
Úvodem
"Archa domova až po okraj naplněna bude vším světem a já vypluji za tichého oddychování stájí a stodol. Kdybych celý svět zvroubil a zbrousil, jenom sem se vrátím, jenom sem...Ať svítí světla milovaných chalup, ne jako bóje v dálce, ale betlemsky radostně a vytrvale...Kdyby mi jen oči pro pláč zbyly, já se tam vrátím, já se tam i poslepu vrátím..." František Halas
Dosavadní životní usilování, sny, myšlenky a přání se nám zhmotnily do něčeho úžasného- domova. Kompaktního, šikovného statečku s poloroubenou obytnou stavbou, k níž je připojen chlév. Dvorek byl původně uzavřen stodolou (ta je po rekonstrukci), kůlnou a další stěnou. Do kamenného sklepa s klenutým stropem pod chodbou v poloroubence jsme nedávno přestěhovali zásoby obilí, zavařenin i mražák kvůli konstantní teplotě. Další prostorný sklep je pod stodolou. Zastavěná plocha a zelená plocha kolem domu dělá něco kolem půl ha, ale ke statku přímo navazují polnosti (5, 5 ha) , na které si z mlází zaskočí hlavně ráno a v podvečer srnky a zajíci. O tom, jak velký pozemek člověk potřebuje, jsem psala v mírně humorně pojatém článku zde: http://zubeni.posterous.com/kolik-zeme-clovek-potrebuje-0

" Příroda, nacházející se na území obcí Maštale je krásná a neponičená civilizací. Rozmanité geologické podmínky v různých částech způsobily, že krajina nemá jednotný ráz, ale střídají se zde různé reliéfy povrchu a rozmanitá rostlinná skladba. Značná rozloha území nebyla postižena scelováním pozemků v období socialistické kolektivizace a zůstalo zde množství rozptýlené zeleně, která tvoří krajinu malebnou, vhodnou pro rekreaci a odpočinek."

Biankiho se možná odehrávají i v tomto mraveništi…
V době selských bouří v 18. století stál "Mladoczow" poněkud stranou, nepřidal se k Matěji Abrahámovi (č.p. 53 v Poříčí). Jak jsem již řekla, stál tak nějak vždy mimo dění světa, stal se i největším rebelem na celém okrese v 50. letech 20. století, protože se podvolil po zoufalém a bezmocném boji tlaku režimu k vytvoření JZD až jako poslední. Naprostý literární klenot, jaký vydal Ústav dějin Akademie věd, o tom všem napsal místní, již zesnulý rodák a písmák Jan Boštík:
Kronika kolektivizace malé vesnice. Zápisky mladočovského rolníka Jana Boštíka o životě v letech 1945-1959.
"Léta páně 1588 v sobotu na sv. Martina Václav Vlk koupil grunt a sídlo od Matouše Stolíka za summu 60 kop míšenských. ...Již v r. 1592 kupuje sídlo Jan Šilhavý a v roce 1605 bednář Michal Peřina....Je to vůbec nejstarší zápis v mladočovských pozemkových knihách." V letech 1800- 1812 zde byla údajně kovárna, v roce 1854 statek i sousední vyhořel, a v letech 1848- 1918 zde byla hlášena živnost- pálírna.
(Zdroj: Fr. Kučera: Poříčí u Lit., Mladočov, Zrnětín: Obraz sedmi století a Archiv města Litomyšl, odd. Ib- knihy do r. 1790- Gruntovní knihy vsí Mladočov.., inv. č. 143, Archiv obce Mladočov).
To byla tedy minulost, důležitá je přítomnost a naše tvorba dnes...
"Vzala jsem pevně do rukou otěže....S nadšením jsem se věnovala zahradě, protože jsem takhle pozdě poznala lásku k přírodě- a ted jsem si ji chtěla všemi doušky užívat...S láskou jsem se starala o každé semínko a každou rostlinku. Je to paradox. Sice jsem se tehdy vrátila do hnízda, ale vnitřně jsem létala jako volný pták. Dobrodružství tam venku jsou volným letem často jen zdánlivě. Vnitřní svobody se dá dosáhnout i tehdy, když jste uvázani na invalidním vozíku..."
ZAHRADNIČENÍ, tedy o FLÓŘE
RŮŽE
Jantarova královna, Korálový úsvit,
co budete ráčit?
Trochu vody, trochu hnoje?
Asi nejlíp oboje.
Princezny a hrabata,
nedáme hned za vrata,
mají rády sluníčko,
tam je jejich políčko.
Vůní a krásou svou hlavy jste nám zamotaly,
kvítky své na čaj nám zas loni odevzdaly...
chtělo by to trochu deště,
nevíme, kdy příjde příště,
schované jsou pod zemí,
čekají jen až co my-
zalijeme, okopeme,
dobře se pak pobudeme,
máslem šetřit nebudeme.
ČESNEK
Česnek, česnek, česnečka
je to furt dokolečka.
Na podzim se zasadí,
přes zimu si poradí.
Ví si rady s každým mrazem,
na jaře hned kouknem na zem.
Koukneme zas na česnek,
leze nám tu šibal šnek.
STROMY
...a zas nám kvetete,
co nám letos provedete?
Dáte-li nám ovoce,
zůstane i po roce.
Nasušíme, zavaříme,
s kravičkou se rozdělíme
BYLINKY
Síla ze země, slunce a vesmíru.
Pro Člověka...
...s Vámi jsme začínali,
snad trendům doby tak podléhali,
sýry, maso i kůži dělali...
Náročné jste se nám zdály,
až časem pro krávu jsme spěchali,
ploty dělat jste nás naučily,
nervy pěkně procvičily,
a pak jsme Vám dík a sbohem dali...
velké teplé zvíře v pohybu,
vůně jeho zapletená do svetru,
zalezlá do vrásek prstů.
Má svou hlavu a duši tak velkou ,
přiblížím se k ní?
Chci být slepicí,
zobu zrní,
máchám křídly.
Zapadnout mezi družky,
na zem hledět zblízka...
KRÁVA
Posvátná, hřejivá kněžka,
je svá a mlékodárná.
Břicho naplněné meditací.
Dáváš plodnost všemu...
(Text a foto: Věra Dudmanová. Napsáno jednoho krásného jarního jitra - 22. dubna 2011 v Mladočově)
Příspěvky
Zanechej komentář
Zanechej odpověď