Ahoj. Chtěl jsem Vám jen poděkovat za video, které jste umístili na youtube. Jsem z USA a v kosení nováčkem. Ta videa jsou velmi velmi užitečná. Požehnání vám a celé rodině."
- Pablo Teodoro
"vaše stránky naprosto miluju. Zrovna jsem dostal kosu přes internet a už se mi moc líbí, i když je to celé kovové. Opravdu se chystám tomu věnovat mnoho času a bylo by skvělé, kdybych jednou ovládl klepání kosy. Tady šťastlivec((: Díky za všechny další informace. Býval bych si nemyslel, že s kosou se pojí takové krásné techniky. Není nad stará řemesla!! ((-:

Zdraví,"

- Andreas Heijdendael
"Witam, jestem bardzo zadowolony z zakupów. Kupiem oselki bo w Polsce nigdzie nie ma porzadnych oselek. Kosa po ostrzeniu rozutecem zaczêla normalnie kosiæ. Dziekujê i pozdrawiam."

"Dobrý den, jsem velmi spokojený s nákupem. Kupuji si brousky, protože v Polsku nemají nikde pořádné brousky. Po použitím brousku Rozsutek kosa úplně normálně kosí. Děkuji a zdravím."

- Tomasz Szulecki
"Děkuji za brilantní vyřízení mé objednávky po zakoupení kosy. Již se snažím ožvýkávat svůj svahovitý pozemek a moc mne to baví. Teď ještě ten srp... děkuji a zdravím vás"
- Houzarová
"Moje přednaklepaná kosa krájí trávu jak máslo a usekne mi trávník víc nakrátko než bych to zvládl se sekačkou. Dokonce I cena je v dobrém smyslu ostrá, protože mě to nestálo víc, než špatná kosa, jakou jsme si koupil v místním obchodě v Belgii. Ale kosa od Neila má tak moc lepší kvalitu po všech stránkách. Jsem velmi spokojený zákazník. "
- Valleyken, Belgie
"Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) Ahoj Věro a Neile Díky moc za odkaz, je to úžasné!!! Jsem hvěěězda a zpívám hurá ;-) a to druhé video: 20 lidí kosí spolu, to je velmi dojemné a rád se na to dívám. Jsem už zase osamělý sekáč v naší zahradě, ale teď se to mění, dělám na kosišti pro svou dceru Terezku, ráda kosí. Až trochu potrénujeme, natočíme nějaké video a pošleme vám to, ať nás vidíte spolu. Ještě jednou díky, z Poděbrad Pozdravte Ferdu  a žijte krásně"

Poznámka editora: Honzův email se vztahuje k jednomu z videí "3 studenti", kde je sám v hlavní roli, sekáč v popředí.

- Honza Urbánek
"Dobrý den ,  dnes mi pošťák v deset dovezl kosu . Krásná práce- díky za vyklepání a za obchod. Pěkný den."
- Michal Kopeck
"Poděkování Děkuji za bleskové zaslání naklepané rakouské kosy. Kosí nádherně. Jsem maximálně spokojen."
- Petr Linhart
"Radost kosit. Vždy som kosil rád, ale teraz kosím ešte radšej. Ďakujem."
- Martin Babinec
"Vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Jsem rehabilitační lékařka, a vaše stránky jsou moc pěkné i po stránce mé odbornosti. Tak se mějte hezky, a se dobře kosí, a přeju hezký den! "
- Alexandra Vosátková
"Dobrý den, nedávno jsem u Vás zakoupil kosu 120cm dlouhou, označenou jako pro sportovní účely. Kosa mi přišla výborně naklepaná. Já ji používám na normální sečení větších ploch. Na začátku jsem měl trochu obavu ze zvládnutí tohoto nástroje a jestli to nejsou vyhozené peníze, ale opak je pravdou. Sečení s touto kosou je úplně jiné než s běžnou 70-90cm kosou. Záběr na jedno seknutí je 20 až 30cm, dle hustoty trávy. Metry tak přibývají mnohem rychleji a člověk se tolik neunaví. Za 2 hodiny poseču 500m2 klidným tempem, aniž bych se honil a ještě je čas na odpočinek a rozhlížení po kraji. Kosa je náročnější na správné nabroušení a není vhodná do hodně tvrdé a vysoké trávy. Tuto kosu vřele doporučuji na větší rovné plochy s jemnější travou. I můj bratr, který nemá se sečením mnoho zkušeností si ji pochvaluje.

Také musím ocenit zde zakoupenou kosu pro leváky. Bohužel byla jen v délce 70cm. Při sečení větších ploch je skvělé mít možnost vystřídat ruce a zapojit protilehlé svalové partie. Člověk tak má možnost se vyhnout bolesti zad a nesymetrickému posilování svalů. Pokud by byla možnost zakoupit levou kosu 80 nebo 90 cm, měl bych zájem. Na Kosimesnadno jsem si oživil spoustu informací, co mě učil praděda, děda i táta. Děkuji a přeju hodně štěstí a úspěchů."

- Jiří Vrbický
"Ahoj Věro a Neile, včera jsem obdržel kosu Falci a deku. Kosa je záležitost krásy a tartanová deka je úžasná. Je škoda, že je tady dole v Austrálii ještě léto, je moc horko na to, abych se do deky schoulil. Děkuji za produkty takové skvělé kvality. Zdravíčko."
- Ed Adamthwaite
"Dobrý den, jsem sekáč teoretik, zatím, čtu s nadšením vše zde psané a mám z toho v hlavě guláš, zatím, a nemám muže, který by mi s tím technicky pomohl, s výběrem, sestavením a následným naklepáváním i broušením. Jsem však schopná všeho, jen potřebuji v začátku vaši pomoc jak to tak čtu. Ovšem jít na kurz a nemít kosu a kosiště je blbost a tak prosím o radu s výběrem. Svažitý pozemek mám v severních Čechách, terén nelehký a členitý, já mám 170 cm, žena střední postavy a 55 let - šikovná myslím... tatínek kosil, ale už nežije a já to zkusila jen párkrát za mlada...ale teprve nyní se opět těším, že bych toto sama uměla také a moje zahrada se těší také, sekaček už máme obě plné zuby."
- Naděžda Houzarová